Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY NR 33

 

Turcja oskarża amerykańskiego generała i CIA o sprzyjanie zamachowi

Popularny w Turcji dziennik „Yeni Safak” oskarżył władze amerykańskie o finansowanie i zorganizowanie zamachu wojskowego z 15 lipca. Gazeta jest znana ze swojego konserwatywnego profilu i bliskich związków z partią AKP prezydenta Recepa Erdogana.

W swoim redakcyjnym artykule dziennik przytoczył osobę wyższego przedstawiciela rządu oskarżającego CIA o wspieranie spiskowców. Wskazano również emerytowanego generała Johna F. Campbella, jako głównego pośrednika pomiędzy CIA a spiskowcami z armii tureckiej. Ostatnim stanowiskiem Campbella, który przeszedł na emeryturę w 2016 r.,  było dowodzenie międzynarodowymi siłami pomocniczymi w Azji Centralnej. Dziennik bez ogródek zamieścił zdjęcia generała i opatrzył tytułem „Ten człowiek kierował zamachem”, zaś w towarzyszącym artykule oskarżył o „organizowanie i kierowanie żołnierzami” stojącymi za zamachem oraz o dysponowanie funduszem, co najmniej 2 mld USD, który otrzymał od CIA i poprzez Zjednoczony Bank Afryki z siedzibą w Nigerii przekazywał zamachowcom.

Jednak bank stanowczo zaprzeczył swojemu zaangażowaniu w zamach, natomiast generał Campbell w wypowiedzi dla „The Wall Street Journal” również odrzucił zarzuty uznając je za „absolutnie śmieszne”. W tym samym dniu przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Sił USA generał Joseph Dunford określił oskarżania tureckiej gazety, jako absurdalne dodając, iż nie wie, kto jest ich inspiratorem.

Prasa turecka zbliżona do partii rządzącej wielokrotnie oskarżała Waszyngton o zaangażowanie w zamach wojskowy, ale tym razem winnego wskazano z imienia i nazwiska. Dla obserwatorów nie ulega wątpliwości, iż Turcja w ten sposób przygotowuje grunt pod wystąpienie do USA z wnioskiem o ekstradycję Fethullaha Gullena, charyzmatycznego przywódcę religijnego, w którym dostrzega prawdziwego inspiratora wojskowego puczu.

Źródło: Turecki dziennik  „Yeni Safak” z 25.07. 2016 r.

 

Włoska mafia zaopatruje w broń Państwo Islamskie

Według „The Guardian” zorganizowane organizacje przestępcze w południowych Włoszech zaopatrują w uzbrojenie grupy i osoby powiązane z Państwem Islamskim. Konkluzja ta wypływa z badań europejskich śledczych z Włoch, Wielkiej Brytanii i innych państw, którzy prześledzili drogę uzbrojenia, które trafią do rąk bojowników ISIS.

Zdaniem gazety pierwotnym źródłem zaopatrzenia w broń jest zorganizowana mafia w Katanii na wschodnim wybrzeżu Sycylii, znana, jako „Ceusi”, stanowiąca część klanu „Santapaula”, który jest dominującą organizacja przestępczą w tej części Włoszech. Śledczy potwierdzili, że dwa lata temu „Ceusi” zakupiła od AFG Security Corporation z siedzibą w Słowacji 160 niesprawnych karabinów AK-47 za sumę 40 tys. USD. Operacja była legalna, ale po zakupie broni mafia doprowadziła karabiny do sprawności i przekazywała innej organizacji przestępczej Ndrangheta w Kalabrii. Ta ostania przemycała je do Aleksandrii skąd trafiały do islamskich grup na półwyspie Synaj, a dalej do bojowników ISIS.

Według gazety większość informacji o tym procederze została pozyskana z podsłuchów telefonicznych, dodając jednak, iż bezpośrednie kontakty między mafią a Państwem Islamskim nie zostały jak dotąd stworzone. Pomimo to, według śledczych, przestępczość zorganizowana w Europie otworzyła się na handel z ekstremistami w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Źródło: The Guardian z 26.07. 2016 r.

 

Zagraniczny wywiad rosyjski systematycznie rozbudowuje swoją siedzibę

Ostatnie zdjęcia satelitarne pokazują, iż siedziba rosyjskiego wywiadu zagranicznego w Jasieniewie rozrasta się, a jej powierzchnia od 2007 roku powiększała się niemal trzykrotnie. Do 2007 roku kwatera wywiadu przypominała kształt litery Y, do którego przylegał 21-piętrowy wieżowiec. Według portalu intelNews.org z najnowszych zdjęć satelitarnych wynika, że w ciągu niecałej dekady powierzchnia tego kompleksu podwoiła się, a być może nawet się potroiła. Portal ujawnia zdjęcia, które zostały opublikowane przez analityków, którzy pracowali dla amerykańskiej CIA. Wynika z nich, że obok wieżowca zostały wzniesione, co najmniej trzy kolejne duże budynki. Dodatkowo powierzchnia parkingowa został powiększona niemal czterokrotnie.

Niektórzy obserwatorzy, wśród nich Andriej Sołdatow, uważają, iż tak dynamiczna rozbudowa kompleksu ma związek z powołaniem w 2007 roku na stanowisko szefa SVR Michaiła Fradkowa, który wcześniej był premierem. Fradkow, oficjalnie osoba cywilna, prawdopodobnie od kilkudziesięciu lat pracował jako oficer KGB pod przykryciem. Spekuluje się, iż Fradkow może być następcą Putina, kiedy ten ustąpi z funkcji prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Źródło: intelNews.org z 14.07.2016 r.

 

Niemiecki wywiad szpiegował sojuszników z UE i NATO

Dochodzenie niemieckiego Bundestagu dotyczące operacji wywiadu wypracowało konkluzję, iż w ostatnich latach celem rozpracowania BND było około 3500 zagranicznych podmiotów, z których wiele należało do sojuszników. Dochodzenie było odpowiedzią na szereg zarzutów pod adresem BND, iż prowadzi nielegalne operacje poza wiedzą rządu.

W 2015 roku ujawniono, iż BND w sposób tajny i nielegalny współpracował z amerykańską NSA szpiegując kilka europejskich krajów i korporacji. W rezultacie pokrzywdzone takimi działaniami Belgia i Szwajcaria wszczęły oficjalne dochodzenia w tej sprawie. W konsekwencji kanclerz Angela Merkel zainicjowała prace parlamentarnej komisji śledczej.

300-stronicowy raport komisji nie został upubliczniony, ale wycieki informacji w mediach wskazują, iż do 2013 roku wywiad niemiecki w sposób nielegalny prowadził inwigilację 3300 celów na terenie Europy. Blisko 70% z nich należało do krajów UE lub NATO. Łączyło się to z inwigilacją setek misji dyplomatycznych, głów państw, ministrów, agencji, prywatnych korporacji, organizacji pozarządowych.

W czerwcu rząd niemiecki zaaprobował legislacyjny projekt reformy BND. Nowe przepisy wyraźnie zakazują szpiegowania obcych rządów i korporacji nawet gdyby to miało być korzystne dla niemieckich przedsiębiorstw. Postuluje się również powołanie niezależnego ciała nadzorującego działania wywiadu, złożonego z sędziów i przedstawicieli prokuratury.

Źródło: Der Spiegel z 12.07.2016 r.

 

Wywiad rosyjski ostrzegał władze Turcji przed zamachem?

Kilka arabskich i irańskich agencji utrzymuje, iż szefowie wywiadu rosyjskiego informowali władze Turcji o planowanym zamachu na wiele godzin przed jego rozpoczęciem. Informacje pochodzą od tureckiego dyplomaty, który chciał zachować anonimowość.

Według tych doniesień pierwsze informacje o tureckim zamachu dotarły do wywiadu rosyjskiego. Jego środki techniczne przechwyciły wiele niekodowanych rozmów tureckich dowódców na kilka godzin przed zamachem w dniu 15 lipca. Nieznane są szczegóły radiowego przechwytu, ale pewna jest aktywna obecność wywiadu rosyjskiego i jego środków w północnej Syrii oraz to, iż Rosjanie poznali szczegóły zamachu, łącznie z planem wysłania wojskowych helikopterów do Marmary, gdzie wypoczywał prezydent Erdogan.

Wywiad rosyjski na kilka godzin przed zamachem poinformował o wszystkim swojego tureckiego odpowiednika MIT.

Obie strony, rosyjska i turecka, nie chciały komentować tych rewelacji, ale też nie zaprzeczyły, że doszło do takiej wymiany informacji wywiadowczych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, iż nic jemu osobiście nie wiadomo na ten temat. Nie zaprzeczył jednak, iż do takiego zdarzenia mogło dojść

Źródło: intelNews.org z 22.07.2016 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://