Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 38

 

Kim Dzong Un zwalania ministra ds. bezpieczeństwa państwa

Ministerstwo ds. Zjednoczenia z Korei Południowej poinformowało, iż w piątek 4 lutego br. przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zwolnił ze stanowiska ministra bezpieczeństwa państwa gen. Kim Won-honga. Generał Kim wstąpił do armii w 1962 roku w wieku 17 lat i przechodził kolejne szczeble kariery wojskowej i politycznej do członka Biura Politycznego partii włącznie. W 1998 roku został wybrany do parlamentu północnokoreańskiego. W 2003 roku został szefem wywiadu armii. W 2011 roku, kiedy Kim Dzong Un stanął na czele państwa, generał Kim był zaliczany do jego najbardziej zaufanych doradców. Dla nikogo nie było zaskoczeniem, iż w 2012 roku został ministrem ds. bezpieczeństwa państwa odpowiedzialnym za całokształt działalności wszystkich instytucji bezpieczeństwa.

Obecna dymisja wywołuje wiele spekulacji. Niektórzy obserwatorzy uważają, iż jest związana z ucieczką koreańskiego dyplomaty Thae Yong-ho wraz z rodziną z ambasady w Londynie w 2016 roku. Pojawiają się opinie, iż został zdegradowany ze stopnia generała 4-gwiadkowego do rangi generała 1-gwiazdkowego. Decyzja Kim Dzong Una jest bez precedensu, ponieważ od objęcia władzy w 2011 roku nie ingerował w obsadę personalną wywiadu i agencji bezpieczeństwa. Specjaliści z Korei Południowej utrzymują, iż dymisja gen. Kima może oznaczać początek wielkich czystek w służbach wywiadu i bezpieczeństwa państwa. Jeszcze inni wyrażają opinię, iż Kim Dzong Un zapobiegł w ten sposób wojskowemu zamachowi stanu przeciwko sobie, na którego czele mógł stanąć gen. Kim.

Źródło: portal intelNews.org z 06.02.2017

 

Wielka Brytania może wstrzymać wymianę informacji wywiadowczych z USA

Rząd brytyjski może ograniczyć lub wstrzymać wymianę informacji wywiadowczych z USA po tym, jak prezydent Donald Trump opowiedział się w dniu 25 stycznia br. za utrzymaniem tortur w stosunku do osób podejrzanych o terroryzm.

W odpowiedzi premier Wielkiej Brytanii Theresa May ostrzegła, że jej rząd będzie zmuszony dokonać przeglądu dotychczasowej współpracy w zakresie wymiany informacji wywiadowczej z USA, jeśli rząd amerykański istotnie utrzyma tortury jako metody przesłuchań. W czasie spotkania z dziennikarzami, w trakcie lotu do Waszyngtonu, premier May podkreśliła, iż jej rząd jest „absolutnie przeciwko torturom” i przekazuje tę wiadomość partnerom amerykańskim. Prawo brytyjskie zabrania urzędnikom państwowym i służbom specjalnym dzielenia się informacjami z krajami, w których dozwolone jest torturowanie. Zakazuje również wykorzystywania informacji, które są uzyskane w drodze tortur.

Były rządowy doradca ds. bezpieczeństwa Matt Tait w wypowiedzi dla „The Daily Mail” ostrzegł przed potencjalnym konfliktem pomiędzy brytyjskimi i amerykańskimi agencjami wywiadowczymi jeśli Trump wskrzesi tortury jako metodę przesłuchań, co będzie oznaczało, iż społeczność wywiadowcza USA „intencjonalnie zaangażuje się w wojnę przestępczą”.

Źródło: „The Daily Mail” z 25.01.2017

 

Pracownicy CIA obawiają się przekazywać administracji Trumpa informacje o pracy wywiadowczej w Rosji

Według korespondentki amerykańskiego National Public Radio Mary Louise Kelly, wyżsi urzędnicy CIA mają wątpliwości, co do bezpieczeństwa przekazywanych informacji wywiadowczych dotyczących Rosji nowej administracji amerykańskiej Trumpa. Problem polega na tym, iż bliskie kontakty Trumpa z niektórymi prominentnymi politykami Rosji mogą narazić na niebezpieczeństwo operacje CIA w tym kraju. Według korespondentki stosunki pomiędzy CIA a nowym prezydentem są chłodne pomimo ostatniej wizyty Trumpa w siedzibie CIA i próby ich naprawy.

Korespondentka przytacza również opinię Steve’a Halla, byłego oficera operacyjnego CIA i długoletniego rezydenta tej służby w Moskwie. Hall w grudniu 2016 roku napisał w „The Washington Post” artykuł, w którym poruszał znaczenie źródeł i metod pracy CIA. Dotyczyło to zwłaszcza operacji prowadzonych w Rosji, na podstawie których prezydent może otrzymywać informacje, stawiające zarówno w złym świetle prezydenta Putina, jak i ujawniające wpływ Rosji na wyniki jego wyboru jako głowy amerykańskiego państwa. Nieuniknione ze strony prezydenta będą pytania o źródła i metody pozyskiwania tego typu informacji.

W takim wypadku, według Halla, ochrona źródeł osobowych będzie poważnie zagrożona.

Źródło: National Public Radio, „The Washington Post” 23.01.2017

 

Raport wywiadowczy UE: to nie islamiści stali za zamachem w Turcji

Ujawniony raport wywiadowczy Centrum Sytuacyjnego (IntCen) Unii Europejskiej stwierdza, iż to nie islamiści stali za zamachem wojskowym w Turcji, natomiast rządząca partia prezydenta Erdogana wykorzystała go jako pretekst do rozprawienia się z resztkami opozycji. Oficjalnie za głównego sprawcę zamachu uważa się islamskiego przywódcę duchowego Fethullaha Gulena, który przebywa na emigracji w Stanach Zjednoczonych, a który założył globalną sieć szkół, świątyń i biznesów.

Jednak według raportu wywiadowczego UE, Gulen nie miał nic wspólnego z zamachem, a akcja odwetowa prowadzona przez aktualny rząd przeciwko niemu i jego zwolennikom była zaplanowana dużo wcześniej. Raport, będący owocem wspólnego wysiłku wywiadów państw członkowskich UE, jest zatytułowany „Turcja: Wpływ islamskiego ruchu Gulena”, a jego obszerne fragmentu ujawnił brytyjski „The Times”. Według dokumentu islamski ruch Gulena nie miał sił ani środków, aby przeprowadzić taki zamach, a jeszcze mniej prawdopodobne, aby Gulen odgrywał w nim jakąkolwiek rolę. Najpewniej za zamachem stała wąska grupa kemalistów (świecka opozycja wobec prezydenta Erdogana) i nieliczni wojskowi o różnej pozycji w armii. Kiedy zamach się rozpoczął, grupa niskiej rangi wojskowych, którzy sympatyzowali z Gulenem, znajdowała się pod presją przyłączenia się do niego, wiedzieli bowiem, iż w razie niepowodzenia ich los jest przesadzony niezależnie od tego, czy wezmą w nim udział, czy nie.

Według raportu, lipcowy zamach w Turcji odegrał rolę katalizatora, natomiast został wykorzystany przez rząd do neutralizacji oponentów politycznych. Ich lista została przygotowana przez służby specjalne Turcji kilka lat wcześniej.

Źródło: brytyjski „The Times” z 17.01.2017

 

Izrael nie będzie wymieniał informacji wywiadowczych z Białym Domem Donalda Trumpa

Amerykańscy przedstawiciele wywiadu mieli rzekomo ostrzec swoich izraelskich partnerów, aby nie wymieniali informacji wywiadowczych z administracją Trumpa. Powodem jest brak gwarancji, iż informacje te nie trafią do Rosjan. Istnieje także niebezpieczeństwo, iż poprzez Rosjan mogą one stać się łupem największego wroga Izraela – Iranu.

Takie stanowisko zaprezentował Ronen Bergman, izraelski analityk ds. politycznych i wojskowych, w wypowiedzi dla dziennika „Yedioth Ahronoth”. Według Bergmana, pomiędzy przedstawicielami obu wywiadów miało dojść do utajnionego spotkania, ale nie podał on jego miejsca i czasu, zasłaniając się koniecznością ochrony źródeł. Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu mieli prawdopodobnie wyrazić swój „głos rozpaczy” wobec wyboru Trumpa i jego fatalnych stosunków ze społecznością wywiadowczą USA. Sugerowali izraelskim rozmówcom, aby powstrzymali się z wymianą informacji do czasu, aż wyklaruje się prawdziwy obraz stosunków pomiędzy Trumpem i Rosją. Zasugerowano, iż Trump może stać się obiektem szantażu ze strony Moskwy i może być zmuszany do ujawnienia wrażliwych informacji dotyczących bezpieczeństwa Ameryki i jej sojuszników, w tym Izraela.

Rewelacji ujawnionych przez izraelski dziennik nie skomentował rząd Izraela ani otoczenie prezydenta-elekta Trumpa.

Źródło: portal intelNews.org z 13.01.2017


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://