Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 82

 

D. Trump przez 40 lat był cennym aktywem rosyjskich służb?

Według byłego radzieckiego agenta Jurija Szwieca, który w 1993 r. przeniósł się do USA i uzyskał amerykańskie obywatelstwo, Donald Trump przez czterdzieści lat był zaliczany przez KGB do cennych aktywów służby. Szwiec, były major KGB, aktualnie jest jednym z najważniejszych źródeł w przygotowywanej przez Craiga Ungera książce pt. „Amerykański kompromat”. Obok tego wątku w książce badana jest relacja prezydenta z Jeffreyem Epsteinem, zmarłym w 2019 r. amerykańskim finansistą, multimilionerem, skazanym za przestępstwa seksualne.

Unger utrzymuje, iż Trump po raz pierwszy zainteresował Rosjan w 1977 r., kiedy poślubił swoją pierwszą żonę Ivanę Zelnickovą, czeską modelkę. Stał się wówczas celem operacji szpiegowskiej nadzorowanej przez wywiad czechosłowacki we współpracy z KGB. Trzy lata później, kiedy Trump otworzył swój pierwszy duży hotel Grand Hyatt w Nowym Jorku, zakupił do niego 200 telewizorów od Siemiona Kislina, radzieckiego emigranta, który był współwłaścicielem firmy elektronicznej Joy-Lud przy Piątej Alei. Według Szwieca Joy-Lud była kontrolowana przez KGB, a Kislin pracował jako jej agent i wytypował Trumpa, młodego, rosnącego w siłę biznesmena, jako potencjalnie wartościowy zasób wywiadowczy.

Kiedy w 1987 r. Trump z żoną po raz pierwszy odwiedzili Moskwę i Leningrad (Sankt Petersburg), przyszły prezydent odbył wiele spotkań biznesowych, w tym z oficerami KGB. Według Szwieca rosyjscy funkcjonariusze, którzy doskonale zidentyfikowali narcyzm rozmówcy oraz jego słabości psychologiczne i intelektualne, prowadzili prawdziwą „ofensywę uroku”, schlebiali mu i podkreślali, że jego osobowość wywarła na nich ogromne wrażenie. Sugerowali, iż taki człowiek powinien zająć się polityką, że tylko tacy jak on mogą zmienić świat. Według Szwieca i Ungera Trump był idealnym celem do werbunku pod wieloma względami, a zwłaszcza z uwagi na próżność i narcyzm.

Trump niemal od razu „wszedł” w nową rolę, tzn. „chętnie papugował antyzachodnią propagandę”. Wkrótce po powrocie do Stanów Zjednoczonych rozpoczął wśród republikanów starania o nominację dla swojej kandydatury na prezydenta, a nawet zorganizował wiec wyborczy w Portsmouth w stanie New Hampshire. 1 września 1987 r. opublikował całostronicową reklamę-artykuł w „New York Times”, „Washington Post” i „Boston Globe”, w którym m.in. oskarżył sojuszniczą Japonię o wykorzystywanie USA i wyraził sceptycyzm co do udziału USA w NATO. Zdaniem Trumpa Ameryka powinna przestać płacić za obronę krajów, które mogą same się bronić. Takie działania wywołały w ZSRR prawdziwą euforię. Dokładnie te same tezy Trump wygłaszał już jako prezydent.

Zwycięstwo Trumpa w wyborach w 2016 r. Rosjanie przyjęli z satysfakcją. Specjalny śledczy Robert Mueller wprawdzie nie wykrył spisku między członkami sztabu Trumpa a Rosjanami, ale ujawnił co najmniej 272 kontakty i 38 spotkań z ludźmi powiązanymi z Rosją. Szwiec w rozmowie z „The Guardian” wyraził rozczarowanie dochodzeniem, ponieważ nie badano kontrwywiadowczych aspektów w stosunkach Trumpa z Moskwą. Według Ungera Trump był zdecydowanie aktywem rosyjskich służb, a jego książka „zacznie się tam, gdzie skończył Mueller”.

Źródło: The Guardian z 29.01.2021 r.

Wywiadowcze nominacje prezydenta Joe Bidena

Prezydent J. Biden po objęciu urzędu dokonał dwóch nominacji na najwyższe stanowiska w wywiadzie. Dyrektorem Biura Wywiadu Narodowego, a jednocześnie szefem Wspólnoty Wywiadowczej USA została mianowana Avril D. Haines. Jest ona ekspertką w dziedzinie prawa międzynarodowego. Pracowała dla administracji B. Obamy i George'a W. Busha na stanowiskach w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Departamentu Stanu i CIA.

Kandydatka Bidena powiedziała senackiej komisji ds. wywiadu, że będzie pracować nad utworzeniem centrum ds. zagranicznych złośliwych wpływów i wspierać FBI oraz Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z zagrożeniem ze strony QAnon (anonimowa osoba lub grupa osób rzekomo propagująca teorie spiskowe, mająca dostęp do silnie strzeżonych tajemnic państwowych, którą w mediach nazwano QAnon oraz The Storm).

W dniu swojego zaprzysiężenia, 20 stycznia 2021 r., prezydent powołał Davida S. Cohena na pełniącego funkcję dyrektora CIA. Cohen był zastępcą dyrektora CIA w latach 2015–2017. W tej roli zarządzał operacjami na całym świecie, nadzorował strategiczną modernizację Agencji. Kierował specjalnymi projektami dotyczącymi nowych technologii i współpracował z firmami w celu realizacji misji CIA.

Cohen był uważany za głównego kandydata na stanowisko dyrektora Agencji, ale prezydent Biden nominował na nie Williama J. Burnsa, który piastował wiele ważnych funkcji dyplomatycznych. Ponieważ Burns nigdy nie pracował dla CIA, nominacja Cohena na zastępcę, któremu ufa Agencja i który będzie prawdopodobnym następcą Burnsa, wydaje się przemyślanym posunięciem.

Stanowisko zastępcy nie wymaga zatwierdzenia przez Senat, więc Cohen rozpoczął pracę jako pełniący obowiązki dyrektora CIA.

Źródło: The New York Times z 15.01.2021 r. i 19.01.2021 r.

CIA ostrzega emerytowanych agentów przed pracą dla rządów zagranicznych

Zastępczyni dyrektora kontrwywiadu CIA Sheetal Patel w piśmie rozesłanym do emerytowanych pracowników Agencji zaleciła powstrzymanie się od pracy „bezpośredniej lub pośredniej” na rzecz obcych rządów. Według „The New York Times” notatka została sporządzona kilka miesięcy temu, ale wysłano ją dopiero pod koniec stycznia 2021 r.

S. Patel informuje w niej, że Agencja dostrzega „szkodliwy trend” zatrudniania byłych pracowników CIA przez obce rządy, których celem jest „budowanie zdolności szpiegowskich”. Ostrzega, że byli agenci CIA zatrudnieni przez obce rządy mogą skutecznie podważyć misję CIA i „przynieść korzyści zagranicznym przeciwnikom”.

Kontrwywiad sugeruje również emerytowanym funkcjonariuszom ograniczenie aktywności w mediach, tj. w telewizji, panelach konferencyjnych, podcastach i na platformach społecznościowych. Działalność medialna byłych agentów CIA – jak twierdzi Patel – niesie „ryzyko niezamierzonego ujawnienia informacji niejawnych lub potwierdzenia informacji niejawnych przez naszych przeciwników”.

Rzeczniczka CIA Nicole de Haay odrzuciła twierdzenie dziennika, jakoby notatka Patel była w jakikolwiek sposób niezwykła. Według niej CIA „rutynowo powtarza wskazówki kontrwywiadu zarówno dla obecnych, jak i byłych funkcjonariuszy CIA”. Uznała za błąd doszukiwania się w notatce kontrwywiadu treści, których nie zawiera.

Źródło: The New York Times z 26.01.2021 r.

Krajowi ekstremiści największym zagrożeniem Stanów Zjednoczonych

Według najnowszego rządowego raportu zamieszczonego we wspólnym biuletynie wywiadowczym (Joint Intelligence Bulletin) autorstwa FBI, Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Narodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu krajowi ekstremiści motywowani teoriami spiskowymi i sprzeciwiający się środkom zwalczania koronawirusa stanowią w 2021 r. największe zagrożenie terrorystyczne dla Stanów Zjednoczonych. Raport z 13 stycznia 2021 r. został ujawniony przez Yahoo News.

Autorzy raportu ostrzegają, że atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 r. najprawdopodobniej zmotywuje ekstremistów do przeprowadzenia w 2021 r. bardziej brutalnych ataków w całym kraju. Przemoc będzie prawdopodobnie prowadzona w małych grupach przez „krajowych brutalnych ekstremistów” (DVE). Według raportu ekstremistów można podzielić na: antyrządowych lub antyautorytarnych brutalnych ekstremistów (AGAAVE), zbrojnych brutalnych ekstremistów (MVE) i brutalnych ekstremistów o motywacji rasowej lub etnicznej (RMVE).

Grupy te postrzegają zamieszki jako sukces ich sprawy i „krok w kierunku realizacji ich inicjatyw”. W biuletynie ostrzega się, że atak na Kapitol prawdopodobnie posłuży jako czynnik napędzający przemoc i zainspiruje innych do dalszych działań w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Szturm na Kapitol należy zatem postrzegać jako „część trwającego trendu, w którym ekstremiści używają demonstracji do prowadzenia przemocy motywowanej ideologią”. Tego rodzaju brutalne działania są coraz częściej skierowane przeciwko ludziom mediów, którzy są postrzegani przez DVE jako współwinni „systemu wrogiego ich przekonaniom”.

W raporcie ocenia się, że niedawne przypadki rugowania użytkowników DVE z głównych platform mediów społecznościowych skłaniają ich do tworzenia nowych platform, które będą uważać za bezpieczniejsze. Ich masowy ruch będzie kolejnym wyzwaniem dla zdolności służb do „identyfikowania i ostrzegania o konkretnych zagrożeniach”.

Źródło: portal intelNews.org z 14.01.2021 r. [za:] Yahoo News z 13.01.2021 r.

Austria wydaliła osobę wynajętą przez służby tureckie do zabójstwa parlamentarzystki

Według doniesień medialnych władze austriackie wydaliły z kraju obywatela Włoch pochodzenia tureckiego, który został rzekomo zatrudniony jako zabójca przez rząd turecki. 53-letni Feyyaz Öztürk prawdopodobnie w 2020 r. zgłosił się do austriackiego wywiadu i jak donosił w grudniu 2020 roku brytyjski „The Telegraph”, utrzymywał, że został zatrudniony przez rząd turecki do wykonania zamachu na wiedeńską parlamentarzystkę pochodzenia kurdyjskiego Berivan Aslan. Jest ona czołowym krytykiem złego traktowania tureckiej mniejszości kurdyjskiej.

Misją Öztürka miało być również terroryzowanie społeczności kurdyjskich emigrantów w Austrii i w innych częściach Europy. Öztürk twierdził, że turecki wywiad szantażem chciał zmusić go do zabójstwa Alsan. Polecono mu również zabicie dwóch innych osób publicznych pochodzenia kurdyjskiego. Do zamachu nie doszło, ponieważ Öztürk w marcu 2020 roku złamał nogę podczas podróży do miasta Rimini na północy Włoch.

Austriaccy prokuratorzy potwierdzili, że oficjalne śledztwo w sprawie Öztürka zostało zakończone. Prowadził on „szpiegostwo wojskowe w imieniu obcego państwa”, ale nie zidentyfikowano tego państwa. Turcja zdecydowanie zaprzeczyła, że jej agencje wywiadowcze mają jakiekolwiek powiązania z Öztürkiem.

Proces Öztürka o szpiegostwo zaplanowano na 4 lutego 2021 r. Zgodnie z prawem austriackim nie mógł on przebywać w areszcie tymczasowym i musiał zostać zwolniony przed rozpoczęciem rozprawy. Władze zdecydowały o wydaleniu go do Włoch, argumentując jego obecność jako „bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”.

Adwokat Öztürka twierdzi, że chce on wrócić do Austrii, by wziąć udział w rozprawie. Obserwatorzy natomiast uważają, że Austria wolałaby, żeby Öztürk nie wracał, aby uniknąć ujawnienia metod i źródeł szpiegostwa.

Źródło: portal intelNews.org z 13.01.2021 r. oraz The Telegraph z 16.12.2020 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://