Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY WRZESIEŃ 2014

Austria chce zaostrzyć prawo antyszpiegowskie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Austrii chce zaostrzyć dość liberalne prawo anty-szpiegowskie, które do tej pory czyniło z Wiednia międzynarodową stolicę szpiegostwa. Ocenia się, iż spośród 17.000 dyplomatów akredytowanych w Wiedniu, 7 tys. to aktywni pracownicy służb specjalnych. Zdaniem Ministerstwa, obowiązujące prawo jest najbardziej „permisywnym prawem szpiegowskim w Europie”. Dzieje się tak dlatego, iż wywiadowcza działalność nie jest traktowana jak przestępstwo, dopóki nie jest prowadzona przeciwko Austrii. Orędownicy zmian w ustawodawstwie argumentują, iż obecne prawo naraża na szwank interesy Austrii i bezpieczeństwo Unii Europejskiej, zwłaszcza w świetle ostatnich doniesień, iż amerykańska NSA inwigilowała siedzib ONZ w Wiedniu. Dodatkowym argumentem jest fakt radykalizacji lokalnych grup islamistów. Rząd ocenia, iż przynajmniej 140 przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej udało się na Bliski Wschód aby wesprzeć zbrojne organizacje terrorystyczne, a 60 powróciło do Austrii z tamtego regiony.

Austriackie prawo nie pozwala władzom m.in. na gromadzenie informacji o potencjalnych podejrzanych o szpiegostwo lub terroryzm, jeśli w ciągu 9 miesięcy nie zostali postawieni w stan oskarżenia od rozpoczęcia śledztwa. Ponadto austriackie służby nie mają dostępu do danych telekomunikacyjnych, nie mogą śledzić elektronicznej wymiany informacji pomiędzy podejrzanymi. Propozycje zmiany prawa są aktualnie debetowane w parlamencie.

Źródło: Portal intelNews.org z 30.09.2014

Mossad otworzył nową stronę internetową dla potrzeb rekrutacji

Izraelski Mosad otworzył nową stronę internetową (w różnych językach: hebrajskim, arabskim, perskim, rosyjskim, angielskim) między innymi aby rekrutować kandydatów do służby w swoich szeregach. Celem takiego posunięcia jest uczynienie służby bardziej otwartej dla potencjalnych kandydatów, którzy mogliby pracować na różnych stanowiskach w wywiadzie: działach technologii, administracji, operacji, cyberszpiegostwa. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Dyrektor Mosadu Tamir Pardo powiedział, iż państwo Izrael było i pozostaje nadal w obliczu codziennego zagrożenia. Musi więc rekrutować najlepszych ludzi, aby Mossad mógł bronić i umożliwiać egzystencję państwa. Najwyższej jakości kapitał ludzki jest, zdaniem szefa Mossadu, kluczem do sukcesów tej służby.

Źródło: Portal intelNews.org z 23.09.2014

CIA zawiesza operacje wywiadowcze w Europie Zachodniej

CIA wydała swoim placówkom w Europie Zachodniej polecenie zawieszenia wszystkich operacji wywiadowczych skierowanych przeciwko sojusznikom. Według brytyjskiego „The Guardian” CIA zabroniła prowadzenia jednostronnych operacji z użyciem źródeł pochodzących z władz, agencji i instytucji zaprzyjaźnionych z Waszyngtonem państw. Posunięcie to jest następstwem rewelacji E. Snowdena o szpiegowaniu Niemiec i innych sojuszników przez służby USA oraz aresztowania dwóch niemieckich oficerów wywiadu, pracujących na rzecz służb amerykańskich. Decyzja ma dać placówkom CIA czas do oceny bezpieczeństwa ich operacji oraz oszacowania, czy oficerowie byli „dość ostrożni”, aby uniknąć dalszych skandali z CIA w tle. Ponadto placówki mają ocenić, czy podejmowanie akcji przeciwko sojusznikom jest warte ryzyka ewentualnego ujawnienia. Polecenie kwatery głównej CIA wyklucza jakiekolwiek dalsze spotkania wywiadowcze ze źródłami pochodzącymi z tych krajów. Anonimowy pracownik CIA powiedział brytyjskiej gazecie, iż nie pamięta rozkazu tak kategorycznego i głębokiego w swoim zakresie.

Źródło: The Guardian z 22.09.2014

Chiny aresztowały swojego ambasadora za szpiegostwo dla Japonii

Władze Chin aresztowały swojego ambasadora w Islandii, podejrzanego o szpiegowanie na rzecz Japonii. 57 letni ambasador Ma Jiseng był zawodowym dyplomatą, pracował ponad 8 lat w chińskiej ambasadzie w Japonii w latach 1991-1995, a następnie 2004-2008. W 2012 roku objął placówkę w Islandii, gdzie jednocześnie był akredytowany w krajach nordyckich.

Ambasador nagle opuścił placówkę w styczniu bieżącego roku, zapowiadając pracownikom, że wróci w marcu, ale już się w niej nie pojawił. We wrześniu wydawca wychodzącej w Hongkongu w języku chińskim gazety „Wenweipo” ujawnił na swoim blogu, że ambasador został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego za „ujawnienie międzynarodowych sekretów” Japonii. Według mediów Ma został zwerbowany przez japońskie służby w czasie swojej drugiej ambasadorskiej kadencji w Japonii w latach 2004-2008. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło komentarza w tej sprawie.

Źródło: Portal intelNews.org z 18.09.2014

Służby USA i Wlk. Brytanii miały dostęp do niemieckiej sieci telekomunikacyjnej

Amerykańskie i brytyjskie służby wywiadowcze miały dostęp do struktury sieci telekomunikacyjnej Niemiec za pomocą ściśle tajnego programu, pod nazwą „TREASURE MAP”. O programie tym pisał po raz pierwszy w ubiegłym roku The New York Times. Gazeta opisała program jako wyrafinowane narzędzie do masowego śledzenia Internetu oraz analiz i poszukiwań informacji. Obecnie niemiecki „Der Spiegel” utrzymuje, iż ten tajny program pozwala NSA i jej brytyjskiej odpowiedniczce GCHQ na śledzenie całej niemieckiej sieci operatorów telekomunikacyjnych. Dotyczyło to zarówno kontrolowanego przez państwo koncernu Deutsche Telekom, ale też lokalnych operatorów jak StellarTelecommunications, Cetel Inc., czy NetCologne. Według “Der Spiegel” dane uzyskane za pomocą programu “TREASURE MAP”pozwalają na szybką identyfikację właściciela i lokalizację każdego komputera lub urządzenia mobilnego, poprzez połącznie z unikalnymadresem IP. Dane pozyskiwane przez ten program dotyczą również tajemnic handlowych i informacji wrażliwych.

Źródło: Der Spiegel z 14.09.2014

Były prezydent Egiptu oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kataru

Były prezydent Egiptu Mohammed Morsi został oficjalnie oskarżony o szpiegostwo na rzecz rządu Kataru, a egipski prokuratur nazwał to największą aferą szpiegowską w historii kraju. Morsi, reprezentujący Bractwo Muzułmańskie, został latem 2012 roku wybrany w sposób demokratyczny na prezydenta, ale rok później stracił urząd w wyniku wojskowego zamachu stanu, został aresztowany i jest nadal więziony. Obecnie prokurator oskarżył Morsiego i osiem innych osób o szpiegostwo na rzecz Kataru. Zarzuca mu się sprzedaż za 1 mln USD poufnych dokumentów zawierających tajemnice państwowe służbom wywiadowczym Kataru. Dokumenty zawierały wrażliwe informacje o wojskowej strategii Egiptu, jak również o rozmieszczeniu i rodzajach uzbrojenia. Morsi miał autoryzować transfer dokumentów poprzez międzynarodowe biuro Bractwa Muzułmańskiego, a ta nielegalna wymiana miała być ułatwiona przez telewizję Al Dżazira, będącą własnością rodziny królewskiej Kataru. Katar uchodzi za największego protektora Bractwa Muzułmańskiego i Hamasu. Przedstawiciel Al Dżazira w rozmowie z Reutersem zaprzeczył, jakoby stacja miała coś wspólnego z tymi oskarżeniami.

Źródło: Reuters z 08.09.2014 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://