Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY MARZEC 2014

Amerykańskie służby od lat inwigilowały przywódców Niemiec

Według niemieckiego Süddeutsche Zeitung amerykańskie służby wywiadowcze monitorowały na początku 2002 r. kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera i prawdopodobnie wcześniej innych przywódców Niemiec. Socjaldemokratyczny kanclerz Schröder otwarcie sprzeciwiał się polityce administracji Busha i jego planom inwazji na Irak.

Gazeta stwierdza, iż informacje te pochodzą z dokumentów i dobrze poinformowanych źródeł rządowych i wywiadowczych USA. Jedno ze źródeł stwierdziło, że Amerykanie mieli powody zakładać, iż Niemcy nie będą pomagać aliantom. Kanclerz był oznaczony numerem 388 na liście monitorowanych „obiektów” w 2002 roku. Sam Schröder oświadczył, iż nie miał pojęcia, iż może być inwigilowany, ale dzisiaj go to nie zaskakuje.

Źródło: Süddeutsche Zeitung 04.02.2014

Wydatki obronne USA w 2012 r. przewyższyły wydatki 10 czołowych państw

Stany Zjednoczone wydały w 2012 roku więcej na obronę niż 10 państw o najwyższych budżetach obronnych łącznie. Pomimo cięć osobowych w armii, na które zgodę wyraził Kongres, Stany Zjednoczone wciąż łożą ogromne pieniądze na obronę narodową.

Według sztokholmskiego Instytutu SIPRI suma 682 mld USD, jaką USA wydały na sektor obronny w 2012 roku, jest wyższa od liczonych razem budżetów obronnych Chin, Rosji, Wlk. Brytanii, Japonii, Francji, Arabii Saudyjskie, Niemiec, Włoch i Brazylii, które wyniosły 652 mld USD

Źródło: NBC News 24.02.2014.

Najpoważniejsze globalne zagrożenia według amerykańskiego wywiadu

W czasie przesłuchań przed senacką komisją sił zbrojnych Szef NSA James Clapper i szef wywiadu wojskowego DIA gen. Michael Flynn określili najpoważniejsze zagrożenia globalne dla USA, ale również dla całego świata.

Szef NSA do listy zagrożeń zaliczył: globalnie rozproszony terroryzm i sekciarską wojnę w Syrii, która staje się centrum zagrożenia radykalnym ekstremizmem. Obaj występujący podnieśli negatywny wpływ ujawnienia dokumentów NSA przez Edwarda Snowdena, skutkujący m.in. cięciami budżetowymi dla wywiadu i sektora wojskowego oraz utratą źródeł wywiadowczych.

Według szefa DIA sytuacja w Syrii kreuje trzy główne zagrożenia globalne, które są w centrum zainteresowania agencji: możliwość pozyskania broni masowego rażenia przez aktorów niepaństwowych oraz wzrost liczby państw nuklearnych; pojawienie się sił wojskowych o zdolnościach zbliżonych do armii USA i sojuszników; wzrost napięć w regionie Pacyfiku.

Przedstawiciele wywiadu uznali, iż służby wraz z Kongresem muszą wypracować delikatną równowagę pomiędzy niezbędnymi potrzebami obronnymi, a długoterminowym zdrowiem finansów publicznych

Źródło: Służba prasowa Sił Zbrojnych USA 11.02.2014

Wywiad australijski inwigilował amerykańską firmę prawniczą

Według ujawnionych dokumentów przez The New York Times, wywiad australijski inwigilował amerykańską firmę prawniczą reprezentująca rząd Indonezji w jego rozmowach handlowych z USA. Dokumenty pochodzące z lutego 2003 roku wskazują, że australijska służba ASD (Australian Signals Directorate) szpiegowała firmę jedynie ze względu na to, że reprezentowała handlowe interesy rządu Indonezji. Dokumenty również wskazują, iż ASD dzieliła się zdobytymi przez siebie materiałami z amerykańską Narodową Agencją Bezpieczeństwa. Według gazety działania te miały związek z międzynarodowymi interesami handlowymi, a nie miały nic wspólnego z bezpieczeństwem narodowym USA. Z dokumentów nie wynika wprost o którą firmę prawniczą chodzi, ale sugeruje się, iż firma Mayer Brown jedna z największych światowych firm prawnych z 22 biurami na całym świecie, działała jako prawny konsultant rządu Indonezji.

Źródło: New York Times 18.02.2014.

Firmy internetowe ujawniają dane dotyczące zainteresowań agencji wywiadowczych USA ich klientami

Wielkie koncerny internetowe ujawniły informacje dotyczące zjawiska przekazywania danych klientów służbom specjalnym w związku z tajnymi dochodzeniami. Liczby pokazują, że rząd gromadził dane o tysiącach obywateli amerykańskich.

To szersze otwarcie wobec opinii publicznej umożliwiła podpisana w końcu stycznia umowa pomiędzy dużymi firmami technologicznymi a Departamentem Sprawiedliwości, które przewiduje wprawdzie ograniczone, ale jednak szersze niż dotychczas możliwości ujawnienia informacji na temat wniosków agencji wywiadowczych dotyczących informacji o ich klientach. Z tym, że firmom pozwolono ujawniać nie dokładne liczby wniosków, ale wielkości pogrupowane w „tysiące” np. pomiędzy 0 a 999, lub 2000-2999 itp. Informacje ujawnione zostały m.in. przez Google, Microsoft, Yahoo, Facebook, LinkedIn i Tumblr  za lata 2012-2013. Pokazują, że tylko ograniczona liczba klientów firm internetowych była celem inwigilacji służb, ale „ograniczona” oznacza, że tysiące Amerykanów poddano sprawdzeniom służb na podstawie zgody wydanej przez tajny sąd ds. działań wywiadu zagranicznego.

Większość firm ujawniła, ze liczb rządowych próśb o dane wahała się pomiędzy 0 a 999 w okresie każdego półrocza. Liczba klientów będących w zainteresowaniu różniła się w poszczególnych firmach. Na przykład Google zaobserwowały wzrost wniosków o dane klientów (za aprobatą tajnego sądu). W pierwszej połowie 2009 roku liczba zapytań wynosiła pomiędzy 2000-2999, a pierwszej połowie 2013 roku liczba wniosków wahała się pomiędzy 9000-9999.

Źródło: Yahoo news 04.02.2014.

Boeing pracuje nad specjalnym telefonem dla szpiegów

Boeing pracuje nad nowym telefonem komórkowym, określanym jako „Black”, który miałby zdolność samozniszczenia w przypadku dostatnia się w niepowołane ręce. Tego telefonu nie będzie można nabyć w normalnej sieci dystrybucji, ponieważ będzie tworzony dla potrzeb służb specjalnych, administracji rządowej i tych przedsiębiorstw, które realizują kontrakty związane z obronnością i bezpieczeństwem narodowym. Informacje o szczegółach technologicznych nie będą podawane do wiadomości publicznej.

Najważniejszą jego funkcją będzie jednak bezpieczna komunikacja, zapewniająca poufność i integralność informacji. Wiadomo, iż telefon będzie działać w oparciu o bezpieczny system operacyjny Android, wyposażony będzie w podwójną mikrokartę SIM, która obsługuje GSM, WCDMA i LTE, posiadać będzie port HDMI, USB, Wi-Fi i Bluetooth. Będzie wyglądać jak normalny smartfoon, ale jego unikalny charakter przejawi się przez to, że wszelkie próby naprawy, serwisowania lub wymiany części spowodują jego zniszczenie. Firma pracuje na tym telefonem od trzech lat i wykorzystuje wiedzę oraz talent inżynierów z firm, które zostały zakupione przez Boeinga, a mianowicie: Argon ST, Digital Receiver Technology, Kestrel Enterprises, Ravenwing i Solutions Made Simple.

Źródło: Reuters 26.02.2014


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://