Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY SIERPIEŃ 2015

Niemcy i Holandia podejmują wspólne śledztwo w sprawie szpiegostwa rosyjskiego fizyka

Rządy Niemiec i Holandii połączyły swoje siły w śledztwie przeciwko rosyjskiemu specjaliście komputerowemu, który studiował w obu tych krajach. Podejrzany jest o przekazywanie informacji technologicznych wywiadowi rosyjskiemu. „Der Spiegel” zidentyfikował go jako Iwana A., 28-letniego fizyka, pracującego w Instytucie Maxa Plancka w Bonn. Według magazynu Iwan. A studiował w Bonn w latach 2009-2011 i prowadził badania dotyczące fizyki kwantowej i nanofotoniki. Wiele tych badań dotyczyło superkomputerów i nowatorskich zastosowań informatyki kwantowej. Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji (kontrwywiad) zaczął systematycznie inwigilować naukowca, kiedy ten rozpoczął kontakty z dyplomatą Rosji w Bonn, uważanego za pracownika służb specjalnych.
Jednak w 2013 roku Iwan A. przeniósł się do Eindhoven w Holandii na studia w Uniwersytecie Technologicznym. W tym momencie niemiecki kontrwywiad poprosił o wsparcie holenderskie służby.

Podczas jednej z podróży z Niemiec do Holandii, Iwan A. został zatrzymany wraz z żoną na lotniska w Düsseldorfie, przesłuchany, a jego osobiste urządzenia elektroniczne zostały skonfiskowane. Po uwolnieniu Niemcy i Holandia uruchomiły wspólnie przeciw niemu formalne śledztwo o szpiegostwo. Cofnięto mu wizę pobytową Unii Europejskiej, został wydalony przez rząd holenderski jako osoba stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. „Der Spiegel” uważa, iż Iwan A. wrócił do Rosji i tam zaprzecza, że był kiedykolwiek szpiegiem. Skandal szpiegowski, nie pierwszy od 1991 roku, spowodował kolejne napięcie w stosunkach niemiecko-rosyjskich.

Źródło: Der Spiegel z 27.07.2015 r.

CIA rekrutowała chińskich szpiegów w kasynach Macau

Według prywatnego raportu z 2010 roku Chiny poważnie obawiają się, iż kasyna w Makau będące własnością miliardera i sponsora Partii Republikańskiej Sheldona Adlesona były bazą rekrutacyjna dla CIA, która łowiła wysokich urzędników państwowych Chin, przepuszczających państwowe pieniądze. Raport opracowany przez prywatnego detektywa został zlecony przez China Sands, filię sieci kasyn Adlesona i miał dać odpowiedź, dlaczego władze Makau są bardzo negatywnie nastawione do przemysłu hazardowego, zwłaszcza do firmy China Sands.

Raport datowany 25 czerwca 2010 r. opatrzono zastrzeżeniem, że nie jest do wglądu władz chińskich w Makau i władz kontynentalnych. Przytacza wiele źródeł rządowych z Makau, Hongkongu, chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również biznesmenów, według których Pekin jest niezadowolony z utraty wizerunku jako, że tysiące Chińczyków korzysta z gier hazardowych zostawiając w Makau 2 mld USD rocznie, ponadto obawia się, iż kasyna współpracują z wywiadami zachodnimi. China Sands jest uważane przez Pekin za bazę rekrutacyjną CIA.

Chiński kontrwywiad - według raportu - posiada dowody, iż CIA inwigiluje głównie chińskich polityków przybywających z kontynentu, zwłaszcza tych, którzy tracą w kasynach duże sumy i oddają się hazardowi bez wiedzy przełożonych. Takie osoby są szantażowane i zmuszane do współpracy z USA. Raport został ujawniony pierwotnie za pomoc specjalnego programu komputerowego na uniwersytecie w Berkeley, a następnie opublikowany przez brytyjski "The Guardian". Gazeta kontaktowała się z China Sands, które oceniło raport jako zestaw bezwartościowych spekulacji. Jej wiceprezes Ron Reese określił go jako pomysł na scenariusz filmowy.

Źródło: The Guardian z 23.07.2015.

Jasser Arafata nie został otruty - konkluzja francuskiej prokuratury

Prokuratura francuska uznała, iż należy zamknąć śledztwo dotyczące okoliczności śmierci byłego przywódcy Palestyny Jassera Arafata, ponieważ nie ma dowodów, że został otruty, a istniejące wskazują na śmierć naturalną. Arafat zmarł w 2004 roku w szpitalu w Paryżu, tydzień po ewakuacji ze swojej siedziby w Ramallah na Zachodnim Brzegu. Oficjalna diagnoza wskazywała na udar z powodu choroby krwi.

Jednak długotrwałe badania prowadzone przez patologów sądowych w szpitalu w Lozannie sugerowało, iż palestyński przywódca mógł zostać otruty radioaktywnym polonem. Badania kości Arafata ujawniły nieoczekiwanie duże stężenie polonu 210. Ślady tej samej substancji zostały odkryte na osobistych przedmiotach, które podobno używał Arafat przed śmiercią. Wyniki tych dociekań zostały opublikowane w brytyjskim czasopiśmie " Lancet".

Szwajcarskie dochodzenie skłoniło wdowę Suhę Arafat do złożenia pozwu cywilnego o morderstwo w sądzie w Nanterre w sierpniu 2012 roku. W trakcie dochodzenia dokonano ekshumacji i przebadano zwłoki Arafat. Testy prowadziła również rosyjska rządowa agencja medyczna i biologiczna. Konkluzja była jednoznaczna: Arafat zmarł nie z powodu zatrucia substancją radioaktywną, ale z przyczyn naturalnych.

Francuskie śledztwo zakończono w kwietniu br., a wyniki ogłosiła 21 lipca prokurator w Nanterre Catherine Denis, wskazując, iż ślady polonu pochodziły z "naturalnego otoczenia". Teraz sąd ma zdecydować czy zamknąć sprawę czy ją kontynuować według życzenia rodziny.

Źródło: portal intelNews.org z 22 lipca 2015 r.

Wywiadowcza współpraca francusko – amerykańska kontynuowana pomimo rewelacji Wikileaks

Ministrowie obrony Francji i USA spotkali sie 6 lipca w Pentagonie i po długich obradach toczonych za zamkniętymi drzwiami oświadczyli, iż amerykańsko-francuska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa "nigdy nie była silniejsza niż obecnie". Sekretarz obrony Ashton Carter wskazał na duże francuskie zaangażowanie wojskowe w takich krajach afrykańskich jak Mali, Czad i Niger i na fakt aktywnej wymiany wywiadowczej pomiędzy USA i Francją dotyczącej tamtego regionu. Podkreślił, iż po spotkaniu ministrów współpraca wywiadowcza ulegnie dalszemu wzmocnieniu.

Francuski minister potwierdził tę opinie uznając, iż złożoność międzynarodowych kryzysów zmusza sektory obrony Francji i USA do bliskiej współpracy. Obaj ministrowie jako przykład współpracy wskazali obecność od marca lotniskowca "Charles de Gaulle" w Zatoce Perskiej, dzięki pomocy którego Amerykanie mogą prowadzić uderzenia przeciwko Państwu Islamskiemu.

Obaj ministrowie odmówili komentarza na temat czerwcowych rewelacji Wikileaks jakoby NSA podsłuchiwała prezydentów Francji, w tym obecnego prezydenta Fracoisa Hollanda.

Źródło: portal intelNews.org z 8.07. 2015 r.

Jonathan Pollard, słynny izraelski szpieg, wkrótce uwolniony?

Według "Wall Street Journal" Jonathan Pollard, analityk w wywiadzie marynarki USA, który w latach 80. został skazany na karę dożywocia za szpiegostwo na rzecz Izraela, może jesienią być uwolniony przez administracje B. Obamy. Miałby to być polityczny krok, swoiste zadośćuczynienie za niekorzystne - zdaniem Izraela - porozumienia USA i Iranu w sprawie programu nuklearnego. Według dziennika uwolnienie Pollarda, uznawanego za bohatera w Izraelu, specyfikowałoby bardzo silne obecnie antyamerykańskie nastroje w państwie żydowskim i w proizraelskim lobby w Ameryce.

W podobnym tonie wypowiada się "New York Times", według którego do uwolnienia Pollarda miałoby dojść w listopadzie. Wielu specjalistów kontrwywiadu amerykańskiego uważa iż Pollard, który odbywając już karę więzienia uzyskał w 1995 roku obywatelstwo Izraela, jako podwójny agent dokonał najwięcej szkód w historii.

Dziennik dodaje, cytując anonimowych obserwatorów, iż bezpośrednie łącznie ewentualnego zwolnienia Pollarda z niedawno podpisanym porozumieniem z Iranem jest niebezpieczne, bo może wywołać szereg reperkusji. Premier Izraela Benjamina Netanjahu uważa porozumienie jądrowe z Iranem za "zbyt poważne zagrożenie" by przyjąć tego rodzaju gest USA za dobrą monetę. Niektórzy izraelscy komentatorzy rzekomy plan Waszyngtonu zwolnienia Pollarda jako sposób na uspokojenie Izraela opisują jako "cyniczny, tani i błędny".


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://