Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 86

 

Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA tworzy nową strukturę antyterrorystyczną

Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA (DHS) ujawnił plany utworzenia specjalnego oddziału do walki z terroryzmem w ramach struktur wywiadowczych. W oświadczeniu podano, że oddział ds. zwalczania terroryzmu obejmie „kilku pełnoetatowych pracowników” w ramach dotychczasowego Biura Wywiadu i Analiz (OIA).

Zadaniem nowej komórki będzie zapewnienie Departamentowi niezbędnej wiedzy do tworzenia rzetelnych i terminowych informacji, pomocnych do zwalczania zagrożeń terroryzmu wewnętrznego i ukierunkowanej przemocy. DHS ogłosił również plany wdrożenia nowej strategii „gromadzenia i analizowania danych wywiadowczych na temat zagrożeń bezpieczeństwa płynących z publicznych postów w mediach społecznościowych”. Celem nowej strategii będzie ustanowienie mechanizmu wczesnego ostrzegania, który uwzględni również te rodzaje postów w mediach społecznościowych, które poprzedziły atak na amerykański Kapitolu w dniu 6 stycznia 2021 r.

Departament jednocześnie rozwiąże kontrowersyjne Biuro ds. Przemocy Ukierunkowanej i Zapobiegania Terroryzmowi, które zostało utworzone za prezydentury Donalda Trumpa. Krytycy oskarżyli ekipę Trumpa, że z powodów politycznych nie skupiała się na rozpracowaniu bojowników skrajnej prawicy. Obecnie biuro zostanie przemianowane na Centrum Programów Prewencji i Partnerstwa, oparte na zewnętrznych ekspertyzach w celu zidentyfikowania i łagodzenia źródeł krajowego radykalizmu. Nowe Centrum będzie „oceniać zagrożenie, z jakim mogą spotkać się ludzie, na podstawie ocen behawioralnych, a nie ideologii”.

Źródło: portal intelNews.org z 12.05.2021 r.

 

Kobieta szefem włoskiego wywiadu

Elisabetta Belloni, sekretarz generalny włoskiego MSZ i była ambasador w kilku krajach, jako pierwsza kobieta została powołana na stanowisko szefa Departamentu Bezpieczeństwa Informacji (DIS). Departament nadzoruje krajowe i zagraniczne służby wywiadowcze i podlega bezpośrednio rządowi włoskiemu. Zajmuje się również kontrwywiadem i cyberbezpieczeństwem.

63-letnia E. Belloni ma za sobą długą karierę dyplomatyczną. Po odbyciu misji dyplomatycznej w Wiedniu i Bratysławie w latach 2004-2008 kierowała jednostką kryzysową włoskiego ministerstwa spraw zagranicznych. W tym czasie musiała radzić sobie z ofiarami wśród włoskich obywateli, w tym również z porwaniami w Afganistanie i Iraku. Nadzorowała także akcje ratunkowe Włochów dotkniętych tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 r. Następnie została sekretarzem generalnym MSZ, obejmując w ten sposób najwyższe stanowisko dyplomatyczne, które piastuje do dziś.

Jej nominację z zadowoleniem przyjęli włoscy politycy, w tym lider partii Ligi Północnej Matteo Salvini, który określił ją jako „kobietę odwagi”.

Źródło: BBC News z 13.05.2021 r.

 

Szef szwajcarskiego wywiadu rezygnuje po ujawnieniu afery Crypto AG

Według szwajcarskich mediów dyrektor Federalnej Służby Wywiadu (FIS) Jean-Philippe Gaudin ma ustąpić ze stanowiska przed upływem kadencji, tj. 31 sierpnia 2021 r., a rezygnacja jest powiązana z aferą Crypto AG, która wstrząsnęła szwajcarską polityką w ubiegłym roku.

W lutym 2020 r. „The Washington Post” i niemiecki nadawca publiczny ZDF potwierdzili doniesienia, że Crypto AG jest przykrywką amerykańskiego wywiadu. Centralna Agencja Wywiadowcza i Federalna Służba Wywiadowcza RFN miały potajemnie nabyć szwajcarską firmę w latach 50. i opłacić milczenie jej wyższej kadry kierowniczej.

Tajna umowa, nazwana operacją RUBICON, rzekomo umożliwiła Stanom Zjednoczonym i Niemcom Zachodnim szpiegowanie tajnych komunikatów rządowych wielu ich przeciwników, a nawet sojuszników, w tym Austrii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rewelacje zszokowały szwajcarską opinię publiczną i były policzkiem dla państwa, które opiera swoją tożsamość narodową i międzynarodową reputację na koncepcji neutralności.

Uważa się, że Gaudin niewłaściwie poprowadził wyjaśnienie tej sprawy i zbyt długo zwlekał z poinformowaniem o niej przywódców państwa. Spowodowało to napięcie w jego relacjach ze Szwajcarską Radą Federalną – siedmioosobowym organem wykonawczym, który tworzy rząd federalny i kolektywny organ decyzyjny Konfederacji Szwajcarskiej. Według doniesień relacje szefa wywiadu z minister obrony Violą Amherd są nie do naprawienia, a minister od kilku miesięcy naciska na jego dymisję.

Szwajcarski rząd nie podał powodu ustąpienia Gaudina, informując jedynie, że czekają go „nowe wyzwania” w sektorze prywatnym. Ani FIS, ani Gaudin nie skomentowali tych informacji.

Źródło: portal intelNews.org z 13.05.2021 r.

 

Dania pomagała USA w inwigilacji Angeli Merkel i europejskich sojuszników

Duńskie radio publiczne ujawniło zarzuty z tajnego raportu dotyczącego zaangażowania duńskiej służby wywiadu obronnego (FE) w inwigilację państw sojuszniczych i ich przywódców przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w latach 2012-2014. Wywiad według doniesień miał wspierać Amerykanów w podsłuchiwaniu kanclerz Angeli Merkel, ale także wielu wyższych urzędników w Szwecji, Norwegii i Francji.

Radio, powołując się na dziewięć anonimowych źródeł, ujawniło, że NSA wykorzystała duńskie depesze informacyjne do szpiegowania byłego niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera i ówczesnego lidera opozycji Peera Steinbrücka. Nie jest jasne, czy rząd duński autoryzował podsłuchy. Rewelacje duńskiego radia to efekt wspólnego śledztwa ze szwedzkim publicznym SVT, norweską NRK, francuskim Le Monde oraz niemiecką NDR, WDR i Süddeutsche Zeitung.

Ujawnione informacje wywołały zaniepokojenie i żądania wyjaśnień w wielu stolicach Europy. Wzmaga się nacisk na Stany Zjednoczone i Danię, aby ujawniły wewnętrzne raporty na ten temat. Duńska minister obrony Trine Bramsen, która przejęła tekę w czerwcu 2019 r., powiedziała, że „systematyczne podsłuchiwanie bliskich sojuszników jest wyraźnie niedopuszczalne”. Rzecznik Angeli Merkel, Steffen Seibert oświadczył, że niemiecki rząd „przyjął do wiadomości raport; jest w kontakcie ze wszystkimi odpowiednimi władzami krajowymi i międzynarodowymi w celu uzyskania wyjaśnień”.

Według opublikowanych informacji NSA uzyskiwała wiadomości tekstowe, śledziła połączenia i ruch internetowy, w tym wyszukiwania i czaty, dzięki partnerstwu z duńską FE. W Danii znajduje się kilka kluczowych łączy podmorskich kabli internetowych do i ze Szwecji, Norwegii, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Oficjalne śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w 2015 r., a w ubiegłym roku ówczesny dyrektor wywiadu Lars Findsen i trzej wysocy urzędnicy FE zostali zawieszeni w obowiązkach przez niezależną radę nadzorczą.

Źródło: The Guardian z 31.05.2021 r.

 

Pentagon utrzymuje dwukrotnie większą liczbę tajnych operatorów niż CIA

Według raportu tygodnika „Newsweek” Departament Obrony Stanów Zjednoczonych utrzymuje „tajną armię” ponad 60 000 agentów, z których wielu pracuje na całym świecie potajemnie pod tzw. przykryciem. Tygodnik poinformował, że siły Pentagonu są „ponad dziesięciokrotnie większe” od kadr tajnych operacji zagranicznych CIA.

Tajni agenci Pentagonu są częścią szerszego programu rządu USA znanego jako „redukcja podpisów”. Program zapewnia im możliwość działania w kraju i na całym świecie bez obawy o powiązania z agencjami szpiegowskimi lub wojskiem. Niektórzy wykonują zadania pod swoimi prawdziwymi nazwiskami, ale bez żadnych formalnych powiązań z rządem USA.

Inni działają pod fałszywymi tożsamościami, które mają być tworzone przez wywiadowcze Centrum Planowania Operacyjnego i Podróży Pentagonu. W tym celu dokonuje się zmian baz danych agencji rządowych USA, takich jak US Citizenship, Immigration Services czy Customs and Border Protection. Agenci są również wyposażeni w technologie pozwalające im uniknąć rozpoznawania twarzy i innych środków identyfikacji biometrycznej, w tym skanerów linii papilarnych.

Część programu „redukcji podpisów” obejmuje przedsiębiorstwa sektora prywatnego, które współpracują z Pentagonem, aby zapewnić jego personelowi ochronę kontraktową. Umożliwiają one agentom pracę za granicą pod przykrywką cywilną, bez oficjalnych powiązań z ambasadami USA lub bazami wojskowymi.

Zasadniczą częścią programu „redukcji podpisów” są Siły Operacji Specjalnych. Pozostałe komponenty programu to specjaliści wywiadu i kontrwywiadu o różnych umiejętnościach, w tym lingwiści i eksperci operacji cybernetycznych. Te ostatnie stanowią najszybciej rozwijającą się część programu, a ich zadaniem jest zbieranie informacji o celach online, a także angażowanie się w kampanie wpływu z wykorzystaniem mediów społecznościowych na całym świecie.

Źródło: The Newsweek z 17.05.2021 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://