Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 58

 

Były żołnierz amerykańskich marines aresztowany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa

Paul Whelan, były żołnierz piechoty morskiej (marines), został aresztowany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa i osadzony w więzieniu Lefortowo. Grozi mu 20 lat więzienia. Jego rosyjski adwokat Władimir Zerebenkow nie chciał komentować aresztowania, ale poinformował, iż jego klient pozostanie osadzony przynajmniej do 28 lutego 2019 r. Rosyjskie media ujawniły, iż Whelan został aresztowany wkrótce po otrzymaniu urządzenia USB z listą ludzi zatrudnionych w tajnych rosyjskich instytucjach. Według agencji Rosbalt 48-letni Amerykanin miał otrzymać ten wykaz od obywatela rosyjskiego w hotelu Metropol w Moskwie w piątek 28 grudnia 2018 r. i zaraz potem został aresztowany. Nie podano, co się stało z obywatelem rosyjskim. Według agencji Whelan miał utrzymywać kontakty ze źródłami przez Internet już od 10 lat. W grudniu chciał się spotkać ze swoimi źródłami osobiście, „przy butelce”. Adwokat poinformował, iż jego klient trzyma się dobrze i jest w dobrym nastroju.

W więzieniu odwiedził Whelana ambasador USA w Moskwie Jon Huntsman. Wizyta ta została oceniona przez rosyjskich analityków spraw zagranicznych jako „błąd debiutanta”, chociaż Huntsman jest ambasadorem od października 2017 r. Według Wladimira Frołowa ambasador powinien wysłać pracownika konsulatu, ponieważ wizyta ambasadora, czyli przedstawiciela politycznego, eskaluje sytuację i utrudnia rozwiązanie problemu.

Rzecznik departamentu stanu USA powiedział, iż ambasador Huntsman wyraził swoje poparcie dla pana Whelana i zaoferował pomoc ambasady. Następnie ambasador rozmawiał przez telefon z rodziną pana Whelana. Z uwagi na ochronę prywatności aresztowanego i jego rodziny nie podał żadnych szczegółów.

Źródło: The Guardian z 03.01.2019 r.

Polskie służby aresztowały dwóch szpiegów Huawei

8 stycznia 2019 r. polskie służby zatrzymały pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., jednego z dyrektorów polskiego oddziału koncernu Huawei oraz Piotra D., byłego pracownika ABW. Grozi im nawet 10 lat więzienia. Według portalu Onet Piotr D. zajmował się teleinformatyką w administracji państwowej od 15 lat. Był wicedyrektorem departamentu bezpieczeństwa teleinformatycznego i doradcą szefa ABW. Z funkcji został odwołany w 2011 r. Pełnił też kierownicze stanowiska w MSWiA i UKE. W ostatnim czasie był związany naukowo z Wojskową Akademią Techniczną oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jest to w ostatnich latach niewątpliwie największa afera szpiegowska z udziałem oficera tak wysokiej rangi. Rzecznik ABW powiedział, iż z materiałów zgromadzonych przez służbę wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Polskę, aby zagwarantowała należne prawa aresztowanemu oraz zajęła się sprawą zgodnie z prawem.

Agenci przeszukali siedzibę polskiego oddziału firmy telekomunikacyjnej Huawei, biura operatora telekomunikacyjnego Orange oraz biura Urzędu Komunikacji Elektronicznej, gdzie pracował D. po odejściu z ABW.

Według polskich i zagranicznych ekspertów firma Huawei prawdopodobnie realizuje interesy chińskiego rządu i może być narzędziem wpływu stosowanym przez Chiny w innych państwach. Nie można wykluczyć scenariusza, że ta część Europy staje się miejscem rywalizacji USA i Chin.

Źródło: Newsweek Polska z 11.01.2019 r.

D. Trump ostro atakuje FBI za dochodzenie w swojej sprawie

Prezydent Donald Trump w sobotę 12 stycznia 2019 r. rozpętał kolejny atak na FBI i jego specjalne śledztwo, twierdząc, iż został osaczony przez zhańbionych „przegranych” na najwyższych szczeblach biura. W przeciągu dwóch godzin prezydent opublikował serię wpisów na Twitterze, poświęconych swoim przeciwnikom i wydarzeniom towarzyszącym śledztwu. Otwarcie zarzucił FBI, iż „bez powodu” i „bez dowodów” wszczęło w 2017 r. przeciwko niemu śledztwo w sprawie jego kontaktów z Rosją i ewentualnej pracy dla Kremla.

Wymieniając kilku wyższych funkcjonariuszy FBI z nazwiska, w tym Jamesa Comeya i jego zastępcę Andrew G. McCabe`a, Trump stwierdził, że FBI „próbowało zrobić numer na swoim Prezydencie” i oskarżył „przegranych” o merytoryczne sfabrykowanie sprawy. Odnosząc się do śledztwa prowadzonego przez prokuratora R. S. Muellera III, napisał, iż to „część polowania na czarownice”.

W swoich tweetach oskarżył też m.in. Hilary Clinton o złamanie prawa, kiedy wprowadziła w błąd FBI. Stwierdził, iż były dyrektor Biura James Comey był skorumpowany, a R.S. Mueller III to najlepszy przyjaciel Comeya. Według Trumpa Mueller zatrudnił grupę Demokratów, którzy są „skłonni go schwytać”. Z kolei zwolnienie Comeya określił jako wielki dzień dla Ameryki, bo Comey „to był skrzywiony policjant”.

Zapytany w przyjaznej telewizji Fox News, czy kiedykolwiek pracował dla Rosji, Trump odpowiedział telefonicznie: „Myślę, że jest to najbardziej obraźliwa rzecz, o jaką mnie pytano”.

Źródło: The New York Times z 12.01.2019 r.

Holandia oskarża tajne służby Iranu o dwa morderstwa

Władze w Holandii oficjalnie oskarżyły Iran o zlecenie morderstw dwóch mężczyzn na holenderskiej ziemi w latach 2015 i 2017.

Pierwszy z dwóch zamachów miał miejsce 15 grudnia 2015 r. w Almere, nadmorskim miasteczku położonym 25 mil na wschód od Amsterdamu. Ofiarą był 56-letni Mohammad-Reza Kolahi, poszukiwany w Iranie za rzekomy zamach bombowy w 1981 r. Bomba uderzyła w siedzibę rządzącej Islamskiej Partii Republikańskiej, zabijając ponad 70 osób. Kolahi był członkiem ugrupowania marksistowsko-islamistycznego pod nazwą Organizacja Mudżahedinów w Iranie (MEK), uciekł z kraju i zaocznie został skazany na karę śmierci. Ożenił się z Holenderką i przyjął holenderskie obywatelstwo, zmieniając nazwisko na Ali Motamed. Prawdopodobnie został postrzelony w głowę z bliskiej odległości przez dwóch ubranych na czarno napastników.

Prawie dwa lata później, 9 listopada 2017 r., Ahmad Mola Nissi został zastrzelony w biały dzień przez dwóch napastników. Morderstwo miało miejsce na środku ulicy w centrum Hagi, niedaleko holenderskiego parlamentu i wielu międzynarodowych instytucji.

Nissi, lat 52, był współzałożycielem Arabskiego Ruchu Walczącego o Wyzwolenie Ahwaz (ASMLA), secesjonistycznej grupy walczącej o niezależność bogatego w ropę południowo-zachodniego regionu Iranu. Teheran twierdzi, że przez dziesięciolecia obie grupy, MEK i ASMLA, były wspierane przez Irak, Izrael, Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

We wtorek Minister Spraw Zagranicznych Holandii Stef Blok poinformował holenderski parlament, że służby wywiadowcze tego kraju dostarczyły „mocnych dowodów”, że Islamska Republika była zaangażowana w zabójstwa Kolahi i Nissi.

Dodał, że obaj mężczyźni są obywatelami Holandii, a ich morderstwa na holenderskiej ziemi są „wrogimi działaniami”, które bezpośrednio naruszają suwerenność kraju. Wyjaśnił także, że wydalenie dwóch irańskich dyplomatów z Holandii w czerwcu 2018 r. było bezpośrednią reakcją na dowody ujawnione przez holenderskie służby wywiadowcze.

Holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wyjaśniło przyczyny wydalenia, kiedy ogłoszono je latem 2018 r. We wtorek 8 stycznia Unia Europejska ogłosiła nałożenie sankcji finansowych na dwie osoby związane z irańskim wywiadem wojskowym, co ma prawdopodobnie związek ze sprawą holenderską.

Źródło: portal intelNews.org z 09.01.2019 r.

Zniknął ambasador Korei Północnej w Rzymie

Urzędujący ambasador Korei Północnej w Rzymie zniknął przed dwoma miesiącami i według prasowych doniesień znajduje się pod ochroną jednego z krajów zachodnich. 48-letni Jo Song-gil to zawodowy dyplomata, który płynnie mówi po włosku, francusku i angielsku. Ambasadorem we Włoszech został w 2017 r., po wydaleniu poprzedniego ambasadora Mun Jong-nama. Wydalenie nastąpiło w odpowiedzi na test nuklearny Korei Północnej we wrześniu tego samego roku, kiedy to Phenian ogłosił udaną detonację bomby wodorowej.

Jo wywodzi się z prominentnej rodziny urzędników i dyplomatów, zajmującej znaczącą pozycję w koreańskiej Partii Pracy. Jego ojciec jest emerytowanym dyplomatą, a teść spędził wiele lat jako specjalny wysłannik w Hongkongu i Tajlandii. Uważa się, iż Jo zabrał żonę i dzieci do Rzymu, a więc miał przywilej, który posiadali jedynie najbardziej lojalni urzędnicy.

Według źródeł włoskich rząd Korei Północnej w październiku poinformował MSZ Włoch, iż w grudniu nastąpi zmiana ambasadora. Tymczasem według członka południowokoreańskiego parlamentu Kim Mn-ki, ambasador wraz z żoną i dziećmi zniknął w listopadzie, a informacje te pochodzą od wywiadu Korei Południowej. Media południowokoreańskie informowały, iż Jo wraz z rodziną znajduje się „w bezpiecznym miejscu” pod ochroną rządu włoskiego i negocjuje warunki swojej dezercji z jednym z krajów zachodnich. Nie wymieniono nazwy tego kraju, ale spekulowano, iż Jo nie pozostanie we Włoszech.

Tymczasem włoscy urzędnicy w wypowiedzi dla BBC oświadczyli, że do MSZ nie wpłynęła żadna prośba o azyl ze strony Jo lub jego rodziny. Ostatnia ucieczka wysokiego dyplomaty Korei Północnej nastąpiła w 2016 r., kiedy to zastępca ambasadora w Londynie wraz z rodziną wyjechał do Korei Południowej.

 Źródło: portal intelNews.org z 04.01.2019 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://