Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY STYCZEŃ 2016

USA podsłuchiwały premiera Izraela Benjamina Natanyahu

Służby USA prowadziły działania szpiegowskie wobec premiera Izraela Benjamina Natanyahu, ponieważ obawiały się, iż może on storpedować amerykańskie porozumienie nuklearne z Iranem. Pomimo zapewnień prezydenta USA, iż jego służby nie prowadzą inwigilacji sojuszników, to w istocie - według The Wall Street Journal - NSA prowadziła takie działania włącznie z podsłuchiwania rozmów telefonicznych pomiędzy czołowymi politykami Izraela, kongresmenami USA i amerykańsko-żydowskimi organizacjami. Biały Dom nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tym doniesieniom. Rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa odpowiedział, iż co do zasady nie komentuje żadnych działań wywiadowczych. Natomiast Kongres USA wystosował pismo do NSA z żądaniem szczegółowych informacji. W piśmie tym przewodniczący komitetu ds. wywiadu Jason Chaffetz podkreślił, iż sprawa ta rodzi pytanie o inwigilację przez NSA członków Kongresu.

Od momentu podjęcia rozmów pomiędzy USA a Iranem relacje pomiędzy prezydentem Obamą i premierem Natanyahu pozostawały bardzo napięte. Informacje pozyskiwane przez NSA pozwalały administracji Obamy śledzić wysiłki Izraela na rzecz udaremnienia porozumienia z Iranem. Pozwalały również ocenić, jaką wiedzą dysponuje izraelski premier nabytą w wyniku operacji służb tego państwa. W marcu 2015 r. Izrael zaprzeczył jakoby jego służby prowadziły inwigilację rozmów pomiędzy USA a Iranem

Źródło: The Wall Street Journal 29.12.2015

Irańscy hakerzy infiltrowali system komputerowy zapory w pobliżu Nowego Jorku

Według nowojorskiego dziennika w 2013 roku irańscy hakerzy włamali się do systemów komputerowych kontrolujących zaporę w Rye, 20 mil od Nowego Jorku, co rodzi pytanie o bezpieczeństwo całej infrastruktury krytycznej w kraju. Hakerzy mieli uzyskać dostęp do systemów zapory poprzez modem komórkowy. Zapora jest bardzo niewielka, stąd naruszenie jej systemów było bardzo trudne do zauważenia, a śledczy FBI sądzili początkowo, iż celem hakerów była o wiele większa zapora w stanie Oregon.

Incydent komputerowy pokazuje, że systemy przemysłowe w USA są kontrolowane za pomocą przestarzałych komputerów. Gazeta ujawniła, iż w USA jest ponad 57 tysięcy przemysłowych systemów kontroli połączonych z Internetem.

Rzecznik departamentu Bezpieczeństwa Krajowego nie potwierdził faktu włamania. W zamian poinformował, iż departament śledzi przez 24 godziny na dobę zagrożenia i reaguje na próby naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.

Źródło: The Wall Street Journal z 21.12.2015 r.

Amerykański Departament Obrony współpracuje wywiadowczo z reżimem prezydenta Bashara al-Assada

Według raportu opublikowanego w The London Review of Books, amerykański Departament Obrony dzielił się potajemnie informacjami wywiadowczymi z reżimem prezydenta Bashara al – Assada bez wiedzy Białego Domu. Oficjalnie rząd amerykański jest w opozycji do reżimu al-Asaada podkreślając wielokrotnie, iż pokój w Syrii jest możliwy tylko po pozbawieniu władzy rodziny Assada. Jednak z raportu The London Review of Books wynika, iż amerykańscy wyżsi wojskowi wspomagają rząd syryjski w jego walce z Państwem Islamskim.

Autor artykułu Seymour Hersh cytując źródło zbliżone do szefa połączonych sztabów (Joint Chief`s of Staff – JCS) ujawnił, iż Pentagon wymienia informacje z Damaszkiem za pośrednictwem „strony trzeciej”. To – według dziennikarza - oznacza Izrael, Niemcy lub nawet Rosję. Potajemne porozumienie jest wymierzone w Państwo Islamskie i organizację Jabhat al-Nusra, odłam Al-Kaidy operujący w Syrii. Współpraca ta nie ma autoryzacji ani prezydenta Obamy, ani jego administracji, co więcej – nie są jej świadomi. Wojskowe źródła sugerują, iż nie ma praktyki, aby dostawać zgodę prezydenta na taktyczne decyzje. Jednak zdaniem Hersha w tym przypadku takie działanie podkopuje amerykańską politykę międzynarodową i może świadczyć o rozdźwięku w ocenie sytuacji na Bliskim Wschodzie pomiędzy Białym Domem a Pentagonem.

Zarówno Biały Dom jak i Pentagon nie wypowiedziały się w mediach na ten temat.

Źródło: The London Review of Books, 22.12.2015

Premier Izraela mianował nowego szefa Mossadu

Premier Izraela Benjamin Natanyahu wyznaczył 54 –letniego Yossi Cohena na szefa Mossadu, co ucięło długie spekulacje, co do obsady tego stanowiska. Cohen z Mossadem związany jest blisko 30 lat. W 2103 roku opuścił agencję, aby przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Izraela. Jako młody oficer był pilotem myśliwskim, a potem systematycznie awansował w Mossadzie, dochodząc do stanowiska zastępcy jego szefa. Pełnił między innymi przez kilka lat obowiązki szefa departamentu operacji, jak również działań politycznych i współpracy międzynarodowej. Na tym ostatnim stanowisku był świadkiem pogarszających się relacji pomiędzy Waszyngtonem a Tel-Awiwem. Porozumienie nuklearne USA z Iranem wywoływało konflikty i sprzeczne oceny w samym Mosadzie, część jego oficerów uważała – w przeciwieństwie do premiera – iż program nuklearny Iranu nie stanowi zagrożenia dla Izraela.

Cohen uchodzi za jednego z najbardziej bliskich doradców premiera Natanyahu i w ocenie obserwatorów przywróci jego zaufanie do najbardziej cenionej agencji wywiadowczej.

Źródło: portal intelNews.org z 08.12.2015

Według BND Arabia Saudyjska jest źródłem niestabilności w regionie

Według raportu wywiadu niemieckiego BND zatytułowanego „Arabia Saudyjska: Regionalne mocarstwo sunnickie rozdarte pomiędzy zmianą paradygmatu w polityce zagranicznej a potrzebą wewnętrznej konsolidacji” wewnętrzne walki o władze w Arabii Saudyjskiej są źródłem niestabilności w regionie. Zdaniem BND na scenie krajowej zmagają się dwie frakcje w łonie rodziny królewskiej. Z jednej strony jest frakcja „tradycjonalistów” skupiona wokół króla Salmana, który w styczniu objął tron po śmierci króla Abdullaha. Niejako w opozycji do niej pozostaje frakcja na czele z zastępcą króla - księciem Mohammedem bin Salmanem, pełniącym też obowiązki ministra obrony. Książę Mohammed, który jest drugi w kolejności od objęcia tronu, stara się wzmocnić swoją pozycję do królewskiej sukcesji poprzez promowanie radykalnej polityki militarnej. Dało to swój wyraz w interwencji militarnej w Jemenie i mocnym wspieraniu antyrządowych sił rebelianckich w Syrii.

BND sugeruje, że postawa i polityka księcia Mohammeda odzwierciedla coraz szersze przekonanie wśród przedstawicieli rodziny królewskiej, iż USA stopniowo wycofują swoje zaangażowanie w regionie i nie są już gwarantem bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej. W rezultacie „królestwo przygotowuje się do podjęcia bezprecedensowego ryzyka” w obszarach militarnym, dyplomatycznym i finansowym, aby wyrobić sobie pozycje silnego aktora regionalnego i uniknąć porażki w zmaganiach ze swoim rywalem Iranem.

Jednak Arabia Saudyjska ma potężne problemy finansowe, a jej deficyt budżetowy w 2015 roku osiągnie około 120 mld USA. Rodzi to sprzeciw wobec drogiej polityki księcia Mohammeda, która zdaniem kół „tradycjonalistycznych” kłóci Arabię z regionalnymi sojusznikami, ale też z Waszyngtonem.

Źródło: portal intelNews.org z 04.12.2015 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://