Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY SIERPNIEŃ 2014

USA wymieniają informacje wywiadowcze z rządem Syrii

Według źródeł Associated Press, USA w sposób poufny dzielą się na temat Państwa Islamskiego z reżimowym rządem Syrii. Agencja utrzymuje, iż prezydent Barack Obama wyraził zgodę na loty rozpoznawcze nad przestrzenią powietrzną Syrii w celu gromadzenia informacji wywiadowczych o ekstremistach Państwa Islamskiego. Pentagońscy przedstawiciele utrzymują, iż są to działania mające dostarczać „dodatkowe” informacje wywiadowcze o ruchach wojsk ekstremistów na terenie Syrii. Ostatecznym celem miałoby być wypracowanie danych do decyzji prezydenta o ewentualnych uderzeniach z powietrza przeciwko Państwu Islamskiemu na terenie Syrii. Inne źródło, które przytoczyła francuska AFP utrzymuje, iż rząd USA przekazuje pozyskane w ten sposób informacje dyktaturze Baszara Assada za pomocą kanałów „irackich i rosyjskich”. Władze w Damaszku miałyby otrzymywać listy celów Państwa Islamskiego na terenie Syrii od „państw zachodnich” już od połowy sierpnia br.

Gdyby te rewelacje okazały się prawdą, oznaczałoby to, iż Waszyngton współpracuje ze swoim największym wrogiem na Bliskim Wschodzie, którego jeszcze niedawno zamierzał niszczyć nalotami bombowymi. Jednocześnie zbliżałoby to politykę USA w tym regionie do Rosji, która od początku wojny domowej wspiera reżim Baszara Assada.

Źródło: Associated Press z 27.08.2014.

Wywiad niemiecki szpiegował amerykańskich i tureckich polityków

Według niemieckiego „Der Spiegel” niemieckie agencje wywiadowcze szpiegowały dwóch amerykańskich sekretarzy stanu i aktywnie angażowały się w działania wywiadowcze na terenie Turcji pomimo, iż kraje te są członkami NATO. Według gazety, Niemcy przechwyciły przynajmniej jedną rozmowę telefoniczną Hillary Clinton, w czasie kiedy była ona sekretarzem stanu. Rozmowa miała być niekodowana i doszło do niej z pokładu amerykańskiego samolotu w 2012 roku, a Clinton rozmawiała z byłym sekretarzem generalnym ONZ Kofi Ananem o jego mediacjach w sprawie wojny domowej w Syrii. Jednak zdaniem „Der Spiegel” Clinton nie była celem niemieckiej operacji wywiadowczej, a do przechwycenia jej rozmowy doszło „przypadkowo”. Agenci BND, który pozyskali to nagranie, mieli je przekazać swoim przełożonym.

Służby niemieckie przechwyciły również w 2013 roku rozmowę następcy Clinton - Johna Kerry, co miało również nastąpić przez przypadek. Niemieccy agenci mieli natychmiast zniszczyć nagranie, kiedy okazało się kogo i czego dotyczy. W obu przypadkach gazeta podkreśla, iż nagranie nastąpiło przypadkowo w ramach prowadzonej szerszej operacji wywiadowczej.

Źródło: Der Spiegel 17.08.2014

Niemcy chcą ujawniania pracowników wywiadu przez ambasady zagraniczne

Według magazynu „Der Spiegel” władze niemieckie poprosiły, aby zagraniczne ambasady i konsulaty na terenie Niemiec oficjalnie przedstawiały pracowników, którzy są zaangażowani w działalność wywiadowczą. Zdaniem dziennika niemiecki MSZ systematycznie konsultuje się z zagranicznymi konsulatami na terenie kraju i oficjalnie prosi je, aby oficjalnymi kanałami dyplomatycznymi ujawniały listę osób prowadzącą działalność wywiadowcza pod „przykryciem” funkcji dyplomatycznych. Listy miałyby obejmować cały personel pracujący w zagranicznych ambasadach i konsulatach, jak również instytucjach kulturalnych, wojskowych oraz innych, związanych z obcym państwem. Zakłada się generalnie, iż większość pracowników ambasad i konsulatów to pracownicy wywiadu pracujący pod dyplomatycznym przykryciem. Tylko niewielka liczba spośród tego grona ujawnia swoją wywiadowczą tożsamość i oficjalnie akredytuje się przy odpowiedniej służbie specjalnej, działając jako tzw. oficerowie łącznikowi. Większość nie ujawnia swoich właściwych funkcji i zadań. Rządy wszystkich państw na ogół akceptują taki stan rzeczy, stąd posunięcie rządu w Berlinie uważa się za nietypowe. „Der Spiegel” ocenia to jako wysiłek w kierunku „większej transparentności”. Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier określił te posunięcia jako próbę ustanowienia zaufania pomiędzy Berlinem a zagranicznymi partnerami.

Źródło: Der Spiegel 11.08.2014

Chiny rezygnują z zakupu niektórych produktów Apple w obawie przed szpiegostwem

Władze Chin dokonały zmian na liście rządowych zakupów produktów firmy Apple z obawy, iż niektóre urządzenia elektroniczne są podatne na szpiegostwo prowadzone przez USA. Według Bloomberg News, który przytacza źródła zbliżone do rządowych, do produktów tych zaliczono iPad, iPad Mini, jak również MacBook Air i MacBook Pro. Lista zakazów nie objęła jednak smartfonów Apple. Lista zamówień rządowych jest wykonywana kilka razy w roku przez chińskie Ministerstwo Finansów i Narodową Komisję Rozwoju i Reform. Obejmuje ona różnego rodzaju produkty, które mogą być zakupione ze środków publicznych przez centralne instytucje rządowe, Komunistyczną Partię Chin, jak również władze regionalne. W lipcu br. chińska państwowa telewizja wyemitowała raport według którego słabość zabezpieczeń niektórych produktów Apple może zagrażać i skutkować kradzieżą tajemnic państwowych. Apple stanowczo odrzuciła chińskie oskarżenia. Jednak działania te należy postrzegać jako kontynuację cyberszpiegowskich zmagań pomiędzy Chinami i USA, które rozpoczęły się w 2013 roku, po ujawnieniu przez Snowdena wielu amerykańskich tajemnic. Wynikało z nich m.in., iż NSA angażowała się przynajmniej od 15 lat w cyberszpiegostwo skierowane przeciwko Chinom. Rok później Departament Sprawiedliwości oskarżył grupę chińskich wojskowych o kradzież amerykańskich tajemnic. Apple nie jest pierwszą firmą, której produkty objęto w Chinach częściowym zakazem zakupów.

Źródło: Bloomberg News z 05.08.2014 r.

Izraelskie służby podsłuchiwały rozmowy Johna Kerry w czasie negocjacji pokojowych

Według niemieckiego „Der Spiegel” wywiad izraelski systematycznie podsłuchiwał rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry z przedstawicielami Palestyny w trakcie ubiegłorocznych izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych, które rozpoczęły się w lipcu 2013 roku w Waszyngtonie i były kontynuowane do ich zerwania w listopadzie 2013 roku. Według doniesień niemieckiej gazety nie wszystkie rozmowy telefoniczne Johna Kerry były szyfrowane i stąd mogły być przechwytywane poprzez satelitę. Znajomość uzgodnień między sekretarzem stanu USA a przedstawicielami Palestyny dawała przewagę negocjatorom Izraela podczas ich spotkań ze stroną palestyńską.

Zarówno strona izraelska jak i amerykańska odmówiły komentarza w tej sprawie, ale nie ulega wątpliwości, iż w stosunkach politycznych pomiędzy Tel Awiwem a Waszyngtonem od wielu miesięcy utrzymuje się napięcie.

Źródło: Portal intelNews.org z 04.08.2014 r.

Australia i Indonezja podpisały porozumienie w sprawie działalności szpiegowskiej

Ministrowie spraw zagranicznych Indonezji i Australii podpisali 28 sierpnia br. memorandum w sprawie prowadzenia działalności szpiegowskiej przez służby obu krajów, które jest konsekwencją skandalu, jaki miał miejsce przed rokiem. Porozumienie wyklucza prowadzenie działalności szpiegowskiej tych krajów przeciwko sobie.

Porozumienie jest wynikiem afery jaka wybuchła po tym, jak „Guardian Australia” ujawnił w ubiegłym roku, posiłkując się rewelacjami E. Snowdena, iż indonezyjski prezydent Susilo Bambang Yudhoyono był obiektem inwigilacji australijskich służb specjalnych w 2009 roku, jak również jego żona oraz ministrowie rządu.

Obie strony w swoich oświadczeniach podniosły kwestie zacieśnienia współpracy wywiadowczej pomiędzy swoimi krajami.

Źródło: The Guardian 28.08.2014 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://