Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 43

 

Zmarła legenda radzieckiego i rosyjskiego wywiadu

W Moskwie w wieku 91 lat zmarł rosyjski nestor wywiadu generał Jurij I. Drozdow, który w latach 80. XX w. kierował zarządem tzw. nielegałów w KGB. Wiadomość o jego śmierci podała Służba Wywiadu Zagranicznego, spadkobierczyni KGB. Cieszył się wielkim uznaniem W. Putina, który w trakcie obchodów 95. rocznicy utworzenia wywiadu radzieckiego określił go mianem bohatera „nielegalnego wywiadu”, który pomagał „identyfikować i we właściwym czasie blokował zagrożenia zewnętrzne, chronił naszą suwerenność i prawo do bycia niepodległym krajem”.

Życie Drozdowa to przykład kariery wielkiego wywiadowczego praktyka. Brał udział jako żołnierz w zdobywaniu Berlina w II wojnie światowej, znał płynnie niemiecki, a po skończeniu wojskowego instytutu językowego przeniósł się z armii do KGB. Zaczynał pracę agenta pod przykryciem w Lipsku, potem odgrywał ważną rolę w słynnej wymianie agentów między USA i ZSRR w 1962 r. w Poczdamie. Następnie służył w Chinach w okresie rewolucji kulturalnej i napięć radziecko-chińskich, by w 1975 r. w Nowym Jorku pracować pod przykryciem zastępcy przedstawiciela ZSRR przy ONZ. W 1979 r. kierował operacją „Burza-333” – ataku na pałac prezydenta i usunięcia z urzędu prezydenta Afganistanu Hafizullaha Amina. Zyskał uznanie Andropowa i zielone światło do tworzenia formacji Vypmpel – specjalnej jednostki specnazu do operacji zagranicznych. Wykonywała ona operacje na całym świecie, od Bliskiego Wschodu po Nikaraguę.

Pod koniec istnienia ZSRR został szefem dyrektoriatu KBD ds. nielegałów i szkolił nowe generacje szpiegów rosyjskich do nowych wyzwań. Po odejściu na emeryturę na początku lat 90. stworzył firmę consultingową Namkon, która zapewniała zagranicznym biznesmenom wsparcie w zakresie logistyki i bezpieczeństwa.

Źródło: „The New York Times” z 11.07.2017 r.

Tajemnicze problemy zdrowotne dyplomatów w Hawanie

Przynajmniej dziewiętnastu pracowników rządu USA powiązanych z ambasadą w Hawanie, w tym pięciu dyplomatów, cierpiało na niewyjaśnione dolegliwości utraty słuchu. Przypuszcza się, że zostały one spowodowane przez ukryte urządzenia soniczne. Na jesieni ubiegłego roku dotknięci problemem dyplomaci i ich małżonkowie zaczęli odczuwać symptomy utraty słuchu, a przebiegała ona w tak poważny i zaskakujący sposób, że wszczęto dochodzenie.

Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że incydenty zaczęły się jesienią 2016 r. i trwały aż do sierpnia 2017 r. Zaprzeczył natomiast, jakoby były znalezione jakieś urządzenia związane z tymi dolegliwościami. Kuba współpracuje z USA w wyjaśnianiu tych przypadków.

Niektórzy z pracowników dotkniętych urazami powrócili do USA. Wcześniej, na początku miesiąca, Departament Stanu poinformował, że wydalił dwóch dyplomatów kubańskich w Waszyngtonie – po ujawnieniu chorobowych incydentów swoich obywateli – w ramach retorsji za sabotowanie pracy amerykańskich dyplomatów.

Rząd kanadyjski oświadczył, iż przynajmniej jeden z kanadyjskich dyplomatów ma podobny problem.

Oficjalnie mówi się, że symptomy utraty słuchu, bólu głowy i zachwiania równowagi są rezultatem działania zaawansowanych urządzeń wydających dźwięki spoza zakresu słyszalności.

Jednak według mediów Waszyngton uważa, iż pracownicy musieli być narażeni na działanie zaawansowanych urządzeń rozmieszczonych zarówno w rezydencjach, jak i poza nimi. Rząd Kuby stanowczo zaprzeczył, jakoby miał coś wspólnego z objawami chorobowymi zdiagnozowanymi u amerykańskich dyplomatów. Niektórzy obserwatorzy uważają, że tajemnicze urządzenia soniczne mogły być umieszczone przez służby wywiadowcze państwa trzeciego, np. Rosji, bez wiedzy Kuby.

Źródło: „The Guardian” z 25.08.2017 r., portal intelNews.org z 04.09.2017 r.

Dwaj rosyjscy oficerowie służby bezpieczeństwa aresztowani za pomoc w schwytaniu hackerów

Dwaj wyżsi oficerowie rosyjskiej służby wywiadu zostali aresztowani za to, że udzielili Stanom Zjednoczonym pomocy w zidentyfikowaniu dwóch szkodliwych hackerów. Jeden z oficerów, Siergiej Michajłow, był oficerem Federalnej Służby Bezpieczeństwa i szefem podległego jej Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego, które monitoruje przestępczość elektroniczną.

W grudniu 2016 r. Michajłow wraz ze swoim zastępcą Dmitrijem Dokuczajewem zostali nagle zwolnieni ze stanowisk i aresztowani. Zważywszy na ich pozycję w służbach, jest to sprawa bez precedensu od czasu upadku ZSRR. Władze rosyjskie potwierdziły fakt aresztowania, ale odmówiły ujawnienia jego powodów. Rządowe media rosyjskie spekulowały, ze obaj oficerowie zaangażowali się w działalność przestępczego gangu hackerskiego. Jednak zdaniem „The New York Times” i innych mediów zachodnich obaj oficerowie zostali aresztowani za pomoc wywiadowi USA w wyjaśnianiu sprawy ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA z 2016 r.

Natomiast raport opublikowany przez rosyjską prywatną stację TV Dożdż (TV Rain) ujawnił, że Michajłow i Dokuczajew zostali aresztowani za pomoc CIA w schwytaniu dwóch hackerów rosyjskich. Jeden z nich, Roman Selezniew, znany w kołach hackerskich jako Track2, osiągnął światową sławę za kradzież kart kredytowanych firm i defraudację milionów dolarów. Został aresztowany w południowej Azji i ostatecznie przekazany do USA w ramach ekstradycji. Otrzymał wyrok 27 lat, który aktualnie odbywa. Drugi z hackerów, Jewgienij Nikulin, został aresztowany w 2016 r. w Czechach. Obecnie jest ścigany listem gończym z USA i oczekuje na ekstradycję do Stanów, by tam odpowiedzieć za hackerstwo na szkodę wielu znanych firm.

TV Dożdż ujawnia, że obaj hackerzy byli też podejrzewani przez władze Rosji o płatną współpracę z amerykańskim wywiadem.

Żródło: portal intelNews.org z 25.08.2017 r. za: rosyjską TV Rain, „The New York Times” z 25.01.2017 r.

Serbia wycofuje personel ambasady w Mołdawii

Serbia odwołała cały swój personel z ambasady w Macedonii, oświadczając, iż chce bronić swoich dyplomatów przed „ofensywnymi działaniami wywiadowczymi”. Ruch był na tyle niespodziewany, że zaskoczył dziennikarzy z obu krajów. Na początku nie podawano powodów, ale w końcu prezydent Serbii Aleksander Vučić poinformował, iż podjął taką decyzję z powodu „oczywistych dowodów na prowadzenie intensywnych działań wywiadowczych przeciwko osobom i instytucjom w Serbii”. Nie sprecyzował jednak, jakie działania miał na myśli.

Media w Macedonii sugerują, że ruch Serbii jest związany z doniesieniami o tym, iż rząd tego kraju chce wesprzeć starania Republiki Kosowo o przyjęcie do organizacji UNESCO. Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, sprzeciwia się więc, aby stało się ono członkiem jakichkolwiek organizacji międzynarodowych. W 2015 r. blokowała wejście Kosowa do tej organizacji.

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dačić wyraził przekonanie, że niedługo dyplomaci powrócą do ambasady z uwagi na to, iż w Macedonii pojawia się „inna, nowa atmosfera”.

Źródło: portal intelNews.org z 22.08.2017 r.

Niemcy oskarżają trzech oficerów szwajcarskich o szpiegostwo

Niemcy wszczęli bezprecedensowe śledztwo przeciwko trzem oficerom szwajcarskiego wywiadu, podejrzewanym o to, że szpiegowali niemieckie służby podatkowe, które prowadziły badania banków szwajcarskich. Informację ujawniono dopiero po trzech miesiącach od aresztowania szwajcarskiego oficera, identyfikowanego jako Daniel M. Jednak media niemieckie utrzymują, iż trzej mężczyźni aresztowani to oficerowie szwajcarskiej Federalnej Służby Wywiadu (NDB). Są podejrzewani o monitoring niemieckich śledczych, którzy badają przestępstwa podatkowe.

Rząd niemiecki jest przekonany, iż miliardy euro obywateli Niemiec są zdeponowane w instytucjach bankowych rajów podatkowych, takich jak Lichtenstein, Szwajcaria czy Monako. W ostatnich latach Niemcy uciekały się do przekupywania informatorów wewnątrz banków, aby ci ujawnili obywateli niemieckich, którzy wkładają tam pieniądze i nie płacą podatków. Ocenia się, iż whistleblowerom wypłacono już setki milionów dolarów za informacje. Szwajcarski rząd ostro krytykował Niemcy za działania naruszające prawo do prywatności obywateli. Uważa się, iż służba NDB została poproszona o monitorowanie wysiłków niemieckich służb podatkowych, aby wykrywać potencjalnych informatorów pracujących w szwajcarskim sektorze bankowym.

Aresztowanie trzech oficerów szwajcarskich może skomplikować relacje pomiędzy Berlinem a Bernem. Na wiadomość o aresztowaniu władze szwajcarskie wydały nakazy aresztowań kilku członków niemieckich służb podatkowych. Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabrei określił działania NDB jako „nieprawdopodobne” i ostrzegł, że spór może zniszczyć relacje pomiędzy państwami.

Źródło: portal intelNews.org z 16.08.2017 r.

Pentagon zmarnował 450 mln USD na szkolenie wywiadu afgańskiego

Ujawniony raport Specjalnego Generalnego Inspektora ds. Odbudowy Afganistanu (Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction – SIGAR) pokazuje, iż zmarnowano prawie 0,5 mld USD przeznaczone przez Pentagon na szkolenie personelu wywiadu Afganistanu. SIGAR jest specjalnym organem powołanym przez Kongres USA w 2008 r. do badania efektywności realizacji amerykańskich programów pomocowych dotyczących odbudowy Afganistanu.

Ocenie poddano realizację programu szkolenia sił obronnych i służb bezpieczeństwa Afganistanu (ANDSF), na który w latach 2010–2013 Departament Obrony, wynajmując prywatnych kontraktorów, wydał 457 mln USD. Szkolenie przewidziane na cztery lata miało objąć kilka tysięcy osób.

W raporcie datowanym na lipiec 2017 r. sporządzonym przez SIGAR podkreśla się, iż program był monstrualny, a pieniądze zmarnowano. Stwierdza się w nim też, iż nie jest możliwa ocena efektywności programu, ponieważ kontraktorzy i ich podwykonawcy nie posiadali odpowiednich dokumentów dotyczących jego realizacji. Według SIGAR nie ma praktycznie dowodów na „poprawę działań wywiadowczych”, która miała być rezultatem szkoleń.

Za szokujący uznano fakt, iż Pentagon płacił pełne kwoty kontraktorom, chociaż nie potrafili oni udokumentować szkoleń. Według prawa jest to niedopuszczalne. Wykazano również, że firma Imperatis Corporation otrzymała 4 mln USD za kursy, które zostały skreślone i nie odbyły się.

Źródło: portal intelNews.org z 03.08.2017 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://