Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY LIPIEC 2015

USA szpiegowały wszystkie wielki firmy francuskie

Według informacji opublikowanych przez portal WikiLeaks agencja NSA gromadziła dane o wszelkich kontaktach eksportowych francuskich przedsiębiorstw i poszukiwała informacji o francuskich szansach i stanowiskach w międzynarodowych rozmowach handlowych. Ponadto gromadzono informacje o francuskiej polityce gospodarczej i sektorze finansowym.

WikiLekas ujawnił listę „Potrzeb Informacyjnych” (Information Needs), która była częścią listy potrzeb amerykańskiego wywiadu elektronicznego (US National SIGINT). Lista była tworzona już od 2002 roku i na bieżąco aktualizowana. Wynika z niej, iż NSA koncentrowała się na francuskich relacjach gospodarczych z USA i innymi krajami Zachodu oraz francuskich porozumieniach z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, działaniach Francji w ramach grupy G-8 i G-20. Z dokumentu wynika, iż zainteresowanie kierowano na francuskie firmy zaangażowane w międzynarodowe kontrakty lub inne umowy przekraczające wartość 200 mln USD. Obiektem inwigilacji były m.in. firmy samochodowe Peugeot i Renault, bank BNP Paribas czy Credit Agricole.

Przedstawiciele Społeczności Wywiadowczej USA nie zaprzeczyli działaniom szpiegowskim wobec zagranicznych firm. Podkreślili jednak, iż Waszyngton zebrane w ten sposób informacje nie wykorzystuje dla poprawy konkurencyjności firm amerykańskich.

Kilka dni wcześniej prezydent B. Obama musiał zapewnić swojego francuskiego odpowiednika, iż nie jest on obiektem inwigilacji elektronicznej amerykańskich służb.

Źródło: Portal intelNews.org z 30.06.2015 r.

Azyl dla Snowdena i Assange`a we Francji?

Liderzy kilku partii politycznych we Francji wywierają nacisk na rząd francuski, aby zaoferował polityczny azyl, a nawet obywatelstwo francuskie E. Snowdenowi i twórcy WikiLeaks Julianowi Assange. Żądanie to jest bezpośrednią odpowiedzią na ujawnione przez WikiLeaks informacje, że agencja NSA od lat 90. do 2012 roku podsłuchiwała osobiste rozmowy trzech francuskich prezydentów. Z rewelacji WikiLeaks wynikało, iż podsłuchy objęły również kilku ministrów Francji jak równie ambasadora Francji w USA.

Oficjalna odpowiedz rządu francuskiego na te rewelacje była dość wyważona, ale wielu francuskich polityków, w tym jeden z ministrów gabinetu Francois Hollande zażądali w odpowiedzi azylu, a nawet obywatelstwa dla Snowdena i Assange`a. Inicjatorem całej akcji był Laurent Joffrin wpływowy wydawca "Liberation", który to dziennik opublikował dokumenty przekazane przez WikiLeaks. Według Joffrina tylko takiego rodzaju sygnał mógłby zrozumieć Waszyngton i sie opamiętać.

Jednak francuska minister sprawiedliwości Christiane Taubira powiedziała w wywiadzie telewizyjnym, iż jest "absolutnie zszokowany tym pomysłem", ponieważ taka akcja wpłynęłaby na historycznie dobre stosunki Francji i USA. Dodała wszakże, iż byłby to symboliczny gest przeciwko szpiegostwu partnera. Premier Francji Manuel Valls na konferencji prasowej w trakcie wizyty w Kolumbii poinformował, iż sprawa azylu nie jest przedmiotem rozważań rządu francuskiego.

Źródło: The Guardian z 26.06.2015 r.

Rząd Szwajcarii odrzuca wielki kontrakt w obawie przed szpiegostwem

Federalny rząd Szwajcarii zrezygnował z wielomilionowego kontraktu z jednym z największych dostawców usług internetowych, twierdząc iż jest własnością zagraniczną i mógłby spełniać funkcję "wrót dla zagranicznego szpiegostwa". Kontrakt miał obejmować usługi internetowe dla wielu agencji rządowych. Firma UPC Cablecom, jeden z największych operatorów na rynku szwajcarskim, ma wprawdzie siedzibę w Zurychu i jest podmiotem prawa szwajcarskiego, jednak w 2005 roku stała sie filią UPC Broadband, który jest częścią międzynarodowego telekomunikacyjnego i telewizyjnego koncernu Liberty Global Europe z siedzibą w Londynie. Z technicznego więc punktu widzenia jest postrzegana jako firma zagraniczna. Według dziennika "Berner Zeitung" decyzję o wykluczeniu UPC Cablecom z kontraktu podjęła szwajcarska Rada Federalna składającą się z 7 członków reprezentujących różne kantony i partie polityczne. Rada pełni funkcje kolektywnego rządu. Rada podjęła decyzje wykluczającą UPC Cablecome ze względu na jej zagraniczny kapitał, który mógłby stwarzać potencjalną furtkę dla działań wywiadowczych przeciwko Szwajcarii. Oznacza to, iż rodzimy koncern Swisscom przejmie kontrakt o wartości 378 mln USD. UPC Cablecom odwołał się do Sądu Administracyjnego Szwajcarii, ale jego werdykt może nastąpić dopiero za kilka miesięcy.

Źródło: Berner Zeitung z 5.06.2015

Belgia wszczęła śledztwo w sprawie połączonych niemiecko-amerykańskich działań szpiegowskich

Rząd Belgii oficjalnie oświadczył, iż wszczyna śledztwo w sprawie bezprawnej inwigilacji państwowych sieci telekomunikacyjnych przez konsorcjum niemieckich i amerykańskich służb wywiadowczych. Ściślej chodzi o połączone działania amerykańskie NSA i niemieckiego BND w ramach programu EIKONAL, którego działania w latach 2005-2008 ukierunkowane były przeciwko europejskim operatorom telekomunikacyjnym. Rządy Szwajcarii i Holandii już wcześniej wszczęły swoje własne śledztwa związane z tym programem.

W przypadku Belgii połączone wysiłki NSA-BND były nakierowane na penetrację sieci Proximus, która jest filią narodowego operatora komunikacyjnego Belgacom. Jeden z belgijskich polityków oświadczył, iż w przypadku potwierdzenia działań szpiegowskich będziemy mieli do czynienia nie tylko z implikacjami prawnymi, ale także napięciem w stosunkach Belgii z Niemcami i USA, zaś rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości zapowiedział podjęcie w takiej sytuacji „odpowiednich działań”.

Źródło: portal intelNews.org z 8.06.2015 r.

Izrael zaprzecza podsłuchom rozmów pomiędzy USA a Iranem

Rząd Izraela oficjalnie zaprzeczył jakoby jedna z jego agencji wywiadowczych stała za umieszczeniem wirusów w komputerach trzech europejskich hoteli, w których prowadzone były negocjacje pomiędzy przedstawicielami USA i Iranu w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Takie rewelacje ujawniła rosyjska firma Kaspersky Lab, zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Przedstawiciele firmy poinformowali, iż złośliwy i agresywny wirus „Duqu 2.0”, przeznaczony do szpiegowania wewnętrznych procesów wykryli w swoich własnych systemach. Idąc tym śladem firma odkryła inne cele wirusa Duqu, a mianowicie zainfekowano nim komputery w wielu krajach zachodnich, Bliskiego Wschodu i Azji. Według Kaspersky Lab ten sam wirus miał być użyty w cyberatakach w 2011 roku jako Stuxnet i jako taki sabotował w 2010 roku część nuklearnego programu Iranu.

Jednak pośród wielu celów wirusa były „trzy luksusowe europejskie hotele”, które wyglądały na starannie wyselekcjonowane spośród tysiąca innych hoteli w Europie. Ich wspólną cechą było to, iż przebywali w nich dyplomaci dyskutujący nad tajnym programem nuklearnym Iranu. Chodzi to o grupę określaną jako kraje „P5+1”, a mianowicie przedstawiciele 5 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec, którzy tworzyli tzw. „układ genewski”.

Izrael wielokrotnie atakował negocjacje i wyrażał swoją złość wobec układu z Genewy. Jednak wiceminister spraw zagranicznych Izraela Eli Ben-Dahan stanowczo zaprzeczył informacjom firmy Kaspersky Lab nazywając je purnonsensem. Stwierdził, iż Izrael ma o wiele bardziej efektywne sposoby gromadzenia informacji wywiadowczych i nie ma potrzeby infekować w tym celu jakichkolwiek komputerów.
Źródło: portal intelNews.org z 11.06.2015


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://