Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY STYCZEŃ 2014

Szefowie firm technologicznych żądają ograniczenia inwigilacji przez NSA

Szefowie największych firm technologicznych spotkali się 17 grudnia 2013 r. z prezydentem Barackiem Obamą i wiceprezydentem Joe Bidenem, aby naciskać na ograniczenie działań nadzorczych i śledczych NSA. Wcześniej przedstawiciele tych firm w liście otwartym wysunęli swoje żądania w sprawie reformy dotychczasowych kompetencji NSA. Przedstawiciele biznesu wyrazili zwłaszcza zaniepokojeni tym, iż po rekomendacjach, jakie prezydentowi przedstawił specjalnie powołany zespół z NSA, reformy wobec agencji mogą być niewielkie, a w praktyce niewiele zmienią.

W spotkaniu w Białym Domu uczestniczyli miedzy innymi szefowie Yahoo, Apple, Google, Comcast, Facebook, Microsoft, Twitter, AT&T.

Źródło: The Guardian 17.12.2013 r.

Snowden napisał list otwarty od Brazylijczyków

Snowden w liście otwartym zaoferował Brazylii pomoc w śledztwie w sprawie działań szpiegowskich prowadzonych przez USA. List został opublikowany przez brazylijska gazetę „Folha de S Paulo”. Oświadczył, iż jest pod ogromnym wrażeniem ostrego protestu, jakie Brazylia i jej prezydent Dilma Rousseff wysunęła pod adresem Stanów Zjednoczonych. Ceną za pomoc miałby być polityczny azyl udzielony przez Brazylię. O pomoc Snowdena poprosili brazylijscy senatorowie w trakcie prowadzonych przesłuchań w sprawie amerykańskich podsłuchów.

Biuro prasowe prezydent Brazylii ani ministerstwo sprawa zagranicznych tego kraju nie skomentowały listu Snowdena, ani jego gotowości do współpracy. Brazylia nie zamierza jednak udzielać azylu Snowdenowi, bowiem nie zamierza prowadzić szeroko zakrojonego śledztwa podsłuchowego.

Źródło: The Guardian 17.12.2013 r.

Rozważana amnestia dla Snowdena

W dniu 16 grudnia Richard Ledgett, wyższy przedstawiciel NSA, który kierował zespołem ds. reformy Agencji, powiedział, iż sprawa amnestii dla Snowdena jest warta rozważenia. Warunkiem jest powrót Snowdena do USA, zwrot wszystkich dokumentów i stanięcie przez amerykańskim sądem.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney oświadczył, iż ta wypowiedź jest prywatna opinią Ledgetta a stanowisko Białego domu w tej sprawie pozostaje niezmienne.

Źródło: The New York Times, 17.12.2013

Działania inwigilacyjne NSA wobec obywateli USA łamały konstytucje

Sąd dystryktu Columbia w Waszyngtonie w dniu 16 grudnia uznał, iż przetrzymywanie danych z rozmów telefonicznych obywateli przez NSA łamały konstytucję. Sędzia Richard J. Leon zażądał od administracji zaprzestania takich praktyk i zniszczenia wszelkich danych już nagromadzonych. Biorąc pod uwagę interesy bezpieczeństwa narodowego i potrzebę nowelizacji konstytucji rząd otrzymał 6 miesięcy na działania naprawcze.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości wyraził, nadzieję, iż działania NSA były legalne tak jak to orzekał dotychczas w 35 przypadkach Sąd Nadzoru Wywiadu Zagranicznego Stanów Zjednoczonych (ang. United States Foreign Intelligence Surveillance Court, skr. FISC). Sprawa została wniesiona przez kilku powodów pod przewodnictwem Larry Klaymana, konserwatywnego działacza obrony prawa. Klayman z podziwem odniósł się do odwagi sędziego, nazywając go amerykańskim bohaterem

Źródło: The Guardian 17.12.2013

Afera podsłuchowa NSA może kosztować Boeing utratę 4 mld USD

W następstwie podsłuchowej afery NSA skierowanej przeciwko prezydent Brazylii Dilmie Rousseff i koncernowi Petrobas amerykański Boeing, uważany dotychczas za faworyta wyścigu o brazylijski kontrakt na zakup myśliwców, może przegrać rywalizację.

Szanse Boeinga na sprzedaż myśliwców F/A-18 Super Hornet były duże, zwłaszcza po majowej wizycie wiceprezydenta Joe Bidena w Brazylii. Jednak po opublikowaniu informacji o podsłuchach NSA w Brazylii prezydent Dilma Rousseff – zdaniem brazylijskich obserwatorów - zmieniła zdanie i będzie faworyzować szwedzki koncern SAAB.

Brazylijscy wojskowi ujawnili, iż prezydent powiadomiła ich o swojej decyzji w grudniu, co dla wszystkich jest dużym zaskoczeniem, ponieważ decyzja była oczekiwana do końca 2014 roku. Zdaniem ministra obrony Brazylii oferta SAAB jest najlepsza jeśli chodzi o kombinację ceny i transferu technologii, lepsza od Boeinga i francuskiego Dessault Aviation, ale dla obserwatorów nie ulega wątpliwości, iż lewicowa prezydent chce upokorzyć USA.

Decyzja prezydent Brazylii to jedna z najpoważniejszych i najkosztowniejszych konsekwencji afery NSA w świecie.

Źródło: Reuters 20.12.2013

Reforma działań wywiadowczych NSA

Specjalnie powołana grupa w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa ds. przeglądu stosowanych technologii wywiadowczych i komunikacyjnych w programach Agencji przedstawiła 46 propozycji różnych zmian, które można zawrzeć w 5 zasadniczych rekomendacjach:

- Biały Dom i Kongres powinny wdrożyć nowe prawo, kładące kres masowemu codziennemu gromadzeniu przez NSA danych z rozmów telefonicznych prywatnych obywateli. NSA może pozyskiwać ten rodzaj danych tylko za zgoda sądu federalnego.

- Wszelka ewentualna propozycja inwigilacji zagranicznych przywódców winna być najpierw przedmiotem rozważenia przez prezydenta i wysokich urzędników ds. bezpieczeństwa

- Narodowe listy bezpieczeństwa, które do tej pory dawały władzom prawo wglądu do danych finansowych i telefonicznych bez zgody sądu, mają podlegać akceptacji sądowej.

- Utworzenie instytucji obrońcy interesu publicznego, który reprezentowałby prawa obywatelskie przed Sądem Nadzoru Wywiadu Zagranicznego Stanów Zjednoczonych na tajnych sesjach.

- Wzmocnienie standardów szyfrowania w NSA, której dane obecnie są łatwym łupem dla firm technologicznych i przedsiębiorstw na całym świecie.

Źródło: The Associated Press, 19.12.2013 r. 


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://