Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY LUTY 2014

Przewodniczący społeczności wywiadowczej USA wzywa E. Snowdena do zwrotu dokumentów

James Clapper, przewodniczący społeczności wywiadowczej USA, podczas publicznego przesłuchania przed senacką Komisją ds. wywiadu określił ujawnienie dokumentów przez Snowdena i inne media jako „perfekcyjną burzę”, która zagraża życiu Amerykanów. Wezwał Snowdena i jego „wspólników” do zwrotu dokumentów NSA, aby zminimalizować głębokie zniszczenia, jakie ujawnienie dokumentów spowodowały i w dalszym ciągu powodują.

Rzecznik Clappera wyjaśnił mediom, iż przewodniczący za wspólników uważa wszystkich, którzy pomagają Snowdenowi zagrażać bezpieczeństwu narodowemu.

Wspierany przez szefów innych agencji wywiadowczych Clapper ocenił, iż afera ujawnienia dokumentów obniżyła zdolności wywiadu do stawienia czoła zagrożeniom terrorystycznym

Źródło: The Guardian 29.01.2014

Snowden zarzuca NSA szpiegostwo przemysłowe

E. Snowden w wywiadzie udzielonym niemieckiej telewizji ARD stwierdził, iż NSA była zaangażowana w szpiegostwo przemysłowe. Dodał, że agencja jest gotowa pozyskać każdą wiadomość, nieżalenie od jej znaczenia dla bezpieczeństwa narodowego. Jako przykład podał niemiecka firmę Siemens, której takie działania dotyczyły.

Przy okazji Snowden zapewnił niemiecką stację, że nie posiada już żadnych dokumentów lub informacji dotyczących NSA, ponieważ wszystko, czym dysponował powierzył już wybranym dziennikarzom. Sam nie ma żadnej kontroli nad publikacjami tych informacji.

Źródło: Associated Press 26 .01.1014

USA nie podpiszą z Niemcami porozumienia o zakazie szpiegostwa

Stany Zjednoczone według doniesień niemieckich mediów, nie chcą przystąpić do dwustronnego porozumienia o zakazie szpiegostwa z Niemcami. Prasa pisała wcześniej, iż takie porozumienie było negocjowane i pewne. Tymczasem po trzech miesiącach, jakie upłynęły od wybuchu afery z podsłuchami Angeli Merkel, klimat współpracy uległ ochłodzeniu.

Źródło z wywiadu niemieckiego przekazało gazecie Süddeutsche Zeitung, iż nic się w tej kwestii nie dzieje, a wygląda na to, że USA wprowadziły Niemcy w błąd.

W sierpniu 2013 roku niemiecki rząd oświadczył, że jest już werbalne porozumienie w tej prawie, a zasadnicze porozumienie, którego inicjatorem były USA, wkrótce będzie podpisane.

Obecnie rzecznicy obu rządów nie komentują tej sprawy. Oficjalne stanowisko Niemiec jest takie, że porozumienie zostanie podpisane w przeciągu kilku miesięcy.

Źródło: The Guardian 14.01.2014

Specjalna jednostka hackerska – tajną bronią wywiadu USA

Sekretną bronią wywiadu amerykańskiego, według Der Spiegel, jest jednostka hackerska TAO (Tailored Access Operations). Ma ona swoją ukrytą sieć, infiltruje komputery na całym świecie, jest zaangażowana w wiele operacji wywiadowczych. Sfera jej operacji jest rozległa od anty-terroryzmu, przez cyberataki do tradycyjnego szpiegostwa. Wykorzystuje słabości w sektorze IT, przeprowadza dyskretne i skuteczne ataki. Ma na to mandat rządu. Agresywne ataki są częścią zadań jednostki.

Specjaliści TAO mają dostęp do chronionych sieci demokratycznie wybranych przywódców w wielu krajach. Infiltrują sieci przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w Europie, mają dostęp i czytają maile na serwerach uchodzących a wyjątkowo bezpieczne, jak np. Blackbery BES.

Powstała w 1997 roku, kiedy tylko 2% światowej populacji miało dostęp do Internetu. Kwatera główna znajduje się w Fort Meade, w stanie Maryland, ale jej oddziałów regionalnych wciąż przybywa. Z dokumentu, który uzyskał Der Spiegel wynika, iż w Centrum Kryptologicznym Teksasie w 2008 roku pracowało mniej niż 60 specjalistów TAO, ale do 2015 roku ich liczba ma wzrosnąć do 270.

Źródło Der Spiegel 29.12.2013

Amerykański wywiad nie jest przygotowany na wykrywanie zbrojeń nuklearnych

Taka konkluzja wypływa z raportu Naukowej Rady Obrony, przygotowanego na zlecenie Pentagonu. Studia nad tym problemem trwały trzy lata. Według autorów wywiad nie ma zdolności wykrywania niezgłaszanych obiektów nuklearnych jak np. w Iranie, lub są one niewystarczające. Służby wywiadowcze USA nie są do tego odpowiednio zorganizowane i należycie wyposażone.

Raport stanie się podstawą różnych analiz przed szczytem bezpieczeństwa nuklearnego w marcu w Hadze, na który udaje się prezydent Obama.

Monitoring tego problemu powinien stać się czołowym narodowym priorytetem bezpieczeństwa. Rada uważa, iż zdjęcia satelitarne i tradycyjne środki rozpoznania będą ograniczane, natomiast należy rozwijać programy inwigilacyjne w cyberprzestrzeni, tak jak czyniła to NSA w sprawie – jak sam utrzymywała – zwalczania terroryzmu.

W raporcie stwierdza się, że liczba potencjalnych nowych krajów z możliwościami nuklearnymi rozwija się na poziomie nie notowanym od końca zimnej wojny. Nie wskazano konkretnych krajów, które są pod obserwacją Ameryki, nie jest jednak tajemnicą, że USA wydaje ogromne środki na śledzenie takich państw jak Pakistan, Rosja, Chiny, Indie Płn. Korea i Izrael

Źródło: The New York Times 23, 2014

Rozmowy Snowdena z Prokuratorem Generalnym USA tylko pod warunkiem amnestii

Doradca prawny E. Snowdena Jesselyn Radack oświadczył, iż Snowden ma wolę rozpoczęcia rozmów z prokuratorem generalnym USA w sprawie swojego powrotu do kraju, ale tylko pod warunkiem udzielenia gwarancji amnestii.

Jest to reakcja na wypowiedz prokuratora generalnego Erica Holdera, który dopuścił możliwość rozmów z prawnikami Snowdena o jego powrocie do USA, ale jednocześnie stwierdził, że USA w chwili obecnej nie rozważa się możliwości amnestii dla Snowdena.

Doradca Snowdena wyraził wolę takich rozmów pod warunkiem lepszej ochrony dla byłego agenta NSA. Stwierdził jednocześnie, że nikt oficjalnie nie kontaktował się z nimi w sprawie negocjacji.

Snowden w jednym wywiadów stwierdził, że jego powrót do USA byłby najlepszym rozwiązaniem dla amerykańskiego rządu, opinii publicznej i jego samego, ale jest niewystarczająca ochrona prawna dla whistleblowerów. Snowdenowi może grozić albo kara śmierci, albo 25-30 lat więzienia.

Źródło: Reuters 26.01.2014.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://