Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY STYCZEŃ 2015

FBI aresztowała rosyjskiego pracownika banku pod zarzutem szpiegostwa

FBI aresztowała 26 stycznia br. Jewgienija Burakowa, pracownika państwowego Banku Rozwoju Rosji (VEB Bank) z siedzibą w Nowym Jorku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Kremla. Dwaj jego wspólnicy Igor Sporyszew i Wiktor Podobny, którzy legitymowali się immunitetami dyplomatycznymi, zdążyli opuścić terytorium USA.

Na wstępnym przesłuchaniu przed sądem prokurator opisał Burakowa jako dwulicowego, profesjonalnego szpiega, który w Nowym Jorku prowadził podwójne życie. Sąd nie zgodził się na wypuszczenie Rosjanina za kaucją.

Zarzuty w stosunku do trzech Rosjan obejmują nielegalne gromadzenie informacji dotyczące tajemnic bankowych, kwestii politycznych, informacji gospodarczych. Zarzucano im również wspieranie czołowych państwowych agencji informacyjnych Rosji w gromadzeniu informacji, które służyły wywiadowi Rosji. Nie wskazano tych mediów, ale chodzi zapewne o stacje Russia Today czy Sputnik mające swoje międzynarodowe przedstawicielstwa.

Aresztowanie przyczyniło się do kolejnego napięcia w stosunkach Rosja –USA. FBI zaprezentowało twarde dowody działalności szpiegowskiej podejrzanych, zarówno z podglądu jak i podsłuchu rozmów oraz nagrań spotkań wywiadowczych. Rosjanie otwarcie rozmawiali o pozyskiwaniu pracowników ważnej korporacji i kilku młodych kobiet związanych z głównymi uniwersytetami w Nowym Jorku.

Rosyjskie służby i VEB Bank odmówiły komentarza, natomiast rzecznik prasowy MSZ Aleksander Łukaszewicz oskarżył Stany Zjednoczone o zatrzymaniu obywateli rosyjskich bez należytych dowodów i ostrzegł, że kampania antyrosyjska może podważać dalszą współpracę między Waszyngtonem a Moskwą.

Źródło: The Guardian z 27.01.2015.

Były szef MI-6 apeluje o nowe porozumienie pomiędzy służbami a firmami internetowymi

Były szef MI-6 sir John Sawers w swoim pierwszym wystąpieniu po odejściu ze stanowiska, w trakcie prezentacji badań nad zaufaniem w stosunkach międzynarodowych w siedzibie firmy PR Edelman w Londynie, powiedział, iż nie jest możliwe monitorowanie terrorystów bez naruszania swobody i prywatności życia obywateli.

Wezwał do zawarcie nowego porozumienia w sprawie przekazywania danych klientów pomiędzy służbami specjalnymi USA i Wlk. Brytanii a firmami internetowymi. Jego zdaniem rewelacje E. Snowdena z 2013 roku zniszczyły poprzednie, dobre nieformalne relacje pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi a służbami specjalnymi. Firmy takie jak Google i Microsoft ucierpiały z powodu niechętnych reakcji klientów po publikacjach informacji Snowdena. Niechętnie odnoszą się do dalszej współpracy, co stanowi prawdziwy problem dla służb specjalnych. Nowe porozumienie – według Sawersa – jest konieczne, aby przeciwdziałać atakom terrorystycznym, takim jak w Paryżu.

Przyznał, iż służby specjalne USA i Wlk. Brytanii wywierały w przeszłości duży nacisk na firmy internetowe, aby udostępniały dostęp do mailów i czatów klientów. Sawer przywołał rozmowę Camerona z szefem MI-5 Andrew Parkerem, w której ten ostatni uważa, że terrorystyczny atak w Londynie to nie kwestia czy nastąpi, ale kiedy nastąpi.

Korzyścią wydarzeń ostatnich 18 miesięcy jest, zdaniem J. Sawersa to, iż obywatele coraz powszechniej dostrzegają potrzebę jakaś forma nadzoru komunikacji za pomocą nowoczesnych środków technologicznych.

Źródło: The Guardian 20.01. 2015

Północna Korea podwaja siły do wojny w cyberprzestrzeni

Minister obrony Korei Południowej poinformował, iż siły Korei Północnej przeznaczone do wojny w cyberprzestrzeni osiągnęły liczbę 6000 żołnierzy, a więc podwoiły swój stan w stosunku do 2013 roku. Ich zadaniem ma być „fizyczny i psychologiczny paraliż” Korei Południowej. Długofalowym celem ataków są zakłady i instalacje telekomunikacyjne, energetyczne oraz infrastruktura militarna.

Ujawnienie tych liczb nastąpiło bezpośrednio po tym, jak sojusznicze Stany Zjednoczone nałożyły na Koreę Północną nowe sankcje po cyberataku na wytwórnię Sony Pictures Entertainment, która wyprodukowała komedię odnosząca się do osoby Kim Dzong-Una. Pyongyang zaprzeczył, aby to on stał za tym atakiem.

Według południowokoreańskiego ministra Korea Północna przez lata systematycznie buduje komórkę cyber-wojny, nazywaną Biurem 121, podporządkowaną wywiadowi wojskowemu i składającą się z najbardziej utalentowanych ekspertów informatycznych w kraju. Korea Północna jest podejrzewana o wykonanie szeregu cyberataków na Koreę Południową, z którą jest w stanie „wojny technicznej”. Między państwami istnieje zawieszenie broni, a nie ma traktatu pokojowego. W 2103 roku była oskarżana o ataki, które na kilka dni unieszkodliwiły systemy komputerowe banków i agencji informacyjnych.

Źródło The Guardian 7.01.2015 .

Niemiecki agent CIA wykradł listę 3500 niemieckich pracowników wywiadu

Niemiecki oficer wywiadu, który latem został aresztowany za szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych mógł przekazać Amerykanom informacje o prawdziwych danych osobowych niemal 3500 oficerów operacyjnych wywiadu.

31-letni Marcus R., pracownik niskiego szczebla BND, pracował dla CIA około 2 lat i przekazał amerykańskiej służbie około 200 klasyfikowanych dokumentów za 25-30 tys. USD. Marcus R. kontaktował się z amerykańska ambasadą w Berlinie za pomocą szyfrowanych maili. Jedno ze źródeł ujawniło, że służby niemieckie, przeszukujące po aresztowaniu pracownika jego komputer, odnalazły elektroniczne dokumenty zawierającą listę tysięcy agentów BND pracujących za granicą wraz z ich prawdziwymi i fałszywymi nazwiskami. Osoby te były pracownikami departamentów stosunków zagranicznych i operacji na zagranicznych teatrach BND. Pracowały w ambasadach, konsulatach i w misjach wojskowych, m.in. w Sudanie, Lubanie, Afganistanie i Mali. Niemieccy śledczy nie są pewni czy Marcus R. przekazał te nazwiska pracownikom CIA.

Źródło: Bild, Der Spiegel z 14.01.2015

MI-5 poszukuje obserwatorów do monitorowania potencjalnych zagrożeń

Brytyjski kontrwywiad MI-5 ogłasza nabór do nowego batalionu agentów, którzy byliby formalnie nieaktywni, natomiast pełnili role obserwacyjne, monitorowali potencjalnie krytyczne miejsca i obiekty, a byli angażowani do działań aktywnych w sytuacji niebezpiecznego rozwoju wypadków. Rekrutacja chętnych do tego rodzaju służby prowadzona będzie pomiędzy 11 a 16 lutego br.

Ogłoszenie kierowane jest do ludzi mobilnych, którzy dysponują czasem, mogą prowadzić wielogodzinne obserwacje ze swojego samochodu, byliby gotowi do działań, kiedy zaistnieje określona konieczność. Przewidziano roczne wynagrodzenie w wysokości 31 tys. funtów. Praca obejmowałaby około 2 tygodni w miesiącu.

Przeszkoleni, mobilni pracownicy podążaliby - zarówno pojazdem jak i pieszo - za wskazanymi przez służbę kontrwywiadu obiektami, które zidentyfikowano jako potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Chodzi o wtapianie się w środowisko i dyskretne obserwowanie ludzi oraz miejsc.

Poszukiwani są więc „naturalni obserwatorzy”, chrakteryzujący się ogromną cierpliwością, przygotowani na bardzo długie okresy bezczynności, nie rzucający się w oczy, nie wyróżniający się jakimikolwiek charakterystycznymi cechami fizycznymi. Kontrwywiad uprzedza, iż ten rodzaj służby oferuje ograniczone możliwości awansu.

Źródło: The Guardian z 18.01.2015 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://