Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 83

 

Niemcy umieszczają partię AfD na liście ugrupowań ekstremistycznych

W lutym 2021 r. sąd administracyjny w Kolonii zezwolił Federalnemu Urzędowi Ochrony Konstytucji (BfV) na rozpoczęcie dochodzenia w sprawie prawicowej partii AfD (Alternatywa dla Niemiec) pod kątem ekstremizmu. Jest to decyzja bez precedensu w historii powojennych Niemiec, bo dotyczy partii reprezentowanej w parlamencie, która znalazła się na liście zagrożeń dla demokracji. Decyzja sądu to efekt dwuletnich badań i analiz prowadzonych przez niemieckie służby, które dokładnie sprawdzały przemówienia i posty funkcjonariuszy AfD w mediach społecznościowych pod kątem działalności ekstremistycznej. W raporcie liczącym około 1 100 stron stwierdzono, że stanowisko partii narusza kluczowe zasady liberalnej demokracji, zwłaszcza art. 1 niemieckiej konstytucji, który gwarantuje ochronę godności ludzkiej.

Służba BfV będzie miała prawo do podsłuchiwania telefonów i stosowania innych środków monitorowania poczynań członków AfD. Szef Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang powiedział, że służby traktują swoją misję bardzo poważnie. Dla Niemiec kwestia radzenia sobie ze skrajną prawicą jest szczególnie paląca w roku wyborczym, w którym Angela Merkel po 16 latach ustąpi ze stanowiska kanclerza. Niemcy pod jej rządami pokazały, że wyciągnęły wnioski z nazistowskiej przeszłości i otworzyły się na uchodźców szukających schronienia przed konfliktem i prześladowaniami.

Alternatywę dla Niemiec stanowi pierwsza skrajnie prawicowa partia, która dostała się do parlamentu od czasu drugiej wojny światowej, stając się najpoważniejszym testem dla instytucji demokratycznych w tym kraju. Partia zdobyła 13% głosów w 2017 r., w czasie pandemii poparcie spadło do około 10%, ale na terenie byłej NRD jest dwukrotnie wyższe. Pomimo radykalizacji i zwierania szeregów z neonazistami na wiecach ulicznych AfD cieszy się pewną popularnością w instytucjach takich jak policja czy wojsko.

Kwestia, czy służby rządowe mogą poddać demokratycznie wybraną partię polityczną inwigilacji, a nawet zakazać jej działalności, stała się przedmiotem nie tylko zaciekłej debaty politycznej, ale także prawnej.

BfV nie skomentowała sprawy, natomiast według danych z ubiegłego roku prawie dwukrotne zwiększyła się liczba osób podejrzanych o skrajnie prawicowy ekstremizm, które znalazły się w oficjalnej bazie państwa. BfV podał, że zarejestrowano 32 080 osób podejrzanych o skrajnie prawicowy ekstremizm, wśród których znalazło się 8 600 członków AfD należących do radykalnego skrzydła Höcke i młodzieżowego skrzydła partii. Obecnie do tej listy zostanie dodanych kolejnych 24 000 członków AfD.

Źródło: The New York Times z 03.03.2021 r.

Stan Floryda wprowadzi nowe ustawodawstwo przeciwko szpiegostwu przemysłowemu

Republikański gubernator Florydy Ron DeSantis przedstawił projekt nowych przepisów ograniczających kradzież własności intelektualnej przez Chiny. Proceder ten uznał za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla stanu i kraju.

Według nowego prawa uniwersytety musiałyby zgłaszać wszelkie darowizny powyżej 50 tys. USD pochodzące z zagranicy oraz dokonywać dokładniejszej weryfikacji zagranicznych kandydatów na stanowiska badawcze. Instytuty badawcze musiałyby zgłaszać wszystkie podróże służbowe swoich pracowników do innych krajów.

Ponadto firmy, które chciałyby realizować zadania publiczne lub zlecone przez stan albo ubiegające się o dotacje, musiałyby ujawniać ewentualne powiązania finansowe z Chinami, Kubą, Iranem, Koreą Północną, Rosją, Syrią lub Wenezuelą o wartości ponad 50 tys. USD.

Nowe ustawodawstwo przewiduje również większe kary za kradzież lub sprzedaż tajemnic handlowych, jeśli przynosiłoby to korzyści zagranicznemu rządowi lub podmiotowi. Karana byłaby również próba sprzedaży tajemnic handlowych, gdyby osoba wiedziała lub powinna była wiedzieć, że tajemnice zostały skradzione.

Gubernator DeSantis w uzasadnieniu stwierdził, że Komunistyczna Partia Chin skrupulatnie i celowo przeprowadza infiltrację gospodarczą na całym świecie, postawiła sobie za cel globalną ekspansję, a kradzież własności intelektualnej z amerykańskich firm i instytucji akademickich jest ważnym środkiem realizacji tego celu.

Kwestia, którą zajęła się Floryda, jest również głównym priorytetem dla FBI. Jej dyrektor Christopher Wray stwierdził, że największym długoterminowym zagrożeniem dla informacji i własności intelektualnej USA jest szpiegostwo gospodarcze ze strony Chin.

Źródło: Agencja Associated Press z 01.03.2021 r.

Zarzut szpiegostwa za przekazanie Rosji planów Bundestagu

Prokuratura federalna Niemiec oskarżyła mężczyznę identyfikowanego jako Jens F. o szpiegostwo polegające na przekazywaniu Rosji informacji o parlamencie tego kraju. Podejrzany miał przekazywać wywiadowi wojskowemu szczegóły lokalizacji, w tym plany pięter budynku Bundestagu. Pracował dla firmy, której wielokrotnie zlecano przeprowadzanie kontroli laptopów i innych przenośnych urządzeń używanych przez pracowników Bundestagu. Według prokuratury w 2017 r. podejrzany „zdecydował z własnej woli” o przesyłaniu informacji do pracownika rosyjskiej ambasady w Berlinie, który był oficerem GRU.

Podejrzanemu postawiono zarzuty 12 lutego 2021 r. przed berlińskim sądem, który ma podjąć decyzję o procesie. Jens F. nie jest przetrzymywany w areszcie.

Stosunki między Niemcami a Rosją stały się w ostatnich latach napięte po szeregu incydentów dyplomatycznych. W październiku ubiegłego roku Unia Europejska nałożyła sankcje na dwóch rosyjskich urzędników i część GRU za szeroko zakrojony cyberatak w 2015 r. na niemiecki parlament i biuro kanclerz Angeli Merkel.

W 2019 r. gruziński członek mniejszości czeczeńskiej został zamordowany w Berlinie przez sprawcę podejrzanego o działanie na rozkaz Moskwy. Berlin wydalił rosyjskich dyplomatów w proteście za brak współpracy Rosji w śledztwie. Przeciwko sprawcy morderstwa od jesieni toczy się rozprawa w Berlinie.

Zeszłoroczne zatrucie rosyjskiego przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego, który przyleciał do Niemiec na leczenie, podniosło napięcie w obustronnych stosunkach. Władze Niemiec wielokrotnie wzywały do uwolnienia Nawalnego.

Źródło: Euronews z 25.02.2021 r.

Brytyjski wywiad MI6 otwiera się dla Brytyjczyków urodzonych za granicą

Brytyjska agencja wywiadowcza, znana jako MI6, po raz pierwszy od dziesięcioleci rozpoczęła zatrudnianie urodzonych za granicą obywateli Wielkiej Brytanii. Celem jest podniesienie poziomu kwalifikacji personelu i jego dywersyfikacja. Dotychczas MI6 wymagała, aby potencjalni wywiadowcy byli urodzeni w Wielkiej Brytanii, podobnie jak ich rodzice. To wykluczało urodzone w Wielkiej Brytanii dzieci imigrantów.

W 2018 r. MI6 zrezygnowało z wymogu, aby oboje rodzice kandydatów do pracy musieli być urodzeni w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu dzieci imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii mogły ubiegać się o pracę w wywiadzie, o ile urodziły się na brytyjskiej ziemi i miały brytyjski paszport. Obecnie także i z tej zasady zrezygnowano.

Od bieżącego roku również naturalizowani obywatele Wielkiej Brytanii będą brani pod uwagę w procesie rekrutacji do MI6. Jedynym zastrzeżeniem jest to, aby jedno z ich rodziców było obywatelem Wielkiej Brytanii lub miało „istotne powiązania” z Wielką Brytanią. Agencja zastrzega, że podwójni obywatele lub obywatele kilku krajów zatrudnieni do pracy w MI6 mogą być zobowiązani do formalnej rezygnacji z obywatelstwa innego niż brytyjskie. To ma zależeć od zajmowanego stanowiska w służbie. Zmiana warunków rekrutacji ma na celu stworzenie kadr „o zróżnicowanym sposobie myślenia”. Jednocześnie w zeszłym roku obniżono wiek przy ubieganiu się o pracę w MI6 z 21 do 18 lat.

Według doniesień medialnych w zeszłym miesiącu agencja wywiadowcza zaczęła po raz pierwszy rekrutować „konsultantów w niepełnym wymiarze godzin” z cennymi umiejętnościami lub kontaktami za granicą.

Źródło: The Times z 09.02.2021 r.

Wywiad norweski ostrzega przed nowym rodzajem rosyjskiej broni nuklearnej

Według raportu Norweskiej Służby Wywiadowczej (NIS) rosyjskie siły zbrojne tworzą nowe rodzaje broni jądrowej, które nie mieszczą się w ramach istniejących traktatów o kontroli zbrojeń. Raport został opublikowany tuż po przedłużeniu w dniu 3 lutego 2021 r. traktatu New START o redukcji broni jądrowej między Stanami Zjednoczonymi a Rosją na kilka dni przed formalnym jego wygaśnięciem. Waszyngton i Moskwa ogłosiły jego awaryjne działanie na dalsze 5 lat, tj. do lutego 2026 r.

Jednak według Focus 2021, corocznej oceny NIS dotyczącej wyzwań dla bezpieczeństwa, traktat New START jest niewystarczający, bowiem nie obejmuje części nowej broni jądrowej. Szef NIS, wiceadmirał Nils Andreas Stensønes, w wywiadzie dla „The Barents Observer” ostrzegł, że oprócz innych znaczących zmian nowa rosyjska broń jądrowa „porusza się nisko w powietrzu lub tuż pod wodą”, co sprawia, że jest niezwykle trudna do wykrycia przez istniejące systemy obrony przeciwrakietowej.

W raporcie NIS odnotowano, że nowa rosyjska broń jądrowa nie znajduje się jeszcze na wyposażeniu, jednak jest testowana i rozwijana w bazach wojskowych położonych w północnej Rosji, z których niektóre są zlokalizowane w pobliżu terytorium Norwegii. Wśród tych broni jest „Posejdon”, opisywany jako „podwodny mega-dron o napędzie atomowym, z końcówką atomową”.

Innym problemem według NIS jest „Burevestnik”, pocisk manewrujący o napędzie atomowym, który ma zasięg globalny i jest w stanie omijać istniejące systemy obrony przeciwrakietowej.

Źródło: portal intelNews.org z 09.02.2021 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://