Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY GRUDZIEŃ 2013

Amerykańskie firmy chemiczne i zbrojeniowe celem chińskich hackerów

Według raportu firmy Symantec, latem br. doszło do ataku chińskich hakerów na 29 amerykańskich firm chemicznych i 19 innych, które produkują technologie i materiały dla wojska. Celem było szpiegostwo przemysłowe, gromadzenie własności intelektualnej i uzyskanie przewagi konkurencyjnej. W ataku wykorzystywano mailing do wskazanych firm. Eksperci twierdzą, iż Chiny odgrywają centralną rolę w cyberprzestępczości, niezależnie od tego, czy jest to sankcjonowane przez rząd, czy też nie. Ślady ataków na rządy, firmy i grupy ludzi wiodą do Chin, chociaż trudno ustalić precyzyjnie jego źródło. W tym przypadku tropy wiodły do 20-letniego Chińczyka w centralnej prowincji Hebei. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy osoba ta była samodzielnym napastnikiem, czy też atakowała z czyjejś inspiracji.

Źródło: The Guardian 01.11.2013.

Rośnie strach niemieckich korporacji przed szpiegostwem przemysłowym

Z badań przeprowadzonych przez PricewaterCoopers (PCW) i Uniwersytet Martina Lutra w Halle-Wittenberg wynika, że od 2001 roku 61% niemieckich przedsiębiorstw doświadczyło szpiegostwa przemysłowego. W 2013 roku 45% firm było przedmiotem szpiegostwa. Badaniem realizowanym cyklicznie co 2 lata objęto 600 firm zatrudniających ponad 500 osób. Generalnie odnotowano spadek przestępczości gospodarczej, ale jednocześnie rosnący strach przed szpiegostwem przemysłowym. Najbardziej boją się te firmy, które przechowują wrażliwe dane na serwerach komputerowych i wykorzystują technologię cloud computingu. 15 % tych firm zamierza zmienić producentów z USA na europejskich, ale 60 % deklarowało, że nawet po aferze szpiegowskiej z NSA, nic nie zmieni w dotychczasowej działalności.

Ocenia się, iż rzeczywiste zjawisko jest o wiele większe niż wskazują na to badania. 50% aktów szpiegostwa dokonano przy pomocy pracowników z wewnątrz przedsiębiorstw.

Źródło: Deutsche Welle, 09.11.2013

Amerykańsko-niemieckie porozumienie antyszpiegowskie obejmuje również szpiegostwo korporacyjne

Do opracowywanego amerykańsko-niemieckiego porozumienia o zakazie wzajemnego szpiegostwa ma być dołączona klauzula zabraniająca prowadzenia szpiegostwa przemysłowego. Porozumienie może wejść w życie jeszcze w tym roku. Według „Der Spiegel” zapis o zakazie szpiegostwa przemysłowego został włączony z inicjatywy niemieckiej. Porozumienie jest owocem dwudniowej wizyty delegacji urzędu kanclerza i wywiadu niemieckiego w Białym Domu (30-31.10 br.).

Skandal związany z amerykańskimi podsłuchami spowodował zwiększenie środków kontrwywiadu niemieckiego na wykrywanie tego rodzaju szpiegostwa. Jednak dyrektor niemieckiego kontrwywiadu Burkhard Evan ubolewał, że nie ma sposobu na podsłuchy prowadzone przez jednostki zlokalizowane w ambasadach na terenie Berlina. Nie sposób - jego zdaniem - kontrolować techniczne wyposażanie ambasad.

Źródło: Der Spiegel 03.11.2013

Chiny odpierają zarzut USA o cyberszpiegostwo

Opublikowany 31 października br. raport amerykańskiego kontrwywiadu identyfikujący Chiny jako kluczowego sprawcę cyberszpiegostwa jest – zdaniem Pekinu – nieodpowiedzialny. W raporcie zarządu krajowego kontrwywiadu USA wyraźnie wskazano na Chiny i Rosję jako czołowych sprawców tego rodzaju szpiegostwo. Rzecznik MSZ Chin na konferencji prasowej zdecydowanie odrzucił te oskarżenia. Stwierdził, iż cyberataki są transgraniczne i anonimowe, natomiast bez przeprowadzenia kompleksowego dochodzenia, wnioskowanie co do tożsamości atakujących jest zarówno nieprofesjonalne, jak i nieodpowiedzialne. Wyraził nadzieję, że społeczność międzynarodowa porzuci uprzedzenia i będzie współpracować z Chinami na rzecz bezpieczeństwa w Internecie.

Sekretarz obrony William Hague odmówił przypisania Chinom sprawstwa rosnącej liczby aktów cyberszpiegostwa wobec USA. Natomiast sekretarz stanu na konferencji w Londynie stwierdził, iż źródła ataków są trudne do zweryfikowania.

Źródło: The Guardian 4 .11.2013

Korporacje szpiegują aktywistów organizacji non-profit

Według opublikowanego raportu organizacji Essential Information pt. „Upiorny biznes: Korporacyjne szpiegostwo wobec organizacji non-profit” (Spooky Business: Corporate Espionage Aginst Nonprofit Organizations) rośnie zjawisko szpiegostwa korporacyjnego wobec organizacji non-profit. Są to działania nieetyczne i nielegalne, przy wykorzystywaniu byłych agentów NSA, FBI i CIA. Duża liczba korporacji i ich stowarzyszeń handlowych w tym Amerykańska Izba Handlowa, Walmart, Monsanto, Bank Ameryki, Dow Chemical, Kraft, Coca-Cola, Chevron, Burger King, McDonld`s, Shell, BP, BAE, Saol, Brown&Williamson i E.ON prowadzą szpiegostwo bądź planują takie działania przeciwko organizacjom non-profit, ich aktywistom i whistleblowerom. Autor raportu Gary Ruskin uważa, że to skandaliczne nadużycie władzy korporacyjnej wobec demokracji. Organizacje śledzące tego rodzaju praktyki podkreślają, że jest to rodzaj mrocznej i skrywanej działalności.

Obrońcy prywatnych działań wywiadowczych argumentują, że problem nie istnieje tak długo, jak długo wywiad korporacyjny mieści się w ramach prawnych. Natomiast autorzy z Essential Information utrzymują, że obywatele i grupy aktywistów nie tracą prawa do prywatności tylko dlatego, że nie zgadzają się z działalnością lub koncepcjami korporacji.

Źródło –Portal Salon - www.salon.com (Salon Media Goup) z 21.11. 2013


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://