Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY WRZESIEŃ 2015

Frederic Forsyth agentem MI6

Znany brytyjski autor powieści-thrillerów sensacyjnych i szpiegowskich Frederic Forsyth przyznał po raz pierwszy publicznie w BBC, iż ponad 20 lat był agentem wywiadu brytyjskiego MI6. Forsyth, który w latach 60. był międzynarodowym korespondentem agencji informacyjnych BBC i Reutersa potwierdził, iż został zwerbowany przez MI6 pod koniec lat 60., kiedy jako korespondent relacjonował krwawy konflikt w Nigerii.

W wywiadzie udzielonym BBC zaprzeczył jakoby brał pieniądze za współpracę z wywiadem brytyjskim. Opierał ją na zasadach dobrowolności i bezinteresowności, całkowicie przekonany, iż w czasach zimnej wojny nie można było odmówić pracy dla kraju.

Forsyth znany na całym świecie z takich książek jak "Dzień szakala", "Akta Odessy" czy "Psy wojny" przyznał wszakże, iż MI6 w pewnym sensie przyczyniło się do jego sukcesu wydawniczego.

Źródło: BBC z 29.08.2015 r.

USA ostrzegają Chiny przed eskalacją szpiegostwa

Biały Dom zażądał od rządu chińskiego wstrzymania przerzucania na teren USA agentów wywiadu pod przykryciem turystów, biznesmenów, naukowców lub innych fałszywych tożsamości. Według "The New York Times" w ostatnim czasie do Stanów Zjednoczonych przeniknęło wielu agentów wywiadu chińskiego pod przykryciem, w ramach operacji FOX HUNT prowadzonej przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego. Jej celem jest poszukiwanie tysięcy byłych chińskich urzędników lub innych uchodźców, którzy dopuścili się sprzeniewierzenia państwowych funduszy, a następnie uciekli za granice i żyją w dostatku. Według chińskich mediów za granicami przebywa niemal 1000 tego rodzaju osób, które zdefraudowali setki milinów dolarów. Taktyka posterowania agentów pod przykryciem nie jest jasna, podejrzewa się iż wywierają oni bezpośredni lub pośredni nacisk i zastraszają rodziny uchodźców żyjące w Chinach.

Agentów pod przykryciem określa się w mediach jako w większości młodych, doskonale wyedukowanych i przygotowanych do dynamicznych działań na całym świecie ludzi.

Waszyngton postrzega tę część operacji FOX HUNT prowadzoną na terenie USA jako swoiste odstępstwo od rutynowej praktyki zbierania informacji wywiadowczych, którą na co dzień prowadziły zarówno USA i jak i Chiny.

Według dziennika w ostatnich tygodniach do Pekinu trafił oficjalny amerykański protest w tej sprawie.

Źródło: The New York Times z 16.08.2015 r.

Opóźnia się nominacja generalnego inspektora CIA

Pomimo, iż stanowisko generalnego inspektora CIA wakuje od ponad pół roku, od kiedy w styczniu zwolnił je David Buckley, administracja prezydenta Obamy nadal nie wyznaczyła jego następcy. Stanowisko to zostało utworzone w 1989 roku jako konsekwencja afery "Iran-Contras". Generalny inspektor jest odpowiedzialny m,in. za badanie niezgodności działań agencji z prawem, nadużyć personelu lub sygnałów o nieprawidłowościach zgłaszanych przez whistleblowerów. Senator Diane Feinstein, przewodnicząca senackiej komisji ds. wywiadu, napisała do prezydenta Obamy list apelując o przyspieszenie tej nominacji w obliczu narastających - jej zdaniem - problemów wewnątrz agencji. Nie doczekał się on jeszcze odpowiedzi.

Obserwatorzy zwracają uwagę, iż pozycja inspektora generalnego CIA jest wyjątkowa i proces jego powoływania zwykle zajmuje długi czas, ponadto biurem tym kieruje czasowy zastępca gen. Christopher E. Sharpley. Zastanawiają się jednak czy zwłoka wynika z faktu, iż prezydent nie może znaleźć właściwego następcy na jedno z najtrudniejszych stanowisk w amerykańskiej społeczności wywiadowczej.

Źródło: portal intelNews.org z 06.08.2015 r.

Izrael aresztował obywatela Szwecji za szpiegostwo na rzecz Hezbollah

Izrael aresztował 55-letniego obywatela Szwecji pochodzenia palestyńskiego za szpiegostwo na rzecz libańskiego odłamu Hezbollah. Hassan Khalil Hizran urodził się w palestyńskim obozie uchodźców w Libanie, skąd wiele lat temu wyemigrował do Szwecji.

Aresztowany został 21 lipca br. na lotniku Bena Guriona w Tel Avivie przez kontrwywiad izraelski Shin Bet. Rzecznik służby ujawnił, iż Hizran w trakcie przesłuchań przyznał się, iż jest pracownikiem operacyjnym Hezbollahu, a wcześniej organizacji Shiit, który kontroluje większą część Libanu. Do zwerbowania go doszło w 2009 roku, kiedy wraz z żoną i dziećmi odwiedził Liban. Zadaniem wywiadowczym Hizrana było gromadzeni informacji o instalacjach wojskowych Izraela. W tym celu odwiedzał to państwo kilkakrotnie. Za swoje usługi otrzymywał spore sumy pieniędzy, które wwoził do Szwecji.

Według Shin Bet szwedzki obywatel miał za zadanie identyfikować cele wojskowe pod kątem przyszłej wojny, co ma świadczyć o tym, iż Hezbollah przygotowuje się do cyberwojny z Izraelem. Był też proszony o werbowanie Arabów mających ścisłe związki z Żydami w Izraelu, ale z tego zadnia nie mógł lub nie chciał się wywiązać. Adwokat Hizrana zaprzeczył jakoby jego klient miał być winny szpiegostwa. Rządy Szwecji i Libanu odmówiły komentarza w tej sprawie.

Źródło: portal intelNews.org z 10.08.2015 r.

Wywiad USA: Nie ma dowodów na słabnięcie Państwa Islamskiego

Ujawniony przez agencję Associated Press wewnętrzny raport przygotowany przez służby wywiadowcze USA wskazuje, iż Państwo Islamskie w Iraku i Syrii (ISIS) jest wciąż tak samo silne jak przed rokiem, a strata 10.000 bojowników, którzy zginęli w tym okresie została uzupełniona. Według wywiadu pomimo wydania 1 mld USD przez rządy Syrii i Iraku oraz państw zachodnich na walkę z grupami wojskowymi Państwa Islamskiego nie jest ono słabsze niż rok temu, kiedy rozpoczęto systematycznie bombardowanie jego celów. Zdaniem Associated Press raport odzwierciedla stanowisko głównych amerykańskich agencji wywiadowczych, zwłaszcza CIA i DIA, według których istniejącą sytuację można określić jako „strategiczny pat”.

Gdyby stanowisko to okazało się prawdziwe pozostawałoby ono w sprzeczności z opinią wyrażoną przez emerytowanego generała Johna Allena, specjalnego przedstawiciela prezydenta Obamy w globalnej koalicji do walki z ISIS. Przemawiając na dorocznym Forum Bezpieczeństwa Aspen w Colorado generał stwierdził, iż Państwo Islamskie przegrywa i widać znaczący postęp sił koalicji antyislamskiej na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym.

Jednak nieoficjalnie wojskowi amerykańscy utrzymują, iż siły Państwa Islamskiego oceniane na 20-30 tysięcy umundurowanych bojowników nie zmieniły się praktycznie od sierpnia 2014 roku. Wywiad ocenia, iż nie tylko ISIS jest zdolne uzupełniać swoje straty bojownikami napływającymi z całego świata, ale naloty bombowe USA i sojuszników nie uszczupliły zasobów finansowych terrorystów. Państwo Islamskie mimo bombardowań instalacji naftowych jest w stanie zarabiać w ciągu miesiąca 40 mln USD ze sprzedaży ropy.

Źródło: Agencja Associated Press z 04.08.2015


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://