Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY NR 32

 

BND oskarża Rosję o serię międzynarodowych cyberataków

Według niemieckiego wywiadu BND służby rosyjskie stoją za atakami hackerskimi przeciwko NATO, kanałowi francuskiej telewizji i elektrowniom ukraińskim, które miały miejsca w ostatnich latach. W ramach wojny hybrydowej służby rosyjskie prowadziły też cyberataki na niemiecki parlament w 2015 roku. Również niemiecka CDU, partia Angeli Merkel, przyznała, iż padła ofiarą takiego ataku w kwietniu br., ale jej infrastruktura IT jest przygotowana na tego rodzaju zagrożenia.

Operacje rosyjskie przytaczane przez niemiecki wywiad to agresywne cyberataki zwane Sofacy lub APT 28, jak również hackerska kampania pod kryptonimem Sandworm.

BND utrzymuje, iż cyberataki są częścią międzynarodowej operacji, która trwa 7-11 lat. Eksperci IT uważają, iż takie operacje jak Sofacy czy APT 28 są narzędziem szerszej operacji Pawn Storm ukierunkowanej na NATO, rząd USA i armię amerykańską, aktywistów ukraińskich i rosyjskich dysydentów. W ramach operacji przeprowadzono też próbę hackerską na system komputerowy holenderskiej Rady Bezpieczeństwa usiłując uzyskać końcowy raport dotyczący zestrzelenia nad Ukrainą samolotu pasażerskiego z dużą grupą obywateli Holandii na pokładzie.

Sandworm dotyczy grupy hackerów, którzy umieszczali złośliwe oprogramowania znane, jako Black Energy i  KillDisk poprzez wysyłanie maili. Według BND operacja Sandworm była także skierowana na firmy telekomunikacyjne, dostawców energii jak również obiekty szkolnictwa wyższego

Źródło: The Guardian 13,05.2016 r.

 

Oficer marynarki USA oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin i Tajwanu

Komandor porucznik Edward Lin z marynarki Stanów Zjednoczonych został oskarżony o szpiegostwo polegające na przekazywaniu informacji dotyczących obrony narodowej USA niepowołanym osobom.

Śledczy potwierdzili, że Edwardowi Lin postawiono zarzuty szpiegostwa, niewłaściwego postepowania z informacjami niejawnymi, cudzołóstwa i wykorzystywania prostytutek.

Rzecznik US Navy komandor porucznik Tim Hawkins oświadczył, iż głównodowodzący admirał Philip Davidson zarządził postawienie Edwarda Lin przed sądem marynarki. Rzecznik dodał, i zarzuty związane z cudzołóstwem i prostytucją zostały oddalone, co nie wyklucza podjęcia działań administracyjnych.

Natomiast na oskarżonym ciąży zarzut przekazywania tajnych informacji przedstawicielom obcych rządów. Ujawniono, że chodzi o Chiny i Tajwan, ale też potencjalnie inne kraje.

Prawnik Edwarda Lian oświadczył, iż padł on ofiarą „nikczemnego planu” urzędników państwowych. Przed swoim aresztowaniem 39-letni Lin został delegowany do specjalnego dywizjonu w bazie morskiej na Hawajach, który miał na swoim wyposażeniu specjalne samoloty wywiadowcze.

Źródło: The Guardian 13,05.2016 r.

 

Częste podróże do Irany zgubiły przywódcę afgańskich Talibów

Według Wall Street Journal częste podróże przywódcy afgańskich Talibów Mullah Akhtar Mohammada Mansoura do Iranu przyczyniły się do jego zdemaskowania i zabójstwa przez amerykańskie służby w dniu 21 maja br.

Mansour został zabity w trakcie swojej podróży z Iranu do pakistańskiego miasta Quetta. W Iranie odwiedzał swoją rodzinę i poddawał się leczeniu, w czasie podróży używał podrobionego paszportu.

Według dziennika już w lutym amerykański wywiad dowiedział się, iż Mansour odbywa regularne podróże do Iranu, otrzymał tez szczegółowe informacje o urządzeniach komunikacyjnych, jakie używał w Iranie i śledził drogę jego przemieszczania.

Kiedy więc 21 maja Mansour po przekroczeniu granicy znalazł się w pakistańskiej prowincji Beludżystan był przekonany, iż na obszarze tym nie operują amerykańskie drony. Jednak w tym przypadku prezydent B. Obama wydał Dowództwu Operacji Specjalnych rozkaz zabicia Mansoura, w wyniku, czego rozmieszczono drony, które umożliwiły odpalenie dwóch rakiet typu Hellfire. Uderzyły one w samochód Mansoura zabijając jego i kierowcę.

Źródło: The Wall Street Journal z 28.05.20015

 

Oficerowie wywiadów Portugalii i Rosji aresztowani w Rzymie

Dwaj oficerowie wywiadu, Rosjanin i Portugalczyk zostali aresztowani 23 maja br. przez włoską policje w Rzymie pod zarzutem szpiegostwa. W akcji policji mieli uczestniczyć oficerowie portugalskiego kontrwywiadu. Według portugalskich mediów oficerowie zostali zatrzymani w trakcie wymiany poufnych materiałów i pieniędzy. Portugalski oficer wywiadu został zidentyfikowany, jako Frederico Carvalhao, który w swoim kraju odpowiadał za bezpieczeństwo wewnętrzne i kontrwywiad. Nie podano danych oficera rosyjskiego, natomiast wiadomo, iż był on pracownikiem Służby Wywiadu Zagranicznego i nie miał immunitetu dyplomatycznego.

Zdaniem prokuratury portugalskiej w stosunku do Carvalhao toczyło się długie dochodzenie i rozpracowywanie, rozpoczęte jeszcze w 2015 rok. Aresztowany często podróżował za granicę na spotkanie z rosyjskim kupującym. Służby rosyjskie zwerbowały go do współpracy najprawdopodobniej w 2014 roku. Przekazywane materiały dotyczyły kwestii bezpieczeństwa Unii Europejskiej i NATO, których Portugalia jest członkiem

Władze portugalskie poinformowały, iż aresztowanie jest owocem ścisłej współpracy pomiędzy portugalskimi i włoskimi służbami. Obecnie obaj aresztowani są przetrzymywani w areszcie w Rzymie, oczekując na ekstradycję do Portugalii

Źródło: portal intelNews.org z 26.05.2016

 

Pełniący obowiązki prezydenta Brazylii źródłem CIA?

Według portalu Wikileaks, pełniący obowiązki prezydenta Brazylii, jej dotychczasowy wiceprezydent, Michel Temer miał w 2006 roku dostarczać poufne informacje amerykańskim dyplomatom.  Temer 12 maja br przejął tymczasowo urząd prezydenta Brazylii w związku z zawieszeniem na tym stanowisku Dilmy Rousseff i będzie go piastował nie dłużej niż 180 dni.

Przekazywane przed laty informacje miały dotyczyć polityki wewnętrznej Brazylii. Ujawnione dokumenty pokazują, iż Temer miał, jako członek Izby Deputowanych toczyć rozmowy z amerykańskim konsulem generalnym Christopherem McMullenem i niezidentyfikowanym pracownikiem sekcji politycznej ambasady USA.

Na podstawie ujawnionych dokumentów nie można zakładać, iż był płatnym informatorem, a nawet stałym źródłem informacji. Nie ma też pewności czy rozmówcy Temera byli pracownikami wywiadu. Prawdą jest, iż informacje dotyczyły wrażliwych informacji politycznych planów wyborczych jego partii. Poruszano szczegóły polityki wewnętrznej Brazylii, które nie powinny być upubliczniane.

Smaczku sprawie dodaje fakt, iż w swojej notatce po rozmowie konsul USA niepochlebnie wyrażał się o Temerze i jego partii, jako ludziach bez spójnej wizji politycznej i oportunistach.

Źródło: strona Wikileaks z 13.05.2016


Dr Marek CiecierskiWkroczyliśmy w erę wywiadu gospodarczego

czytaj więcej ...

Dr Marek CiecierskiSzpiegostwo przemysłowe opanowało cyberprzestrzeń

czytaj więcej ...

Dr Marek CiecierskiSzpiegostwo korporacyjne. Jeden mit, wiele prawd

czytaj więcej ...

Piotr TomaszewskiWywiad a kontrwywiad gospodarczy

czytaj więcej ...

Mec. Robert NogackiRCS - czyli rób służbo, co chcesz...

czytaj więcej ...

Mec. Robert Nogacki Dr Marek CiecierskiCIA - agencja nierozumiejąca świata

czytaj więcej ...
Poprzednie 1 2 3 4 Następne
telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://