Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY LUTY 2015

Prezydent Wenezueli potwierdza zatrzymania obywateli USA za szpiegostwo

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro przemawiając w sobotę tj. 28 lutego na wiecu ujawnił, iż zatrzymano obywateli amerykańskich, w tym pilota USA latynoskiego pochodzenia z kompletem dokumentów, pod zarzutem szpiegostwa. Zapowiedział, iż w przyszłości obywatele USA będą musieli ubiegać się o wizy, aby wjechać do krajów OPEC.

Poinformował, iż w ramach retorsji za to, iż administracja Baracka Obamy zakazała wjazdu grupie wenezuelskich urzędników, Wenezuela wyda taki sam zakaz w stosunku do urzędników USA. Zakaz ma dotyczyć szeregu wybitnych obywateli USA m.in. George`a W. Busha, Dicka Cheney ‘a, byłego szef CIA George`a Tenenta i wybranych członków Kongresu, którzy zostaną wpisania na „listę terrorystów". Jeden z tych kongresmenów Mario Diaz-Balart powiedział ironicznie: „Zawsze chciałem pojechać do skorumpowanego kraju, gdzie nie ma demokracji, ale teraz wierny pies Castro zabronił mi”.

Rzecznik ambasady USA w Caracas powiedział, iż nie jest w stanie skomentować rewelacji prezydenta z powodu braku oficjalnych dyplomatycznych komunikatów ze strony Wenezueli.

Źródło: NBC News z 28.02.2015 r.

Wlk. Brytania grozi zerwaniem współpracy wywiadowczej z Niemcami

Przedstawiciele wywiadu brytyjskiego ostrzegli niemieckich partnerów, iż mogą zakończyć wymianę informacji wywiadowczych, jeśli badania parlamentu niemieckiego dotyczące działalności brytyjskich agentów wykroczą poza zaplanowany zakres.

Latem ubiegłego roku Berlin zagroził zerwaniem umowy z 1945 r. z trzema zwycięskimi sojusznikami II wojny światowej, a mianowicie USA, Wlk. Brytania i Francją. Zapowiedź ta była wynikiem aresztowania niemieckiego oficera wywiadu, który pracował dla USA. Z dokumentów ujawnionych przez E. Snowdena wynikało, iż USA dzielą się z informacjami wywiadowczymi dotyczącymi Niemiec z Londynem.

Stosunki między Niemcami a Wlk. Brytanią pogorszyły się we wrześniu, po ujawnieniu ściśle tajnego programu „TREASURE MAP”, prowadzonego przez amerykańską NSA, który pozwalał Amerykanom śledzić sieci niemieckich firm telekomunikacyjnych. Z informacji wynikało, że program pozwalał NSA i brytyjskiej służbie łączności GCHQ inwigilować niemiecki Internet, włącznie z ustaleniem adresów i lokalizacji użytkowników, a także użytkowników komputerów i smartfonów.

Powołano komisję Bundestagu, formalnie zwaną komisją dochodzeniową w sprawie NSA. Jednak według raportu niemieckiego magazynu „Focus”, brytyjscy wysocy przedstawiciele wywiadu ostrzegli niemieckich partnerów, że Londyn zrewiduje swoją współpracę z Berlinem, ponieważ postepowanie komisji może ujawnić ostatnie operacje brytyjskie i nie powinno być prowadzone na otwartych sesjach parlamentu.

Źródło: intelNews.org z 13.02.2015

Izrael wprowadzał w błąd w sprawie programu nuklearnego Iranu

Ujawnione dokumenty Mossadu wskazują, iż izraelski wywiad w 2012 roku różnił się w swoich ocenach z przywódcami Izraela co do stopnia zaawansowania irańskiego programu nuklearnego. We wrześniu 2012 roku premier Izraela apelował dramatycznie na forum ONZ o powstrzymanie irańskiego programu. Prosił o zakreślenie czerwonej linii zakazującej Iranowi dalszych eksperymentów, bowiem Iran może uzyskać taką broń w mniej niż dwa lata.

Jednak raport Mosadu przygotowany w tydzień po wystąpieniu B. Natanyahu wskazywał, iż Iran zatrzymał działania pozwalające na budowę broni nuklearnej. Raport trafił do kilku sojuszniczych służb w tym do RPA, skąd przypuszczalnie wyciekł do mediów. „The Guardian”, który ręczył za autentyczność opublikowanego przez siebie raportu zauważył, iż zawarta tam ocena stoi w sprzeczności ze stanowiskiem rządu Izraela. W raporcie wskazano, iż Iran nie wydaje się zdolny do wzbogacenia uranu do pożądanego poziomu i stąd nie podejmuje działań koniecznych do wyprodukowania broni nuklearnej.

Sprawa pokazuje różnice w kwestii Iranu pomiędzy przywódcami a społecznością wywiadowczą Izraela. W styczniu tego roku - według agencji Bloomberg - Mossad dyskretnie sondował amerykańskich urzędników i polityków pod kątem ich poparcia dla dyskutowanego porozumienia między Iranem, Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, które mogłoby złagodzić sankcje gospodarcze wobec Republiki Islamskiej w zamian za krótkoterminowe zawieszenie z najważniejszych aspektów swojego programu jądrowego. Wydaje się, iż Mossad działał poza plecami swoich polityków, zwłaszcza premiera, który sprzeciwiał się takiemu porozumieniu, uważając je za historyczny błąd.

Źródło: The Guardian z 23.02.2015 r.

Nowe sposoby szpiegowskie USA

Według rosyjskiej firmy Kapsersy Lab, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, USA znalazły sposób na permanentną inwigilację i stosowanie sabotażu w komputerach i sieciach w Iranie, Rosji, Pakistanie, Chinach i Afganistanie oraz innych krajach pozostających w sferze zainteresowania amerykańskich agencji wywiadowczych.

Podczas prezentacji na konferencji w Meksyku 16 lutego br. przedstawiciel Kapersky Lab powiedział, że narzędziem tym są specjalne implanty rozmieszczane przez powołaną do tego „Equation Group”, która ma powiązanie z NSA i Dowództwem Cyberwojny USA. Implanty wiążą się z techniką stosowaną w Stuxnet - robaku komputerowym, który wyłączył około 1000 wirówek w programie wzbogacania nuklearnego Iranu. Dopiero później ujawniono, że Stuxnet był częścią programu o nazwie kodowej „Igrzyska Olimpijskie”, prowadzonego wspólnie przez Izrael i Stany Zjednoczone.

Źródło: The New York Times 16.02.2015

Afryka nowym „szpiegowskim Eldorado”

Ujawniony przez Al-Dżazirę, a publikowany również przez „The Guardian”, 55-stronicowy dokument wywiadu Południowej Afryki (Narodowa Agencja Wywiadowcza – NIA) z 2009 roku pokazuje, że Afryka jest nowym teatrem działań szpiegowskich w XXI wieku, a RPA stała się bramą do tego teatru. Drastycznie wzmaga się walka o zasoby kontynentu, rośnie ekonomiczna obecność Chin, ale także USA i zachodni sojusznicy zwiększają swoją obecność wojskową i operacje wywiadowcze.

Dokument ujawnił nazwiska 37 zagranicznych szpiegów pracujących w Pretorii, łącznie z ich fotografiami, adresami i numerami telefonów komórkowych, jak również 65 oficerów wywiadu pracujących, według NIA, pod przykryciem. Wśród krajów kierujących tu swoich agentów są USA, Wielka Brytania, Indie, Senegal. Ponadto USA wraz ze swoimi sojusznikami Francją i Wielką Brytania stanowią największą militarną i dyplomatyczną siłę na tym kontynencie.

Cele służb wywiadowczych są szerokie: od rozpracowywania grup dżihadu po kradzieże tajemnic ekonomicznych i technologicznych.

W dokumencie wskazano, że agencje zagraniczne pracują gorączkowo nad wpływaniem na program rozwoju energii jądrowej w kraju, a wywiady USA i Francji jawią się tu jako główni gracze. Jednak ze względu na wyrafinowanie tajnych operacji, nie było możliwe zneutralizowanie ich działalności.

Również Izrael od dawna wykorzystuje bogactwa mineralne w Afryce, ma plany pozyskiwania diamentów i przetwarzania ich u siebie, gdyż jest już drugim na świecie największym producentem diamentów. Dokument pokazuje, że w ostatnich latach zacieśniły się relacje pomiędzy afrykańską NIA a Mossadem.

Według autorów dokumentu jedną z przyczyn wzmożonej aktywności obcych agencji w RPA jest słabość systemu bezpieczeństwa tego kraju. Obce służby dążą do osłabienia państwa i podważenia suwerenności. Wśród metod wymienia się kradzieże laptopów, ograniczone sprawdzanie wyższych urzędników w instytucjach bezpieczeństwa, brak szyfrowania telefonów stacjonarnych i komórkowych, lekceważenie przez dyplomatów zagranicznych obowiązujących regulacji w kraju, łatwość dostępu do departamentów rządowych, brak odpowiednich badań cudzoziemców ubiegających się o wrażliwych miejsca pracy w RPA.

Źródło: The Guardian, Al-Dżazira 24.02.2015


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://