Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 67

 

Whistleblower obciążający D. Trumpa gotów zeznawać pisemnie przed komisją Kongresu

Adwokat Mark Zaid reprezentujący anonimowego whistleblowera – funkcjonariusza CIA, którego informacje o tzw. aferze ukraińskiej D. Trumpa uruchomiły procedurę impeachmentu – ogłosił 3 listopada 2019 r., że jego klient jest gotów odpowiedzieć na piśmie na wszelkie pytania ze strony republikańskich kongresmenów zasiadających w komisji wywiadu. Takie rozwiązanie wykluczyłoby jego osobiste stawiennictwo przed komisją. Adwokat na Twitterze zapewnił, iż chodzi o zeznania pod przysięgą, z pełną świadomością odpowiedzialności za potencjalne krzywoprzysięstwo. Dodał, iż nie zostaną udzielone odpowiedzi tylko na pytania dotyczące tożsamości osoby.

Tymczasem administracja prezydenta i sam D. Trump stanowczo domagają się ujawnienia tożsamości whistleblowera. Prezydent w dniu 3 listopada 2019 r. na Twitterze zaapelował: „ujawnić demaskatora i zakończyć mistyfikację impeachmentu”. Lider mniejszości republikańskiej w Kongresie Kevin McCarthy w wypowiedzi dla stacji CBS wyraził opinię, iż w przypadku sprawy, w której chodzi o usunięcie prezydenta USA z urzędu, whistleblower winien osobiście stawić się przed komisją.

Wcześniej generalny inspektor Społeczności Wywiadowczej poinformował, iż sygnalista wprawdzie może posiadać „sporne nastawienie polityczne”, ale uznał jego skargę za „wiarygodną”. Adwokaci sygnalisty zdecydowanie podtrzymują potrzebę zachowania jego anonimowości. Wszelkie próby ujawnienia tożsamości funkcjonariusza uznali za obraźliwe. Uważają, iż za takim żądaniem stoi bezradność Republikanów, którzy nie mają pojęcia, jak rozwiązać dochodzenie przeciwko D. Trumpowi.

Amerykańskie przepisy dotyczące whistleblowingu zapewniają ochronę tożsamości i karier osób, które ujawniają wykroczenia urzędników państwowych. Warto pamiętać, iż wówczas takie rozwiązania poparli zarówno Republikanie, jak i Demokraci.

Źródło: The Guardian z 03.11.2019 r.

Whatsapp oskarża firmę izraelską o inwigilację użytkowników

Według agencji Reuters spółka WhatsApp, należąca do Facebooka, wytoczyła proces izraelskiej firmie informatycznej NSO Group, oskarżając ją o umożliwienie rządom na całym świecie inwigilacji 1400 swoich użytkowników. Agencja powołała się na rozmowy z osobami znającymi szczegóły śledztwa.

Według doniesień „znaczna” część użytkowników WhatsAppa, którzy byli celem służb z całego świata, to „wysoko postawieni” urzędnicy państwowi, dyplomaci, przedstawiciele sił zbrojnych, naukowcy, dziennikarze oraz prawnicy z co najmniej 20 krajów na pięciu kontynentach. Chodzi m.in. o takie kraje, jak Stany Zjednoczone, Indie, Meksyk, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Pakistan.

WhatsApp twierdzi, że działania szpiegowskie przeciwko tym osobom umożliwiła NSO Group specjalizująca się w technologiach inwigilacji. Izraelska firma miała specjalnie opracować platformę hackerską, która pozwalała wykorzystywać luki na serwerach WhatsAppa w celu uzyskania dostępu do urządzeń telefonicznych użytkowników. WhatsApp utrzymuje, że zaatakowano telefony co najmniej 1400 jego użytkowników w okresie od 29 kwietnia do 10 maja 2019 r.

NSO Group, której klientela składa się wyłącznie z agencji rządowych na całym świecie, zaprzecza oskarżeniom, informując, że jej produkty mają „pomóc rządom w chwytaniu terrorystów i przestępców”. Jednak WhatsApp i Citizen Lab, wspierająca komórka badawcza z Uniwersytetu Toronto, podtrzymują, że co najmniej 100 z 1400 ofiar to dziennikarze prasowi, działacze polityczni i prawnicy, którzy ich bronią. Nie dochodziło do nakładania się trwających dochodzeń kryminalnych lub terrorystycznych i dochodzeń będących celem oprogramowania NSO Group.

Nazwiska ofiar inwigilacji nie są znane. Jednak według agencji Reuters skandal szpiegowski na linii WhatsApp – NSO Group może mieć poważne konsekwencje polityczne i dyplomatyczne na całym świecie.

Źródło: Agencja Reuters z 31.10.2019 r.

Szef Mossadu komentuje „politykę” zabójstw swojej służby

Szef izraelskiego wywiadu Mossadu Yossi Cohen ujawnił w rozmowie z izraelskim tygodnikiem „Mispacha”, że podczas swojej kadencji zezwolił na więcej niż kilka zabójstw i ostrzegł, że mogą być następne. Wywiad 57-letniego Cohena, który objął swoją funkcję w 2016 r., odbił się szerokim echem nie tylko w izraelskich mediach.

Cohen został poproszony o komentarz do zarzutów rządu irańskiego, jakoby Izrael współpracował z krajami arabskimi w celu likwidacji generała Qassema Suleimaniego, szefa sił QUDS, elitarnej jednostki paramilitarnej Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Suleimani twierdził, że we wrześniu 2019 r. aresztowano kilka osób w związku z rzekomym spiskiem. Ujawnił również, że Izrael próbował zabić jego, a w 2006 r. Hassana Nasrallaha, lidera libańskiej grupy Hezbollah.

Według szefa Mossadu Suleimani nie znajduje się na prestiżowej liście celów zabójstwa Mossadu, jednak „doskonale wie, że zabójstwo nie jest niemożliwe”, ponieważ „infrastruktura, którą zbudował, stanowi poważne wyzwanie dla Izraela”. Odnosząc się do Nasrallaha, Cohen powiedział, że lider Hezbollahu „wie, że możemy go wyeliminować”. Uniknął odpowiedzi na pytanie, dlaczego Mossad nie skorzystał z tej opcji.

Cohen przyznał, że Mossad w ostatnich latach stał za szeregiem zabójstw bojowników Hamasu na całym świecie. Dodał, iż ludzie Hamasu są tym celem, który Mossad eliminuje bez wahania, począwszy od bojowników lokalnych po osoby z kierownictwa. Ujawnił, że w ostatnich latach miało miejsce „więcej niż kilka zabójstw”, ale Hamas nie przyznał się do wszystkich z sobie tylko znanych powodów.

Źródło: intelNews.org. z 14.10.2019 r. [za:] izraelski tygodnik Mishpacha z 11.10.2019 r.

Rosja utrzymuje elitarną jednostkę szpiegowską do destabilizacji Europy

Według „The New York Times” rosyjski wywiad utrzymuje elitarną jednostkę szpiegowską, której jedynym celem jest prowadzenie operacji destabilizujących europejskie systemy polityczne i gospodarcze. W ostatnich latach jednostka stała za szeregiem operacji wywiadowczych, od szpiegostwa, poprzez kampanie dezinformacyjne, po zabójstwa.

„Times” powołał się na czterech „zachodnich urzędników”, którzy ujawnili, iż oddział jest znany jako Jednostka 29155, która działa w ramach wywiadu wojskowego GRU. Prawdopodobnie istnieje już od 10 lat, ale dopiero niedawno stała się obiektem zainteresowania zachodnich agencji wywiadowczych. Odnotowano jej aktywność w 2016 r., po tym, jak dokonała próby prorosyjskiego zamachu stanu w Czarnogórze, która starała się w tym czasie o członkostwo w NATO. Jej agentów oskarżono również o nieudaną próbę likwidacji premiera tego kraju.

Według NYT zachodnie wywiady nie mają jasności co do struktury Jednostki 29155 ani nie są w stanie przewidzieć, gdzie uderzy w następnej kolejności. Uważają jednak, że składa się ze zwartej grupy oficerów wywiadu pod dowództwem generała dywizji Andrieja V. Awerianowa, weterana wojen czeczeńskich. Istnienie jednostki jest wyjątkowo tajne, chronione nawet przed innymi agentami GRU.

Jej agenci często dyskretnie podróżują po Europie w celu prowadzenia kampanii sabotażowych i dezinformacyjnych, likwidacji osób lub realizacji innych działań, które niektórzy eksperci określają mianem wojny hybrydowej Kremla.

Gazeta wysłała szereg pytań dotyczących jednostki do urzędu prezydenta Rosji, którego rzecznik Dmitrij S. Pieskow zasugerował, aby skierować je do rosyjskiego ministerstwa obrony. Ministerstwo nie odpowiedziało jednak na żadne z pytań.

Źródło: The New York Times z 08.10.2019 r.

Zaskakujące aresztowanie rosyjskiej dziennikarki przez służby Iranu

Na początku października 2019 r. irańskie służby aresztowały Julię Juzik, 38-letnią rosyjską dziennikarkę specjalizującą się w problematyce Kaukazu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela. Juzik to reporterka z dużym doświadczeniem. Jej artykuły na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie Kaukazu publikowano w kilku rosyjskich i zachodnich czasopismach. Jest także autorką wielu książek o islamskich bojownikach na rosyjskim Kaukazie, które zostały przetłumaczone m.in. na język niemiecki, włoski i francuski.

W 2017 r. Juzik spędziła kilka miesięcy w Iranie. Ponownie udała się do Iranu 29 września 2019 r. w prywatną podróż z zamiarem spotkania się z kilkoma irańskimi dziennikarzami, z którymi wcześniej współpracowała. Po wylądowaniu na teherańskim lotnisku Chomeiniego skonfiskowano jej paszport i dokumenty podróżne. Kilka dni później została aresztowana w pokoju hotelowym w centrum Teheranu.

Media podały, że oskarżenia przeciwko Juzik zaskoczyły rosyjskich dyplomatów tym bardziej, że nie miała ona widocznych zawodowych związków z Izraelem ani wizy podróżnej do tego kraju. Podobno spędziła tam kilka dni w 2004 r., pisząc opowiadanie o siłach obronnych Izraela dla „Komsomolskiej Prawdy”.

Na skutek nacisku Moskwy Juzik została szybko zwolniona z aresztu i wróciła do Rosji, ale incydent ten zaskoczył obserwatorów, ponieważ Rosja jest jednym z najbliższych sojuszników Iranu. Niezwykłe było więc to, że Teheran podjął działania, które mogły potencjalnie sprowokować Moskwę lub w inny sposób zaszkodzić stosunkom dyplomatycznym obu krajów.

Źródło: portal intelNews.org z 07.10.2019 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://