Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY MAJ 2016

Szef BND niespodziewanie traci stanowisko   

Szef niemieckiego wywiadu BND 63-letni Gerhard Schindler opuszcza swoje stanowisko, co obserwatorzy określają jako niespodziankę. Zdaniem gazety Süddeutsche Zeitung Schindler odchodzi ze stanowiska na wyraźne życzenie kanclerz Angeli Merkel, której ta służba bezpośrednio podlega. Dymisja ta jest o tyle nieoczekiwana, gdyż odejście szefa BND miało nastąpić za 2 lata.

W ubiegłym roku Schindler był ostro krytykowany, kiedy ujawniono informację, iż BND ściśle współpracował z amerykańską NSA w prowadzeniu inwigilacji wielu europejskich rządów i prywatnych firm. Wykorzystywano w tym celu stację nasłuchu w Bad Aibling. Ofiarą tej współpracy padli m.in. francuski prezydent, siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli i francuska siedziba koncernu Airbus. Władze tego ostatniego oficjalnie zaskarżyły rząd niemiecki, zaś rządy Belgii i Francji wszczęły dochodzenia w sprawie działań BND-NSA.

Wydawało się jednak, iż Schindler przekonał kanclerz, co do swojego braku odpowiedzialności za zaistniałe wydarzenia, oskarżył nawet niektóre departamenty wewnątrz BND za „działania na własną rękę” obiecując reformę agencji.

W ostatnich dniach okazało się jednak, iż będzie zmuszony opuścić stanowisko, zaś jego następcę upatruje się w Bruno Kahlu, wysokim urzędniku Ministerstwa Finansów, blisko związanym z ministrem  Wolfgangem  Schäuble.

Źródło: Süddeutsche Zeitung z 26.04.2016

Bezprecedensowe porozumienie wywiadowcze Izraela, Egiptu i Jordanii

Rządy Izraela, Egiptu i Jordanii podpisały porozumienie o wymianie informacji wywiadowczych w ramach walki z Państwem islamskim. Określa się je jako bezprecedensowe. O fakcie tym poinformował na konferencji prasowej w Jerozolimie zastępca szefa sztabu armii izraelskiej gen. major Yair Golan. Generał powiedział, że wywiad jest najważniejszym elementem całego systemu walki z Państwem Islamskim na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, iż Egipt już jest zaangażowany w walkę na półwyspie Synaj, zaś Jordania jest zaniepokojona obecnością bojowników ISIS w swoich miastach i miasteczkach. Izrael chce mieć udział w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa w tych krajach.

Egipt i Jordania są jedynymi krajami arabskimi, które podpisały porozumienie pokojowe z państwem żydowskim. Egipt dokonał tego w 1979 roku, natomiast Jordania w 1994 roku. Według gen. Golana traktaty pokojowe stały się podstawą dzisiejszej współpracy wywiadowczej pomiędzy trzema krajami. Zastrzegł jednak, iż nie nazwałby tego porozumienia aktem pojednania pomiędzy obywatelami tych krajów, natomiast jest ono „dobrym punktem startu” do budowy przyszłych relacji.

Źródło: Portal intelNews.org z 21.04.2016

Chiński kryptolog skazany na karę śmierci za szpiegostwo         

Aresztowany w 2011 roku 41-letni Huang Yu, zatrudniony jako kryptolog w państwowym instytucie badawczym, został skazany przez chiński sąd na karę śmierci za szpiegostwo przeciwko swojemu krajowi.         

Według chińskiej telewizji państwowej Huang Yu prowadził działalność szpiegowską w latach 2002-2011 i miał sprzedać 150 tys. dokumentów za sumę 700 tys. USD. Dokumenty w 90% były zaklasyfikowane jako „ściśle tajne” i zawierały chińskie kody wojskowe. Niektórzy obserwatorzy oceniali działania Huanga jako jeden z największych wycieków informacji w Chinach w ostatnich latach. Prokuratura odmówiła informacji na rzecz jakiej zagranicznej agencji oskarżony pracował. Obok kary śmierci dla głównego oskarżonego sąd orzekł 5 lat więzienia dla jego żony i 3 lata dla jej brata.

Kara śmierci dla Huanga jest pierwszym tego rodzaju wyrokiem od 2008 roku, kiedy skazano dwóch chińskich naukowców za szpiegostwo na rzecz Tajwanu. Jego przypadek przyspieszył prace legislacyjne nad ochroną informacji niejawnych. W 2014 roku prezydent Xi Jinping podpisał ustawę zaostrzającą kary za działania szpiegowskie.

Źródło: portal intelNews.org z 20.04.2016

Nazwiska oficerów wywiadu ujawnione w ramach afery Panama Papers

Masowy wyciek dokumentów z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, obsługującej firmy w rajach podatkowych,  spowodował ujawnienie nazwiska oficerów wywiadu i agentów kilku krajów, którzy byli zatrudnieni przez  czołowe firmy do ukrywania ich aktywności finansowej. Według niemieckiej gazety Süddeutsche Zeitung, która zainicjowała ujawnienie afery Panama Papers, lista zawiera nazwiska pracowników wywiadu z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej, Afryki jak również bliskich pośredników Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Gazeta utrzymuje, iż na liście znajdują się wysokiej rangi oficerowie wywiadu z Rwandy i Kolumbii jako klienci kancelarii Mossaack Fonseca, ale nie ujawniła ich nazwisk. Opublikowała  natomiast nazwisko szefa wywiadu Arabii Saudyjskiej w latach 60. i 70. szejka Kamala Adhama. W trakcie swojego 14-letniego kierowania wywiadem Adham uczynił ze swojej agencji czołowego pośrednika pomiędzy CIA a służbami wywiadowczymi krajów arabskich, zwłaszcza Egiptu i Iraku. Szejk Adham był osobistym przyjacielem szefa CIA Georga Busha, który później został prezydentem USA. Inną osobą ujawnioną przez niemiecką gazetę jest Farhad Azima, amerykański biznesmen irackiego pochodzenia, który miał wynajmować samoloty dla CIA w latach 80., którymi z kolei agencja transportowała broń dla Iranu. Ten tajny transfer zyskał później miano afery Iran-Contras.

Źródło: Süddeutsche Zeitung z 11.04.2016

Rumunia aresztowała 4 obywateli Izraela za szpiegostwo

Rumuńskie służby bezpieczeństwa aresztowały czterech obywateli Izraela pod zarzutem działalności hakerskiej, mającej na celu włamania do poczty mailowej urzędników rządowych Rumunii. Oświadczenie w tej sprawie złożył Daniel Horodniceanu, szef Dyrektoriatu ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu. Poinformował, iż wszyscy czterej aresztowani byli pracownikami izraelskiej firmy Black Cube, zajmującej się bezpieczeństwem i znanej z tego, iż zatrudnia dawnych pracowników wywiadu i sił specjalnych. Wśród jej pracowników był m.in. Meir Dagan, były szef Mossadu, który zmarł w marcu br.

Dwaj z aresztowanych Avi Yanus i Dan Zorella, byli pracownicy wywiadu, uważani są za założycieli firmy Black Cube. Pozostali dwaj David Geclowicz i Ron Weiner zostali oskarżeni o hakerskie włamania do trzech skrzynek mailowych wysokich rangą urzędników rumuńskich zwalczających korupcję. Rumuńskie media utrzymują, iż głównym celem firmy Black Cube miała być Laura Codruta Kovesi dyrektor Narodowego Dyrektoriatu Antykorupcyjnego.

Według rumuńskiej służby bezpieczeństwa areszt Izraelczyków ma charakter prewencyjny i był wynikiem skargi wniesionej przez byłego prokuratora Iona Lascu - ojca Laury Kovesi.

Firma Black Cube potwierdziła  izraelskim mediom fakt aresztowania czterech pracowników, zapewniając jednocześnie, że postępowali oni zgodnie z rumuńskim prawem,  zaś zarzuty o szpiegostwo wobec nich są nieprawdziwe. Poinformowała, iż została wynajęta do projektu gromadzenia informacji dotyczących korupcji wśród rumuńskich polityków. Pracownicy mieli być aresztowani tuż po dokonaniu istotnych ustaleń w obszarze korupcji.

Rumuńscy śledczy natomiast poinformowali, iż wciąż ustalają kto wynajął izraelską firmę do tego rodzaju działalności.

Źródło: Portal intelNews.org z 07.04.2016


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://