Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY LISTOPAD/GRUDZIEŃ 2014

Trzech obywateli Turcji aresztowanych za szpiegostwo w Niemczech

Prokurator generalny RFN poinformował 18 grudnia 2014 r., iż 3 obywateli tureckich zostało aresztowanych, w związku postępowaniem jakie prowadził w stosunku do nich kontrwywiad niemiecki. Mieli oni realizować nielegalne działania szpiegowskie na rzecz państwa tureckiego, a ściślej służby wywiadu tureckiego MIT. Ujawniono jedynie imiona i inicjały obywateli Turcji, z których dwóch to 58-latkowie, zaś jeden miał 33 lata. Przed aresztowaniem byli oni poddani wielomiesięcznej obserwacji. Dwóch z nich zostało aresztowanych na lotnisku we Frankfurcie, przy próbie wydostania się z Niemiec, jeden we własnym domu. Według prokuratury, trzej aresztowani inwigilowali przede wszystkim mniejszość kurdyjską zamieszkującą w Niemczech. Prawdopodobnie działali pod przykryciem niemieckiego oddziału Tureckiej Agencji Współpracy i Rozwoju. Przedstawiciele ambasady Turcji, MSZ Turcji jak i MIT odmówili komentarza w tej sprawie.

Dla obserwatorów nie ulega wątpliwości, iż przypadek ten zwiększy napięcie polityczne na linii Berlin-Ankara. W sierpniu 2014 r. media niemieckie informowały, iż służba BND aktywnie szpiegowała rząd turecki przynajmniej od 2009 roku, zaś Turcja miała stanowić w 2009 roku „priorytetowy cel wywiadowczy” mimo, że oba państwa są sojusznikami w ramach NATO. Ostatnio rząd Turcji bardzo nerwowo reagował na oskarżenia polityków niemieckich, iż przymyka oczy na rosnącą potęgę Państwa Islamskiego, zwalczając jednocześnie aktywnie kurdyjskich separatystów w Anatolii.

Źródło: portal intelNews. org z 23.12.2014

Większość Amerykanów uważa za uzasadnione torturowanie więźniów przez CIA

Według badań przeprowadzonych przez amerykański Pew Research Center i opublikowanych w poniedziałek 15 grudnia, 51% obywateli amerykańskich uważa, iż specjalne metody śledcze stosowane przez CIA po zamachu 11 września 2001 roku w stosunku do podejrzanych o terroryzm były uzasadnione. To duża przewaga nad grupą utrzymująca, iż tortury były nieuzasadnione, która stanowiła 29% badanych. 20 % nie wyraziło swojej opinii w tej sprawie.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w opinii 56% badanych wzmocnione metody śledcze pomogły wywiadowi amerykańskiemu zapobiec atakom terrorystycznym.

Źródło: The Wall Street Journal z 15.12.2014

NSA inwigilowała producentów i firmy telekomunikacyjne na całym świecie

Według najnowszych danych ujawnionych w „Intercept” przez Ryana Gallaghera, NSA inwigilowała elektronicznie niemal wszystkie światowe firmy produkujące telefony komórkowe i świadczące usługi telekomunikacyjne w celu wykrywania słabości zabezpieczeń telefonów i usług. Prawdopodobnie NSA również łamała zabezpieczenia techniczne komercyjnych systemów telekomunikacyjnych, aby przechwytywać rozmowy wybranych użytkowników. Gallagher swoją wiedzę czerpał od E. Snowdena. Ujawnione dokumenty wskazują na istnienie od 2010 roku specjalnego programu NSA pod nazwą AURORAGOLD, który był ukierunkowany na elektroniczne rozpoznanie i rozpracowywanie firm telekomunikacyjnych na całym świecie, włącznie z amerykańskimi. Obejmował też kraje sojusznicze takie, jak Australia, Niemcy, Wlk. Brytania, Francja czy Nowa Zelandia. Projekt był wykonywany przez dwie niezależne od siebie jednostki NSA. Jedną z nich było Biuro Zarządzania Komunikacją Bezprzewodową, odpowiedzialne za wytyczanie i wdrażanie strategii NSA w zakresie penetracji bezprzewodowych systemów telekomunikacyjnych. Druga jednostką było Centrum Trendów Technologicznych, którego misją jest śledzenie rozwoju nowych technologii komunikacyjnych, mogących uniemożliwić NSA szpiegowanie użytkowników. Ujawnione dokumenty pokazują, że już wiosną 2012 roku NSA zgromadziło informacje dotyczące niemal 70% sieci telefonii komórkowej i przygotowywała się do odczytywania e-maili ich pracowników. Celem programu było zdobycie planów technicznych i innych dokumentów, które mogły pomóc NSA w penetracji tych sieci.

Przytaczani w publikacji eksperci wyrażali swój sceptycyzm co do programu NSA. Ostrzegali przed polityką celowego osłabiania zabezpieczeń sieci telekomunikacyjnych, które może posłużyć nie tylko potrzebom NSA. Niektórzy wskazywali, iż wśród przypadkowych beneficjentów programu AURORAGOLD mogą być kryminaliści i szpiedzy. Rzeczniczka NSA odmówiła „The Intercept” komentarza w sprawie programu AURORAGOLD.

Źródło: magazyn internetowy „The//Intercept” z 12.12.2014.

Norwegia ujawnia próby inwigilacji budynków rządowych

Władze w Norwegii - po odkryciu kilku urządzeń elektronicznych znajdujących się w pobliżu budynków rządowych w centrum Oslo - badają możliwość prowadzenia operacji szpiegowskich przeciw nim przez zagraniczną agencję wywiadu,. Obecność tych urządzeń ujawnił, po dwumiesięcznym dochodzeniu dziennikarskim, norweski dziennik „Aftenposten”. Gazeta prowadziła swoje dochodzenie we współpracy z dwoma wiodącymi firmami specjalizującymi się w wykrywaniu podsłuchów. Według gazety wykryto sieć urządzeń podsłuchowych, wyglądających jak stacje bazowe telefonii komórkowej, znanych jako trans-serwery. W istocie urządzenia służyły do przechwytywania i ustalania międzynarodowej tożsamości rozmówców telefonów oraz ruchu telefonicznego. Wykorzystywanie takich urządzeń bez właściwej autoryzacji władz jest w Norwegii zabronione prawem. Stwierdzono obecność urządzeń w pobliżu oficjalnej rezydencji i biura premiera, parlamentu, ważniejszych banków i siedzib korporacji.Tego rodzaju „przechwytywacze” nie są w stanie ustalić treści rozmów jako że większość operatorów je koduje, ale mogą ustalać kto z kim i jak długo rozmawia, z jakiego miejsca itp. Według gazety urządzenia podsłuchowe służyły do monitorowania aktywności wyższych urzędników państwowych Norwegii, jak również osób pełniących funkcje zarządcze w bankach i wielkich korporacjach. Norweska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSM) potwierdziła wysokie prawdopodobieństwo informacji ujawnianych przez Aftenposten. Jej szef powiedział, iż teraz ustala się, kto jest właścicielem tych urządzeń. Policyjna służba bezpieczeństwa oświadczyła, iż w tej chwili analizowane są dwie możliwości: zagraniczna agencja wywiadowcza lub zorganizowane grupy przestępcze. Norwegia jako członek NATO jest postrzegana jako sojusznik Stanów Zjednoczonych, a w ostatnich latach jako państwo, którego stosunki z Rosja i Chinami uległy zaostrzeniu.

Źródło: Norweska gazeta Aftenposten z 12.12.2014 r.

Rosja zrezygnuje z zakupu produktów koncernu Apple

Rosja, wzorem Chin, chce oficjalnie zrezygnować z zakupów niektórych produktów firmy Apple. Parlament rosyjski przygotowuje ustawę, która uniemożliwi instytucjom zakup kilku produktów Apple, włącznie z iPhonami i iPadami z obawy, iż urządzania te są łatwe do spenetrowania przez zagraniczne agencje wywiadowcze. Projekt ustawy zakłada, że deputowani Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, z dostępem do informacji niejawnych, nie będą mogli korzystać z iPhonów i iPadów firmy Apple. Jeden z parlamentarzystów oświadczył, iż deputowani powinni korzystać wyłącznie z „prostych telefonów komórkowych” produkcji rosyjskiej i tylko do prowadzenia rozmów telefonicznych. Jednak w odpowiedzi na wcześniejszy artykuł w „Izwiestii”, która poinformowała, opierając się na swoich źródłach, że rosyjskie siły zbrojne mają zrezygnować z korzystania z iPhonów, rzecznik Ministerstwa obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow powiedział, iż armia nie ma żadnych planów dotyczących zakazu używania określonych urządzeń wyprodukowanych przez określone firmy.

Informacje dotyczące rosyjskich zamiarów wobec Apple ukazały się w miesiąc po tym, jak Chiny ujawniły, iż wycofują określone produkty firmy Apple z listy rządowych zakupów, obawiając się, iż mogą być wykorzystywane przez USA dla celów szpiegowskich.

Projekt ustawy Dumy został zaaprobowany przez komisję bezpieczeństwa i trafił do Rady Dumy. Wydaje się, iż kwestia ta powinna być rozstrzygnięta na sesji plenarnej do końca grudnia.

Źródło: Izwiestia, portal intelNews.org z 04.12.2014.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://