Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY MAJ 2015

Rosyjscy hakerzy czytali maile prezydenta B. Obamy?

Według „The New York Times” rosyjscy hakerzy mieli dostęp do maili prezydenta Baracka Obamy. Biały Dom jeszcze w marcu br. potwierdził włamania do poczty prezydenta informując, iż miało to miejsce w ubiegłym roku i nie dotyczyło informacji niejawnych. Jednak w ocenie gazety ataki były poważne i miały takie same konsekwencje.

Punktem wyjścia był fakt, iż hakerzy włamali się do komputerów Departamentu Stanu, które wprawdzie nie przetwarzały poufnych informacji, ale kontrolowali je przez kilka miesięcy. W większości amerykańskich biur rządowych wyżsi urzędnicy wykorzystują przynajmniej dwa komputery: pierwszy – dla komunikacji informacji poufnych w ramach sieci rządowej, zabezpieczonej przez służby państwowe, drugi do przetwarzania informacji jawnych, do kontaktów ze światem zewnętrznym. Teoretycznie te dwa systemy są od siebie odseparowane, jednak wiadomo, że komputery „jawne” zawierają wrażliwe lub klasyfikowane informacje. Dostęp do sieci jawnej zapewnił rosyjskim hackerom dojście do informacji Departamentu Stanu i Białego Domu.

Według „The New York Times”, poprzez dostęp do sieci jawnej hakerzy mogli czytać również nieklasyfikowane maile, w tym prawdopodobnie na jawnej, oficjalnej poczcie prezydenta Obamy. Prywatna skrzynka prezydenta, jak również jego serwer, który zarządza komunikacją telefoniczną, raczej nie były podglądane. Pomimo to istnieje możliwość, iż obecność intruzów w amerykańskich sieciach rządowych trwa nadal. Gazeta skontaktowała się w tej sprawie z Radą Bezpieczeństwa i Białym Domem, które odmówiły komentarza.

Źródło: New York Times 25.04.2015 r.

Władze chińskiego Makau uniemożliwiły CIA zabójstwo Snowdena?

Władze chińskiego Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau zaprzeczyły oficjalnie jakoby zapobiegły próbie schwytania bądź zabójstwa E. Snowdena w 2013 roku, podjętej przez specjalną grupę CIA. Informacja taka po raz pierwszy pojawiła się 8 marca br. na stronach serwisowych Chińskiej Agencji Informacyjnej, drugiej co do wielkości państwowej (po Xinhua) agencji informacyjnej. Agencja, która obsługuje specjalny region administracyjny Hongkongu i Makau podała, że oddział wydzielony z sił specjalnych chińskiej armii zwanych „Ostry Miecz” chronił Snowdena w trakcie jego pobytu w Hongkongu do 23 czerwca 2013 r., kiedy wyjechał do Rosji. Według tych samych informacji USA w połowie czerwca wysłały specjalną grupę CIA, której zadaniem było uprowadzenie lub zabicie Snowdena. Sugeruje się, iż doszło do ostrej wymiany ognia między grupą a żołnierzami chroniącymi Snowdena, w wyniku której zginęło 4 agentów CIA, w tym wysokiej rangi przedstawiciel CIA w Hongkongu. Członkowie sił specjalnych armii chińskiej mieli otrzymać za tę akcję specjalne wyróżnienia.

Jednak w poniedziałek 27 kwietnia br. pierwszy sekretarz Biura Bezpieczeństwa Makau powiedział lokalnym mediom, iż informacja o rzekomych usiłowaniach zabójstwa Snowdena i ceremonii wyróżniania chińskich żołnierz są niczym więcej jak tylko plotkami. Waszyngton nie skomentował tych doniesień.

Źródło: Portal intelNews.org z 28.04.2015

Airbus oskarża niemieckie służby o szpiegostwo przemysłowe

Europejskie konsorcjum lotnicze Airbus z siedzibą w Tuluzie oskarżyło rząd niemiecki, że jego służby prowadzą przeciwko niemu szpiegostwo przemysłowe na rzecz USA. Airbus zagroził podjęciem działań prawnych wobec Niemiec mając przekonanie, iż od ponad 10 lat inwigilują i szpiegują swoich europejskich partnerów.

Według doniesień mediów zamknięte dochodzenie parlamentarne w Berlinie dostarczyło dowodów na to, iż niemiecki wywiad BND wykorzystywał swoje centrum nasłuchów w Bawarii do śledzenia komunikacji w Pałacu Elizejskim, ministerstwie spraw zagranicznych Francji oraz Komisji Europejskiej w Brukseli, a następnie przekazywał informacje Amerykanom. Takie rewelacje wywołały lawinę oskarżeń i zaprzeczeń, również ze strony administracji A. Merkel. Inwigilacja miała dotyczyć również innych koncernów zbrojeniowych Europie, ale takich, w których Niemcy i USA nie miały udziałów. Podstawą działań miało być porozumienie pomiędzy BND a amerykańską NSA z 2002 roku. Według jego zapisów Berlin miał wykorzystywać swoje centrum nasłuchu w Bad Aibling w Bawarii do monitorowania rozmów telefonicznych europejskich partnerów.

Przedstawiciel Airbusa oświadczył, iż konsorcjum jest w posiadaniu konkretnych dowodów szpiegostwa przemysłowego i zażądał od rządu Niemiec wyjaśnień w tej sprawie.

Thomas de Maizière, minister spraw wewnętrznych Niemiec i bliski współpracownik kanclerz A. Merkel stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom i obiecał złożyć wyjaśnienia przed komisja parlamentarną tak szybko jak to tylko będzie możliwe.

Źródło: The Guardian z 30.04.2015

Rosja odkryła zakamuflowane satelity szpiegowskie

Rosyjska telewizja Zwiezda, która w całości stanowi własność Ministerstwa Obrony oświadczyła, iż odkryto grupę szpiegowskich satelitów inwigilujących Rosję zakamuflowanych jako „kosmiczne odpady”. Informację podała w Dniu Kosmosu, który jest obchodzony dla uczczenia pierwszego lotu J. Gagarina w kosmos.

Gość telewizji gen. Oleg Majdanowicz, przedstawiciel sił obrony kosmicznej stwierdził, iż jego wojska wykryły grupę nowo rozmieszczonych satelitów, których zadaniem jest przechwytywanie ruchu telekomunikacyjnego i innych rosyjskich systemów elektronicznych. Satelity wyglądają i zachowują się jak „kosmiczne odpady”. Za takie odpady uznaje się stare części rakiet i satelitów, które od lat 50. wysyłane były w kosmos, a które już nie są funkcjonalne, a jedynie krążą wokół Ziemi.

Gen. Majdanowicz powiedział, że nie jest czymś niezwykłym dla agencji rozpoznania kosmicznego maskowanie swoich satelitów szpiegowskich i wysyłanie ich jako „gruzu kosmicznego” na orbitę Ziemi oraz utrzymywanie ich w stanie uśpienia przez kilka lat. Kiedy agencje rozpoznawcze przeciwnika zaczynają lekceważyć tego rodzaju „śmieci”, urządzenia „budzą się” z letargu i zaczynają działalność szpiegowską w ramach SIGINT. Z tego powodu Rosja monitoruje co najmniej jedną piątą, tj. około 100 tysięcy obiektów okrążających Ziemię dziennie, żywiąc obawy, że mogą być używane do zbierania danych przez rywalizujące agencje szpiegowskie.

Gen. Majdanowicz odmówił jednak jednoznacznego określenia do jakiego państwa należą wykryte satelity, uznając iż na tym etapie nie jest to konieczne.

Źródło: Rosyjska rządowa TV Zwiezda 12.04.2015 r.

Amerykańska agencja antynarkotykowa DEA prekursorem masowej inwigilacji

Według amerykańskiego dziennika „US Today” prawie dziesięć lat przed wypadkami z 11 września 2001 roku amerykańska służba antynarkotykowa DEA realizowała kontrowersyjny program masowej inwigilacji rozmów telefonicznych amerykańskich obywateli, a więc długo przedtem, jak takie same zarzuty postawiono NSA. Program gromadził dane z miliardów rozmów telefonicznych Amerykanów. Po raz pierwszy fakt ten ujawnił raport Ministerstwa Sprawiedliwości w stycznia bieżącego roku.

Jednak dopiero dziennik „US Today” opublikował szczegóły, według których taki program masowej inwigilacji został zainicjowany w 1992 roku w okresie prezydentury Georga Busha seniora.

Oficjalnie ukierunkowany był na gromadzenie danych rozmów z „wyznaczonych krajów”, powiązanych z przemytem narkotyków. W praktyce program rejestrował rozmowy z i do USA z 116 krajów na świecie, w tym wszystkich położonych na półkuli zachodniej. Realizowano go niemal przez dwie dekady.

Według gazety DEA nie miała dostępu do treści prowadzonych rozmów, ale do numerów telefonów i terminów rozmów. Przechwycone informacje pozwoliły DEA na śledzenie międzynarodowego transferu narkotyków, ale program prowadzono, podobnie jak niedawno w przypadku NSA, bez koniecznej zgody sądowej.

Program został zakończony we wrześniu 2013 roku, a krótko po tym wszelkie zgromadzone dane zostały celowo usunięte.

Źródło: „US Today”, portal intelNews.org z 08.04.2015 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://