Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY LISTOPAD 2015

CIA wycofuje swoich agentów z ambasady w Pekinie

Według "The Washington Post" CIA wycofuje kilku swoich pracowników z ambasady w Pekinie. Ma to być konsekwencją hackerskiego ataku w czerwcu br. na systemy komputerowe amerykańskiego Biura Zarządzania Personelem, w wynik, którego doszło do kradzieży danych około 21 mln obywateli USA. W Biurze znajdowały się również dane tych pracowników agencji wywiadowczych i kontrwywiadowczych USA, którzy ubiegali sie o wydanie certyfikatów bezpieczeństwa upoważniających do dostępu do informacji niejawnych. Według źródeł gazety wśród skradzionych plików nie było danych agentów CIA, ale były informacje o pracownikach Departamentu Stanu, w tym dyplomatach przebywających w ambasadach i konsulatach za granicą. Nie jest tajemnicą, iż większość agentów CIA pracuje pod przykryciem stanowisk dyplomatycznych, oficjalnie w ramach Departamentu Stanu.

Chociaż USA formalnie nie wskazały na żadne państwo czy organizację, stojące za atakami hackerskimi, to z nieoficjalnych źródeł wiadomo, iż Amerykanie mają pewność, iż jest to działanie chińskich hackerów.

Posunięcie CIA należy więc odczytywać, jako ochronę swoich pracowników oraz programów wywiadowczych realizowanych na terenie Chin.

Źródło: The Washington Post z 30.09.2015.

Chiny aresztowały obywateli Japonii za szpiegostwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało o aresztowaniu dwóch obywateli Japonii podejrzanych o szpiegowanie na rzecz wywiadu japońskiego. Do aresztowania miało dojść w maju br. W odpowiedzi władze Japonii zaprzeczyły jakoby dwaj aresztowani mieli związki z wywiadem japońskim. Jednak agencja informacyjna Kyodo, mająca swoją siedzibę w Tokio, oświadczyła, iż aresztowani Japończycy potwierdzili swoje związki z wywiadem oraz to, iż gromadzili informacje dotyczące chińskich instalacji wojskowych, jak również aktywności wojskowej na granicy Chin z Koreą Północną. Obaj byli cywilami i nie posiadali paszportów dyplomatycznych.

Jest to trzeci przypadek aresztowania przez Chiny japońskich obywateli podejrzanych o szpiegostwo od 2005 roku. Poprzednie dwa miały miejsce w 2005 i 2010 roku. Wszyscy do tej pory aresztowani zostali zwolnieni w ciągu roku od ich schwytania.

Źródło: portal intelNews.org z 05.10.2015

Policja brytyjska zakończyła monitoring ambasady Ekwadoru goszczącej szefa Wikileaks

Brytyjski Scotland Yard oświadczył, iż zakończył fizyczną ochronę ambasady Ekwadoru w Londynie, w której od ponad dwóch lat przebywa Julian Assange. Właściciel Wikileaks otrzymał azyl polityczny w Ekwadorze, po tym jak jego aresztowania i deportacji domagały się najpierw USA, a potem Szwecja. W tej ostatniej został skazany za gwałt.

Na prośbę władz Szwecji Scotland Yard rozpoczął całodobową ochronę i patrolowanie ambasady Ekwadoru, chcąc zapobiec ewentualnym próbom wywiezieniu Assange`a z terenu ambasady.

W poniedziałek 12 października Scotland Yard wydał oświadczenie, iż kończy służbę patrolową wokół ambasady, ponieważ koszty patrolowania nie są proporcjonalne do skali przewinienia Assnge`a, tak więc chodzi tu jedynie o kwestie finansowe. Decyzja została podjęta po konsultacjach z brytyjskim Home Office, odpowiedzialnym m.in. za bezpieczeństwo, migracje. Według źródeł urzędowych dotychczasowa fizyczna ochrona kosztowała brytyjskich podatników blisko 11 mln funtów. Jednak Scotland Yard zastrzegł, iż ma sposoby, aby aresztować właściciela Wikileaks, gdyby ten zdecydował sie opuścić ambasadę. Ostatniego lata rząd szwedzki oddalił trzy z czterech zarzutów ciążących na Assange`u. Ostatni straci ważność w sierpniu 2020 roku.

Źródło: portal intelNews.org z 14.10.2015

Parlament UE pozbawił immunitetu posła za szpiegostwo na rzecz Rosji

Parlament Europejski po raz pierwszy w swojej historii pozbawił immunitetu europosła w obliczu oskarżenia o szpiegostwo. Sprawa dotyczy węgierskiego posła Bela Kovacsa reprezentującego skrajne węgierskie ugrupowanie Jobbik, wobec którego zachodzi "uzasadnione podejrzenie" o szpiegostwo na rzecz Rosji. Jobbik w ostatnich wyborach do parlamentu UE uzyskał ponad 20% zajmując trzecie miejsce w kraju. Partia znana jest nie tylko ze swojego nacjonalizmu, ale również z prorosyjskich sympatii. O uchylenie immunitetu Kovacsa, którego ojciec jest Rosjaninem, wnioskowała węgierska prokuratura.

Rzecznik Parlamentu Europejskiego powiedział agencji Bloomberg, iż pozbawienie immunitetu Kovacsa nie przesądza o jego winie lub niewinności. Kovacsowi za postawione zarzuty grozi do 8 lat pozbawienia wolności

Źródło: agencja Bloomberg z 18.10.2015

Amerykańska agencja podatkowa przechwytuje rozmowy telefoniczne?

Według doniesień brytyjskiego "The Guardian" amerykańska agencja podatkowa IRS (Internal Revenue Service) zakupiła urządzenia zdolne przechwytywać rozmowy telefoniczne. IRS jest agencją rządową, odpowiedzialną za zbieranie podatków, która istnieje od 1862 roku. Zatrudnia około 4 tys. osób personelu i w swojej strukturze ma departament odpowiedzialny za tropienie podatkowych przestępstw kryminalnych. Wcześniej jego działania śledcze rzadko dotyczyły przejmowania danych z ruchu telekomunikacyjnego.

Jednak według gazety IRS dwukrotnie w latach 2009 i 2012 zakupiło urządzenie Stingray. Urządzenie te znane, jako "przechwytywacz IMSI" zbiera dane dotyczące wybranych numerów telefonów, czasu trwania połączeń i lokalizacji użytkowników. Niektóre modele Stingray mogą - według źródeł gazety - przechwytywać treść rozmów prowadzonych przez niczego niepodejrzewających użytkowników telefonów komórkowych.
Podobne urządzenia w USA wykorzystuje 12 agencji federalnych i setki lokalnych placówek wymiaru sprawiedliwości, ale w przypadku IRS użycie tego rodzaju sprzętu byłoby precedensem. Rzecznik IRS odmówił " The Guardian" komentarza w tej sprawie

Źródło: The Guardian z 26.10.2015


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://