Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY KWIECIEŃ 2016

Rosja aresztowała ukraińskiego szpiega wyszkolonego przez USA

Rosyjski rząd ujawnił, iż aresztowano wysokiego oficera wywiadu Ukrainy, który był szkolony przez CIA i miał za zadanie infiltrować tajne służby Rosji. Rosyjska FSB potwierdziła, że chodzi o podpułkownika Jurija Iwanczenkę, oficera ukraińskiej służby bezpieczeństwa, ale nie podano o nim więcej informacji, ani o szczegółach jego aktywności na terenie Rosji. Iwanczenko miał pozować na chętnego szpiega, który będzie dostarczał informację służbom rosyjskim.

Według Rosjan Iwanczenko nielegalnie przedostał się na teren Rosji w ostatnich tygodniach pod pretekstem odwiedzenia rodziny. Jednak prawdziwym celem były kontakty z wywiadem rosyjskim i pozyskiwanie informacji o bezpieczeństwie. Tak naprawdę nie oferował usług szpiegowskich, ale chciał wprowadzać w błąd i dezinformować rywalizującą agencję.

Rosjanie utrzymują, iż dodatkowo był prowadzony przez CIA, która go wyszkoliła i wykorzystywała do zbierania informacji o aktywności rosyjskiej FSB na Ukrainie. CIA chciała, aby pozyskiwał źródła osobowe dla jej potrzeb. Rosyjska strona utrzymuje, iż powiązania Iwanczenki z CIA znane były wcześniej, przed jego przybyciem do Rosji, ponieważ w przeszłości próbował oferować swoje usługi służbom rosyjskim. Z tych powodów został aresztowany i czeka na deportacje, jako persona non grata.

Zarówno CIA, jak i ukraińska służba bezpieczeństwa nie skomentowały rosyjskich informacji.

Źródło: portal intelNews. org z 31 03.2016

Firmy z USA unikają współpracy z Pentagonem, aby robić interesy z Chinami

Według Petera Singera, naukowca z think tanku Fundacja Nowa Ameryka, amerykańskie firmy technologiczne unikają zamówień Pentagonu, aby chronić swoje interesy z Chinami. Tymczasem ze strony ministerstwa obrony rośnie nacisk, zwłaszcza na firmy Doliny Krzemowej, aby pomagały w prowadzaniu „nowej zimnej wojny” z Chinami. Armia USA przeznacza 18 mld USD na technologie nowej generacji. Jednak firmy unikają dostaw  urządzeń związanych z cyberwojną, aby nie psuć swoich dobrych relacji na rynku chińskim. Według Singera Chiny i USA są w stanie zimnej wojny, która częściowo się toczy w cyberprzestrzeni, a która może przekształcić się w gorącą wojnę.

Znaną taktyką w tych zmaganiach są chińskie kradzieże sekretów związanych z samolotem F-35 po to, aby zbudować jednostkę bliźniaczą. Jednocześnie Chiny oskarżają USA, iż wykorzystują swoją pozycję supermocarstwa do monitorowania innych krajów pod pretekstem walki z terroryzmem.

W celu zmodernizowania operacji bezpieczeństwa Pentagon zabiega, aby Dolina Krzemowa zajęła się kierowaną  amunicją, elektroniką i robotyką uzbrojenia.  Sekretarz obrony Ash Carter częściej odwiedza Dolinę Krzemową niż jeździ do strefy działań w Iraku czy Afganistanie, zaś przedstawiciele rządu posługują się zarówno prośbami o pomoc, jak i ostrzeżeniami i groźbami.

Pomimo wysiłków rządowych firmy technologiczne nie są nazbyt chętne do współpracy, bowiem wolą polegać na łańcuchach dostaw Chin i tamtejszej ogromnej bazie klientów. Ponadto skarżą się, iż współpraca z Pentagonem to ogromnie skomplikowana biurokracja zamówień i dostaw. Pozostaje jeszcze kwestia rentowności, silniejsze związanie się z rządem powoduje utratę większych zysków.

Źródło: The Guardian 2 .03.2016

Wielka Brytania wobec poważnych zagrożeń w perspektywie 2035 roku

Według analizy think tanku związanego z ministerstwem obrony Wlk. Brytanii zatytułowanej „Przyszłe środowisko operacyjne  2035” (Future Operating Environment 2035) kraj ten stoi w obliczu „naturalnych i inspirowanych przez ludzi” zagrożeń, które będą płynąć ze strony aktorów państwowych i niepaństwowych. Wlk. Brytania będzie pod presją zagrożeń obejmujących ataki infekcyjne systemów komputerowych, ataki bronią genetyczną i nowymi patogenami. Ponadto grupy ekstremistyczne i terrorystyczne mogą wejść w posiadanie nowych śmiercionośnych broni. Nie można też wykluczyć ograniczonego taktycznego użycia broni jądrowej w konfliktach konwencjonalnych.

W studium akcentuje się potrzebę pozostania Wlk. Brytanii w UE. Wyrażono tezę, iż kraj potrzebuje znacznie bliższej współpracy z kontynentalnymi sąsiadami, a UE będzie odgrywała większą rolę w polityce obronnej i bezpieczeństwa niż dotychczas, bowiem globalnymi mocarstwami w tak zarysowanej perspektywie pozostaną USA, Chiny i UE. Podkreślono, iż w perspektywie roku 2035 nielegalny handel bronią jądrową jest prawdopodobny, zaś zapobieganie jej rozprzestrzenianiu wiąże się z koniecznością większego międzynarodowego konsensusu i woli politycznej. Jednakże niskie będzie prawdopodobieństwo ataków terrorystów, które spowodują masowe zniszczenia.

Do 2035 roku globalna populacja zwiększy się do 8.1-9.4 mld ludzi (obecnie 7.2 mld), zaś ideologie oparte na wierze będą nadal kształtować wiele konfliktów na całym świecie i pozostaną siłą organizującą w 2035. Ogromny rezerwuar młodych niezadowolonych ludzi na Bliskim Wschodzie, w Azji Centralnej i Afryce Subsaharyjskiej będzie coraz bardziej podatny na radykalizację.

Źródło: The Guardian 09.03.2016

Hitlerowski komandos Otto Skorzeny pracował jako zabójca dla Mossadu

Słynny hitlerowski komandos i oficer ochrony A. Hitlera podpułkownik Waffen SS Otto Skorzeny po wojnie pracował jako płatny zabójca na usługach Mossadu. Takie rewelacje ujawnili dwaj izraelscy znawcy Mossadu Dan Raviv and Yossi Melman. Skorzeny to legenda hitlerowskich operacji specjalnych. Hitler osobiści udekorował go Krzyżem Żelaznym po tym, jak w 1943 roku dowodził akcją uwolnienia włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego w Apeninach.

Skorzeny przeżył wojnę i schronił się w Hiszpanii pod skrzydłami dyktatora F. Franco. Specjalne komando Mossadu, które poszukiwało i likwidowało byłych nazistów w przypadku Skorzenego nie zdecydowało się na zabójstwo, ale zwerbowało go dla swoich potrzeb.

Opierając się na rozmowach z byłymi oficerami Mosadu i ludźmi, którzy mieli dostęp do tajnych archiwów tej służby, Raviv and Melman ujawnili, że Isser Harel, szef Mossadu w latach 1952-1963 zdecydował, iż Skorzeny będzie użyteczny, jako zabójca innych nazistów operujących na Bliskim Wschodzie i w Europie oraz jako „pułapka” umożliwiająca schwytanie tych nazistów, którzy pracowali dla Egiptu nad programami rakietowymi. Jedną ze spektakularnych akcji Skorzenego dla Mossadu był udział w zabójstwie Heinza Kruga w 1962 roku w Monachium. Krug był niemieckim naukowcem, specjalistą od rakiet, który pracował dla Egiptu.

Skorzeny miał być również autorem wysyłek pocztowych bomb, które zabiły wielu wrogów Izraela. Autorzy ujawnili, iż źródłem informacji o Skorzenym był legendarny agent Mossadu Rafti Eitan, który miał być jego oficerem prowadzącym.

Skorzeny zmarł w Hiszpanii w 1975 roku na chorobę nowotworową w wieku 67 lat.

Źródło: intelNews.org z 29,03.2016 r.

Tajna wizyta dyrektora amerykańskiej NSA w Izraelu

Według izraelskiej gazety Ha’aretz szef amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa admirał Michael Rogers w sposób skryty odwiedził Izrael, aby zacieśnić współpracę pomiędzy amerykańskimi i izraelskimi służbami zajmującymi się wywiadem elektronicznym.

Rogers był gościem swojego izraelskiego odpowiednika - szefa wywiadu elektronicznego znanego, jako Jednostka Wywiadu 8200. Zajmuje się ona elektronicznym pozyskiwaniem informacji z Bliskiego Wschodu i ochroną infrastruktury informatycznej Izraela przed cyberzagrożeniami.

Współpraca obu służb miałaby, według gazety, dotyczyć szczególnie działań przeciwko Iranowi i wspieranemu przez to państwo ugrupowaniu Hezbollah.

Admirał Rogers przy okazji tej wizyty spotkał się z szefami innych izraelskich służb specjalnych.

Źródło: Izraelski dziennik Ha’aretz   z 27.03.2016 


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://