Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY PAŹDZIERNIK 2014

Brazylia buduje bezpośrednie połączenie internetowe z Europą aby uniknąć szpiegostwa ze strony USA

Rząd Brazylii podjął decyzję o położeniu kabla internetowego przez Atlantyk do Europy aby uniknąć możliwości przechwytywania połączeń przez służby wywiadowcze USA. Kabel ma mieć 3,5 tys. mil długości i końcówki w mieści Fortaleza w płn-wsch Brazylii oraz w Lizbonie. Koszt inwestycji szacuje się na 185 mln USD. Pozwoli to na zapewnienie komunikacji internetowej z Europą bez korzystania z pośrednictwa łączy amerykańskich dostawców.

Według przedstawicieli brazylijskich kół rządowych inwestycja ta jest jedną z kilku zapowiedzianych, które są ukierunkowane na rozdzieleniu infrastruktury komunikacyjnej z firmami amerykańskimi. Posunięcie to jest następstwem ujawnionego przez E. Snowdena faktu, iż NSA przechwytywała rozmowy prezydent Brazylii Dilmy Rousseff i inwigilowała firmy brazylijskie. Planowane połączenie internetowe będzie realizowane przez państwowy koncern Telecomunicacoes Brasileiras SA (TeleBras). Prezydent koncernu powiedział, iż ani jeden dolar z zaplanowanych 185 mln nie trafi do kieszeni firm amerykańskich. Po ujawnieniu rewelacji Snowdena eksperci ostrzegali, iż kwestia podsłuchów prowadzonych przez NSA może się negatywnie odbić na kondycji finansowej telekomunikacyjnych koncernów amerykańskich, do których zaufanie systematycznie spada. Inne kraje, podobnie jak Brazylia, rozważają uniezależnienie się od sieci zarządzanych przez firmy UISA.

Źródło: Portal intelNews.org. z 3.11.2014

Brytyjskie służby rekrutują kandydatów ze znajomością języka rosyjskiego

W obliczu napięć między Rosją a Zachodem brytyjskie służby specjalne zainicjowały kampanię rekrutacyjną nowej generacji specjalistów, którzy legitymują się znajomością języka rosyjskiego. Służba MI5, odpowiedzialna za bezpieczeństwo wewnętrzne i kontrwywiad, zamieściła ogłoszenie na swojej stronie internetowej, że poszukiwanie tego rodzaju specjalistów rozpoczyna się w połowie listopada 2014. Kampania rekrutacyjna, opisywana jako „ekscytująca okazja do wykorzystania umiejętności językowych na stanowisku w MI5” jest prowadzona wspólnie ze służba wywiadu elektronicznego (GCHQ).

Posuniecie to należy postrzegać w szerszym kontekście pogorszenia stosunków na linii Zachód – Rosja w obliczu kryzysu ukraińskiego i aneksji Krymu. W czerwcu tego roku, portal intelNews poinformował, że kryzys na Krymie spowodował, iż brytyjska armia i służby specjalne w pośpiechu starają się docierać do setek emerytów analityków rosyjskojęzycznych, którzy opuścili służbę pod koniec zimnej wojny, a z których większość przekroczyła obecnie wiek 60 lat.

Źródło: Portal intelNews.org z 05.11.2014

Obama prowadzi tajne negocjacje z Iranem

Według „Wall Street Journal” prezydent USA wysłał tajny list do przywódcy Iranu, w którym zaproponował współpracę w walce z Państwem Islamskim Iraku i Syrii (SIS) w zamian za negocjacje porozumienia nuklearnego. Gazeta poinformowała, iż w październiku taki list dotarł do Ali Chamanei. Obama zaproponował porozumienie nuklearne pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem podkreślając wspólne zagrożenie ze strony sunnickich grup Państwa Islamskiego. Gdyby informacje gazety miały być wiarygodne, ruch amerykańskiego prezydenta był związany z bilateralnymi rozmowami pomiędzy stolicami, które zaczęły się 8 listopada. Delegacje pod przewodnictwem Johna Kerry i ministra spraw zagranicznych Iranu Javada Zarifa spotkały się w stolicy Omanu Muskacie, aby dyskutować normalizację stosunków dyplomatycznych. List Obamy nie byłby pierwszym wystąpieniem, w którym prezydent USA napisał do swojego irańskiego odpowiednika. Istnieją co najmniej trzy inne listy Obamy, które wysłał do różnych irańskich przywódców od objęcia prezydentury w 2009 roku. Jednak ruch opisany w artykule „The Wall Street Journal” może oznaczać, iż według Białego Domu Iran jest istotną częścią rozwiązania dotyczącego Państw Islamskiego
Ujawnienie, że Ameryka szuka sojuszu z szyickim Iranem niewątpliwie utrudni współprace USA z innymi arabskimi sojusznikami w regionie, zwłaszcza Arabią Saudyjską, Bahrajnem, Kuwejtem i innymi naftowymi monarchiami sannickimi, które uczestniczą w trwającej międzynarodowej kampanii wojskowej przeciwko Państwu Islamskiemu. Biały Dom odmówił komentarza kwestii, którą określił jako „prywatną korespondencję prezydenta”.

Źródło: The Wall Street Journal z 06.11.2014 r.

Władze Wlk. Brytanii ostrzegają przed próbami werbunku z seksualnym podtekstem

„Sunday Times” dotarło do raportu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii zatytułowanego „Manual of Security” skierowanego do wyższych urzędników, ostrzegającego przed próbami kompromitowania ich przez służby wywiadowcze Chin i Rosji, mającymi w tle szantaż na tle zachowań seksualnych bądź romansów z podstawionymi osobami.

W dokumencie tym określa się, że rosyjskie i chińskie służby specjalne zatrudniają tego rodzaju osoby do pozyskiwania poufnych informacji wykorzystując wiedzę o zdradzie małżeńskiej lub aktywności seksualnej, które zainteresowane osoby za wszelką cenę chciałaby ukryć. Gazeta rozmawiała z anonimowym wysokim oficerem armii, który ujawnił, iż w czasie pobytu w hotelu w Sankt Petersburgu był obiektem zainteresowania „30-letniej atrakcyjnej blondynki”, która próbowała przekazać mu swoje fascynacje sportami motorowymi, będące właśnie jego pasją. W 2009 roku ministerstwo spraw zagranicznych odwołało zastępcę konsula generalnego w Jekaterynburgu, po tym jak na YouTube wypłynęło nagranie z jego spotkania z dwiema rosyjskimi prostytutkami. Spekulowano, iż nagranie zostało celowo ujawnione przez służby rosyjskie. W tym samym roku były zastępca burmistrza Londynu przyznał, iż został zwabiony przez chińską tajną agentkę, a po kontakcie seksualnym, odurzony narkotykami, a jego pokój w hotelu w Pekinie splądrowany. Przebywał tam w związku ze spotkaniami inwestorskimi przy organizacji Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Źródło: Sunday Times z 09.11.2014.

Wysokiej rangi dyplomata USA podejrzany o szpiegostwo przez FBI

Według „Waszyngton Post” w zainteresowaniu kontrwywiadu FBI znalazła się Robin L. Raphel, doświadczona dyplomatka, była ambasador USA w Tunezji, asystentka sekretarza stanu do spraw Południowej Azji w czasie prezydentury Billa Clintona. Prasa opisywała ją jako jedną z najwyższych ranga urzędniczek – kobiet w Departamencie Stanu. Była też uważana za ekspertkę ds. Pakistanu i specjalną doradczynię i przedstawicielkę na obszar Pakistanu i Afganistanu. Przeszła na emeryturę w 2005 roku i znalazła zatrudnienie w firmie Cassidy& Associates, silnie powiązanej z kołami rządowymi, lobbującą na rzecz władz Pakistanu. Gazeta podkreśla, iż przyczyna podejrzeń nie jest jasna. Ujawniła jednak, iż FBI dokonała przeszukania biura i domu byłej dyplomatki. Według anonimowych źródeł R.L. Raphel miała wynosić do domu informacje klasyfikowane, natomiast FBI wyjaśnia, czy przekazywała je obcym służbom. Nie jest jasne o jaki kraj miałoby chodzić.

Media sugerują, że w związku z dochodzeniem FBI była dyplomatka została wysłana na urlop i pozbawiona certyfikatów bezpieczeństwa. Znawcy podkreślają, że bardzo rzadko tak znaczącą postać w polityce, staje się przedmiotem dochodzenia FBI.

Źródło: The Washington Post z 08.11.2014

Biały Dom zwiększa zaangażowanie CIA w wojnie w Syrii

Rząd USA rozważa zwiększenie tajnych działań CIA w Syrii kierowany obawą, iż podobne działania ze strony Departamentu Obrony nie przynoszą efektu. Zaangażowanie CIA w wojnę w Syrii datuje się od 2012 roku, kiedy decyzją prezydenta Obamy Agencja zajęła się dozbrajaniem i szkoleniem grup opozycji. Program był realizowany początkowo w obozach w Jordanii, a potem w jednej lokalizacji w Katarze. Obecnie CIA szkoli około 400 bojowników miesięcznie. Zdaniem dziennika program ten ma być znacząco rozszerzony. Było to przedmiotem rozważań wyższych urzędników ds. bezpieczeństwa na spotkaniu w połowie listopada. Decyzja taka jest prawdopodobnie przejawem troski i zaniepokojenia powolnym tempem podobnych programów prowadzonych przez Departament Obrony USA, których celem jest szkolenie i uzbrojenie antyrządowych bojów. Departament Obrony nie był w stanie dotychczas powstrzymać dominacji grup terrorystycznych inspirowanych przez Al Kaidę na pograniczu iracko-syryjskim. Na początku listopada jedna z poważniejszych grup wspieranych przez CIA Harakat Hazm straciła wiele swoich pozycji w płn. Syrii po ataku ugrupowania Jabhat al-Nusra, powiązanego z Al Kaidą. Harakat Hazm straciło również wiele uzbrojenia i sprzętu dostarczanego przez Pentagon.

Gazeta podkreśla, że wiele umiarkowanych, zbrojnych ugrupowań zaczyna postrzegać Al. Kaidę jako jedynego gwaranta obalenia reżimu prezydenta al-Assada, co niepokoi Waszyngton. Rzecznik rządu USA odmówił komentarza na temat operacji CIA w Syrii.

Źródło: The Washington Post z 19.12.2014


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://