Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY LUTY 2016

Amerykanie i Brytyjczycy przechwytywali informacje z izraelskich dronów i samolotów

Ujawniony przez E. Snowdena kolejny materiał wskazuje, że wspólny amerykańsko-brytyjski program wywiadowczy pod nazwą „Codenamed Anarchist” umożliwiał obu państwom przechwytywanie informacji z izraelskich dronów i kokpitów myśliwców. Jest to dla Izraela wiadomość szczególnie niewygodna, jako, że państwo to było dumne ze swoich możliwości technologicznych. Tymczasem okazało się, iż systemy komunikacji wojskowej mają liczne „dziury”. Ponadto pokazuje to rzeczywisty poziom inwigilacji ukierunkowanej na Izrael ze strony państw uchodzących oficjalnie za przyjazne.

Według dokumentu brytyjska służba łączności rządowej GCHQ rozpoczęła inwigilację komunikacji izraelskich dronów już w 1998 roku i kontynuuje ją po dzień dzisiejszy. Prowadzona była z bazy w górach Troodos na Cyprze. W 2008 roku udało się ściągnąć po raz pierwszy informacje z kamery w kokpicie izraelskiego myśliwca F-16.

Zarówno ambasada USA w Izraelu jak i rzecznik ambasady brytyjskiej odmówili komentarza w tej sprawie. Ten ostatni oświadczył, iż nie ma zwyczaju komentowania kwestii dotyczących wywiadu. Natomiast izraelski minister ds. narodowej infrastruktury, energii i wody Yuval Steinitz powiedział, iż te rewelacje nie są dla niego zaskoczeniem, ponieważ USA szpiegują cały świat włącznie z przyjaciółmi.

Źródło: The Guardian z 29.01.2016 r.

Kanada wstrzymuje wymianę informacji wywiadowczych z najbliższymi partnerami

Kanada zamierza przerwać wymianę informacji z najbliższymi międzynarodowymi sojusznikami do czasu, aż będzie miała pewność, iż dane dotyczące kanadyjskich obywateli nie są przekazywane obcym agencjom wywiadowczym.

Jest to następstwo raportu przygotowanego przez Komisarza ds. wywiadu elektronicznego (Communications Security Establishment - CSE), według którego kanadyjskiemu wywiadowi nie udaje się oddzielić danych o własnych obywatelach z materiałów przekazywanych agencjom w ramach tzw. Porozumienia Pięciu Oczu (Five Eyes Agreement). Porozumienie to zostało zwarte zaraz po zakończeniu II wojny światowej pomiędzy Wielką Brytanią, USA, Kanadą, Australią i Nowa Zelandią. Według kanadyjskiego prawa wywiad elektroniczny CSE nie ma prawa przekazywać informacji o kanadyjskich obywatelach i przedsiębiorstwach.

Odnosząc się do raportu minister obrony Kanady Harjit Sajjan oświadczył, iż wywiad elektroniczny zawiesza wymianę informacji z partnerami dopóki nie zostaną usunięte „techniczne niedociągnięcia” w pracy CSE.

Źródło: portal intelNews.org z 29.01.2016 r.

Oskarżony o morderstwo Litwinienki agent KGB zarzuca MI6 próbę werbunku

Były oficer rosyjskiego wywiadu, a obecnie deputowany do rosyjskiej Dumy, Andriej Ługowoj, oskarżony o zamordowanie Aleksandra Litwinienki w Londynie ujawnił, iż w 2006 roku brytyjski wywiad MI6 próbował go zwerbować.

Prokuratura brytyjska w 2007 roku postawiła Ługowojowi i jego towarzyszowi Dmitrijowi Kowtunowi zarzut zamordowania zbiegłego agenta KGB Litwinienki, który ujawniał prawdę o rzeczywistości rosyjskiej i niewygodnych faktów o samym Putinie.

Jednak Ługowoj, który obecnie jest politykiem, zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w zabójstwie Litwinienki. W rosyjskiej telewizji Kanał1, w trakcie popularnego talk-show oświadczył, iż brytyjski wywiad MI6, krótko przez śmiercią Litwinienki, próbował go zwerbować. Powtórzył podnoszony już argument, iż zarówno jego,  jak i Kowtuna również próbowano otruć tym samym polonem, co Litwinienkę. Wiele miesięcy miał spędzić w szpitalu w Moskwie. Dodał, iż Litwinienko z jakichś przyczyn został zabity przez Brytyjczyków.

MSZ Rosji nie skomentowało rewelacji Ługowoja, dodało jednie, iż oskarżenia brytyjskie są motywowane politycznie.

Źródło: Rosyjska TV, Kanał 1 program z 25.01.20016 r.

Moskwa współpracuje z talibami w walce w Państwem Islamskim

Specjalny wysłannik Rosji do Afganistanu ujawnił, iż obecnie Moskwa współpracuje z afgańskimi talibami dla powstrzymania wzrostu siły Państwa Islamskiego w regionie. Zamir Kabulow przyznał, iż aktualne interesy talibów są spójne z interesami rosyjskimi, zaś Moskwa utrzymuje kanały komunikacyjne do wymiany informacji wywiadowczych. Kabulow, który urodził się w Uzbekistanie, uchodzi za najbardziej zorientowanego w sprawach afgańskich rosyjskiego dyplomatę. Do 2009 roku był ambasadorem w Afganistanie, ale też pełnił misje w Iranie i Pakistanie. Zachodni obserwatorzy utrzymują, że Kabulow jest nie tylko „zwykłym” dyplomatą, ale też byłym oficerem KGB, który służył w Kabulu w czasie radzieckiej okupacji w latach 80.

Według ekspertów oświadczenie Kabulowa jest dowodem na zacieśniające się relacje pomiędzy rosyjską FSB a Narodowym Dyrektoriatem Bezpieczeństwa Afganistanu – agencją wywiadowczą, która z kolei utrzymuje otwarte kanały informacyjne z talibami. Niektórzy obserwatorzy uważają, iż rosyjska współpraca z talibami nie ogranicza się do wymiany informacji wywiadowczych – jak twierdził Kabulow – ale też polega na zaopatrzeniu talibów w broń i amunicję poprzez Tadżykistan. Zauważają również, iż ocieplają swoje relacje z talibami takie potęgi jak Chiny czy Iran, które widzą w talibach rozsądniejszą alternatywę Państwa Islamskiego

Źródło: portal intelNews.org z 08.01.2016 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://