Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY LISTOPAD 2013

Szpiegostwo przemysłowe osiągnęło największe rozmiary w historii

Gen. Keith Alexander, szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził na IV Szczycie Cyberbepieczeństwa w Waszyngtonie, że USA są ofiarą kradzieży własności intelektualnej na niespotykaną skalę, głównie za sprawą Chin i Rosji, zaś prawdziwe rozmiary szpiegostwa przemysłowego daleko wykraczają poza oficjalne statystyki. Ujawnił, iż w ocenie FBI i innych agencji, na każdą firmę, która wykryje cyberatak przypada 100 innych przedsiębiorstw - nieświadomych, iż padły ofiarą podobnego ataku. Ocenia się, że wartość wykradzionych “surowych” innowacji (tajemnice handlowe, R&D, produkty) z USA sięga rocznie 500 mld USD.

Źródło: www.bilingtoncybersecurity.com

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa szpiegowała na rzecz korporacyjnej Ameryki

Kolejne przecieki E. Snowdena wskazują, iż Narodowa Agencja Bezpieczeństwa służyła interesom amerykańskich korporacji inwigilując wewnętrzną sieć komputerową brazylijskiego koncernu naftowego Petrobas. Chociaż rzecznik Agencji bronił się frazeologią antyterrorystyczną, to nie ulega wątpliwości że brazylijski gigant o rocznych dochodach w wysokości 120 mld USD - pozostawał w kręgu zainteresowań korporacji USA. Ujawniono tajną 24 - slajdową prezentację szkoleniową Agencji datowaną na 22 maja 2012 roku, instruującą, jak zdobywać wewnętrzne informacje z sieci komputerowych instytucji, firm, banków itp. Nazwa Petrobas przewijała się na kilku slajdach.

Źródło: brazylijska TV Globo program Fantastico z 7.09

Kanada szpieguje dla swoich korporacji

Kanadyjska służba CSEC (Służba Bezpieczeństwa Łączności) inwigilowała brazylijskie Ministerstwo Górnictwa. W tym przypadku chodziło o klasyczne szpiegostwo przemysłowe. Kanada pokazała, że jest gotowa narazić na szwank swoje stosunki handlowe z partnerem, aby wesprzeć przewagę konkurencyjną rodzimego przemysłu. Kanadyjska służba CSEC regularnie kontaktowała się z w tym zakresie z firmami górniczymi i energetycznymi. Ocenia się, że w Brazylii prowadzi interesy około 50 kanadyjskich firm, które zainwestowały tu 9.8 mld USD, co jednak wydaje się niczym w porównaniu z 15,8 mld brazylijskich inwestycji w Kandzie, w szczególności w górnictwie.

Źródło: Global Research, portal kanadyjski z 10.10. 2013

Deutsche Telekom wzywa do stworzenia „niemieckiego Internetu”

Na fali oburzenia inwigilacją kanclerz A. Merkel przez służby amerykańskie, Deutsche Telekom wezwał do stworzenia “niemieckiego Internetu”. Koncern, w którym państwo ma 32% udziałów, wezwał inne firmy telekomunikacyjne do podjęcia prac nad takim pomysłem. Krytycy uważają, iż pomysł jest niewykonalny i stanowi chwyt marketingowy, Wymagałoby to rewolucji w ustawodawstwie niemieckim zważywszy, że 90% niemieckiego ruchu internetowego odbywa się w międzynarodowej przestrzeni. Takie podejście jest powszechne w Chinach i Iranie, ale byłoby bezprecedensowe w rozwiniętym kraju takim jak Niemcy.

Źródło: portal TechWeek Europe 28.10.2013.

Prostytutki szpiegują dla firmy „obsługującej” VII Flotę USA

Firma Glenn Defense Marine Asia, z siedzibą w Singapurze, wynajęta do obsługi okrętów VII Floty USA podczas ich wizyt w Australii, wykorzystywała prostytutki do zbierania informacji o ruchach okrętów amerykańskich. Motyw był czysto biznesowy. Firma zapewniała kompleksową obsługę portową (holowanie, opłaty, bezpieczeństwo, żywność, woda). USA wynajęły firmę do obsługi okrętów, które przybyły na obchody 100-lecia australijskiej marynarki wojennej. Szef firmy został oskarżony w październiku o dostarczanie prostytutek i pokoi w luksusowych hotelach amerykańskiemu wysokiemu dowódcy i specjalnemu agentowi z Biura Śledczego Marynarki. Wysoki oficer mógł wpływać na terminy wizyt okrętów w regionie. Rzecznik VII Floty zapowiedział zerwanie kontraktu.

Źródło National Affairs, Australia 4.10. 2013

Szpiegostwo w motoryzacji elektrycznej?

Dwóch pracowników firmy P3 Group, niemieckiego podwykonawcy BMW, zostało aresztowanych w Paryżu pod zarzutem prowadzenia podejrzanych testów w paryskich terminalach samochodów elektrycznych firmy Bollore Group. Oskarżenie dotyczyło „nadużycia zaufania, wtargnięcia do automatycznego systemu danych i jego degradacji”. Pracownicy podwykonawcy BMW mieli wielokrotnie prowadzić obserwację punktów ładownia samochodów. BMW broni się, że firma P3Group prowadziła rutynowe testy sprawdzające kompatybilność punktów zasilania z europejskimi drogami. BMW potrzebuje tych informacji przed wypuszczeniem na rynek nowego modelu elektrycznego i3. Szef BMW Francja przeprosił listownie Vincenta Bollore, zapewniając, iż nie prowadzono szpiegostwa, a w dniu aresztowania pracownicy P3 wykonywali zadania dla innego producenta.

Źródło Le Figaro 10.09.2013

64% korporacji ma scentralizowane struktury wywiadu gospodarczego

Opublikowany w październiku raport z badań Global Intelligence Alliance, światowej firmy wywiadu i doradztwa wywiadowczego, poświęcono procesowi wywiadowczemu w przedsiębiorstwach, działających w globalnie (“Intelligence Process – Turning Data into Insight”). Wynika z niego, iż 64% badanych korporacji posiada scentralizowaną strukturę wywiadu gospodarczego. Działalność wywiadowcza to w 90% działania ludzi, którzy są kluczem w procesie analizy wywiadowczej, przetwarzania danych w konkretne wnioski. Badania pokazują, że efektywny wywiad gospodarczy musi być ściśle powiązany z takimi obszarami przedsiębiorstwa jak planowanie strategiczne, sprzedaż, marketing zarządzania. Badaniami objęto 1200 menadżerów i specjalistów wywiadu wywodzących się z 880 firm w 64 krajach.

Źródło: komunikat z 3.10.2013, www.globalintelligence.com.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://