Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 45

 

Amerykańscy dyplomaci w Moskwie chronieni przez firmę związaną z KGB

Kilka amerykańskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasada w Moskwie i konsulaty w niektórych dużych miastach (Władywostok, Jekaterynburg, Petersburg), będzie chronionych przez firmę powiązaną z byłym wysokim funkcjonariuszem KGB. Według „The New York Times” firma Elite Security Holdings z siedzibą w Moskowie, z przedstawicielstwami w całej Europie i byłych republikach ZSRR, jest powiązana z podmiotem, którego współzałożycielem był wysoki funkcjonariusz KGB Wiktor Budanow. 82-letni Budanow był w przeszłości szefem Zarządu Kontrwywiadu KGB. Dziś nie jest udziałowcem żadnej części firmy, ale jego syn Dmitrij Budanow prawdopodobnie zarządza jej siedzibą w Moskwie. Cała rodzina jest znana z bliskich związków z Władimirem Putinem, który w latach 80. służył wraz z Budanowem w NRD.

Elite Security Holdings została wybrana do ochrony placówek bez przetargu. Kontrakt został podpisany w chwili, kiedy dyplomacja amerykańska była zmuszona zredukować swój personel o 755 pracowników. Oznaczało to zwolnienie wielu miejscowych Rosjan, którzy byli zatrudnieni w zewnętrznej ochronie placówki. Aby wyrównać tą stratę, Departament Stanu zdecydował się wynająć firmę prywatną Elite Security Holdings, której pracownicy nie będą wliczani do stanu osobowego zatrudnianego przez Waszyngton.

Gazeta przytacza anonimowego rozmówcę z Departamentu Stanu, który powiedział, iż pracownicy Elite Security Holdings nie będą mieli dostępu do stref bezpieczeństwa placówek amerykańskich, dokumenty wszystkich zatrudnionych zostały dokładnie sprawdzone i nic nie wskazuje na to, aby bezpieczeństwo dyplomatów USA było zagrożone. Będą oni nadal bezpośrednio chronieni przez amerykańskich marines.

Źródło: The New York Times” z 14.11.2017 r.

Rosyjscy hackerzy atakują brytyjskie media i firmy telekomunikacyjne

Szef brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa Ciaran Martin poinformował, iż w ubiegłym roku brytyjskie media, firmy telekomunikacyjne i energetyczne były obiektami ataków rosyjskich hackerów. Nie podał jednak szczegółów tych incydentów. Centrum Cyberbezpieczeństwa jest częścią Centrali Łączności Rządowej (GCHQ), aktywnie współpracującą z międzynarodowymi partnerami, przemysłem i społeczeństwem obywatelskim w zakresie zwalczania cyberzagrożeń.

W poniedziałek 13 listopada premier Wielkiej Brytanii Theresa May oskarżyła Rosję o ingerencję w proces wyborów oraz wprowadzanie do mediów tzw. fake stories w celu zasiania niezgody wśród państw zachodnich. Ostrzegła, że Wielka Brytania zna sprawców i nie mogą liczyć oni na powodzenie swoich akcji.

Śledztwo prowadzone przez dziennikarzy „The Guardian” wykazało, iż spośród zbadanych 2700 kont na Twitterze ponad 400 było prowadzonych przez rosyjskie „agencje trollowe”, które były bardzo aktywne w okresie referendum w sprawie Brexitu i bezpośrednio po nim.

W lipcu jedno ze źródeł w Centrum Cyberbezpieczeństwa ujawniło, iż brytyjski sektor energetyczny został zaatakowany i poważnie zakłócony przez hackerów sponsorowanych przez państwo, ale odmówiło podania nazwy podejrzewanego państwa. Miesiąc wcześniej, w czerwcu, brytyjski parlament był obiektem hackerskiego ataku, podczas którego włamano się na szereg kont mailowych członków parlamentu i Izby Lordów.

Uważa się powszechnie, iż sprawcą tego ataku jest Moskwa, jednak jedno ze źródeł w służbach bezpieczeństwa w wypowiedzi dla „The Guardian” stwierdziło, iż specyfiką tych cyberataków jest to, iż trudno jest je przypisać do konkretnego sprawcy.

Źródło: The Guardian” z 15.11.2017 r.

Państwo Islamskie wciąż zarabia 50 mln USD na ropie

Według ekspertów finansowych pomimo utraty większości terytoriów Państwo Islamskie wciąż zarabia ok. 4 mln USD miesięcznie na handlu ropą. W przeszłości dochody z ropy były głównym źródłem dochodów terrorystów, jako że ISIS kontrolowało kilka głównych pól naftowych w północnym Iraku i wschodniej Syrii. Jednak utrata tych obszarów poważnie zaszkodziła jego finansom. W dodatku kilka tygodni temu ISIS straciło lukratywne pole naftowe Omar w Syrii, kontrolowane od lipca 2013 r.

Na początku października koalicja pod przywództwem USA oceniła, iż dochody Państwa Islamskiego z ropy spadły do 4 mln USD miesięcznie, co oznacza spadek o 90% w stosunku do 40 mln USD uzyskiwanych w najlepszym okresie, w 2015 r.

Jednak czołowi eksperci ostrzegają, że dochody z ropy wciąż są poważne i nie należy ich lekceważyć. Doktor Patrick Johnston z RAND Corporation wyraził pogląd, iż militarne grupy sunnickie będą nadal czerpać korzyści z handlu ropą w dającej się przewidzieć przyszłości. Dochody ISIS z ropy wciąż utrzymują się na poziomie 50 mln USD rocznie. Większość z nich pochodzi z wymuszeń, ponieważ bojownicy ISIS zmuszają koncerny i instalacje naftowe we wschodniej Syrii do płacenia haraczu za „ochronę”. Ponadto na obszarach, które kontrolują, ściągają podatki od zużycia energii oraz za transport paliwa przez swoje terytoria. Pomimo strat terytorialnych dochody ISIS – według Johnstona – będą wystarczające do finansowania operacji.

Ponieważ struktury ISIS przekształcają się z państwowych na powstańcze, zmienia się model ich finansowania. Koalicja krajów walczących z Państwem Islamskim – zdaniem eksperta z RAND Corporation – powinna w pierwszej kolejności ściśle monitorować i kontrolować pola naftowe w przeszłości należące do terrorystów, gdyż to one mogą zadecydować o przypadkowym wskrzeszeniu siły ISIS.

Źródło: portal intelNews.org z 08.11.2017 r.

Służby USA i Wielkiej Brytanii nie szpiegowały obywateli Niemiec

Śledztwo prowadzone przez federalnego prokuratora Niemiec nie potwierdziło istnienia dowodów na to, aby amerykańskie i brytyjskie służby wywiadowcze inwigilowały obywateli niemieckich na masową skalę. Rzecznik prokuratury oświadczył, że zarówno prokurator, jak i specjalna komisja Bundestagu nie potwierdzili rewelacji zawartych w dokumentach ujawnionych przez Edwarda Snowdena, jakoby systematycznie i masowo inwigilowano niemieckich operatorów telekomunikacyjnych i Internetu.

Zdaniem prokuratora wszystkie globalne wywiady na świecie prowadzą monitoring danych telekomunikacyjnych i aktywności internetowej, ale działania Wielkiej Brytanii i USA nie były w jakiś szczególny sposób ukierunkowane na Niemcy. W oświadczeniu wskazano, iż informacje opublikowane przez Snowdena dotyczą jedynie technik i potencjalnych zdolności amerykańskiej NSA i brytyjskiego GCHQ, które wszakże były wcześniej znane władzom odpowiedzialnym za obronę narodową.

Konkluzja oznacza, że dochodzenie w tej sprawie zostanie zamknięte. Jego koniec następuje po długim, trwającym od początku 2013 r. okresie napięć pomiędzy Berlinem, Waszyngtonem i Londynem. Doniesienia, iż podsłuchiwano osobisty telefon Angeli Merkel, wywołały oburzenie i spowodowały wszczęcie dochodzenia. Kanclerz Merkel oświadczyła wówczas, iż nie szpieguje się wśród przyjaciół, a zimna wojna już dawno się skończyła. Jednak prokuratura w 2015 r. wycofała się z drążenia tego zarzutu, kiedy wyszły na jaw informacje sugerujące, że niemiecka zagraniczna agencja wywiadowcza BND pomagała od lat NSA szpiegować europejskie firmy i polityków.

Inwigilacja jest tematem szczególnie wrażliwym dla Niemiec, które mają za sobą doświadczenia związane z aktywnością wszechobecnej wschodnioniemieckiej służby STASI.

Źródło: The Independent z 5.11.2017 r.

Australia w obliczu bezprecedensowych zagrożeń szpiegowskich

Australijski wywiad (Australian Security Intelligence Organisation – ASIO) poinformował, że kraj doświadcza szpiegostwa i obcego wpływu na sprawy wewnętrzne na bezprecedensową skalę. W corocznym raporcie przedstawionym parlamentowi ASIO ujawnił, iż brakuje mu środków, aby przeciwstawić się „szkodliwemu szpiegostwu” i „złośliwej aktywności” skierowanym przeciwko Australii.

W raporcie wskazano, że oficerowie wywiadu zidentyfikowali pewną liczbę państw i innych aktorów, którzy prowadzą szpiegostwo i starają się wpływać na wewnętrze sprawy kraju. Wielu z nich to obce agencje wywiadowcze, które usiłują różnymi metodami szukać „dostępu do klasyfikowanych informacji dotyczących australijskich sojuszy i partnerstwa”. Gromadzą również informacje dotyczące stanowiska Canberry w kwestiach ekonomicznych, dyplomatycznych i militarnych oraz polityki energetycznej kraju. Dodatkowo, wykryto szpiegostwo przeciwko australijskim ośrodkom naukowym i technicznym.

Raport charakteryzuje kontrwywiadowcze dochodzenia i operacje jako prowadzone z dużym rozmachem, podkreślając, iż z usług kontrwywiadowczych korzystają w większym niż kiedykolwiek zakresie agencje rządowe i sektor przemysłowy. Z uwagi na te fakty wskazano potrzebę utrzymania rozbudowanych sił i środków służb wywiadu i kontrwywiadu.

W poprzednich latach – jak zapisano w raporcie – agencja zidentyfikowała obce państwa, które potajemnie starały się wpłynąć na australijską opinię publiczną i kształtować poglądy australijskich specjalistów od mediów i przemysłu oraz urzędników rządowych w taki sposób, aby przyczyniali się oni do wspierania interesów innych krajów. Odnotowano również szpiegostwo przeciwko członkom społeczności etnicznych w Australii.

Raport nie precyzuje, o jakie państwa chodzi, jak również nie wskazuje, czy zagraniczni agenci byli w analizowanym okresie aresztowani, uwięzieni lub wydaleni z kraju za akty szpiegostwa.

Źródło: portal intelNews.org z 18.10.2017 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://