Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 77

 

Prezydent A. Łukaszenka wymienia szefów służb bezpieczeństwa

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka w dniu 03.09 2020 r. dokonał zmian szefów służb wywiadowczych i innych organów bezpieczeństwa, ponieważ stoi przed najpoważniejszym wyzwaniem od 26 lat swoich rządów. Masowe protesty odbywają się w większych miastach białoruskich nieprzerwanie od wyborów, w których Łukaszenka zdobył rzekomo ponad 80% głosów i rozpoczął szóstą kadencję prezydentury.

W ostatnich tygodniach władze aresztowały ponad 7 tys. osób za udział w antyrządowych demonstracjach, za które Łukaszenka obwinia NATO i „państwa Unii Europejskiej graniczące z Białorusią”. Obserwatorzy wskazują, że białoruskie służby wojskowe i bezpieczeństwa stanowią klucz do tego, co wydarzy się w tym kraju w najbliższych miesiącach.

Nieoczekiwanie, jeśli chodzi o termin, białoruski prezydent dokonał rekonstrukcji kierownictwa wywiadu i bezpieczeństwa. Były minister obrony, generał Andriej Rawkow, który od stycznia 2020 r. przewodniczył Radzie Bezpieczeństwa Państwa, ustąpił ze stanowiska i został zastąpiony przez Walerija Wakulczyka, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora KGB. Z kolei jego stanowisko w KGB objął Iwan Tertel, zawodowy funkcjonariusz, który dotychczas był szefem Komitetu Kontroli Państwowej (KGK), odpowiadającego za finansowe śledztwa na Białorusi. Iwan Tertel ma polskie korzenie. Pochodzi ze wsi Przewałka na północnym zachodzie Grodzieńszczyzny, w pobliżu granicy z Polską i Litwą. Tereny te w dużej części są zamieszkane przez polską mniejszość.

W równie zaskakującym posunięciu wicepremierem rządu został burmistrz Mińska Anatolij Siwak. Te przetasowania, według obserwatorów, to otaczanie się przez Łukaszenkę najbardziej zaufanymi ludźmi, ponieważ istnieją spekulacje o możliwych podziałach w służbach wojskowych i wywiadowczych. Mogą też być chęcią pokazania, że to wciąż prezydent rozdaje karty i kieruje resortami siłowymi, a nie jest ich zakładnikiem.

Źródło: Gazeta Wyborcza 03.09.2020, portal intelNews.org z 04.09.2020 r.

Szef wywiadu wojskowego Danii zawieszony w czynnościach po doniesieniach whistleblowerów

Duńskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że dyrektor wywiadu wojskowego Lars Findsen został „czasowo zwolniony ze stanowiska” po serii doniesień wewnętrznych informatorów (sygnalistów), które uruchomiły dochodzenie Rady Nadzorczej znanej jako TET, odpowiedzialnej za sprawowanie kontroli nad agencjami wywiadowczymi. Z doniesień wynika, iż zarzuty dotyczą gromadzenia na dużą skalę informacji wywiadowczych o obywatelach Danii, do których wywiad wojskowy nie powinien mieć dostępu.

Służbie wywiadowczej (FE lub angielski skrót DDIS) zarzuca się ponadto, że zataiła kluczowe informacje o swoich praktykach, a nawet podawała dane nieprawdziwe, wprowadzające w błąd organy nadzoru. Rada Nadzorcza w wydanym komunikacie stwierdziła, że DDIS od sześciu lat prowadził nielegalne działania operacyjne, które naruszały prawo duńskie i prywatność obywateli Danii.

Z uwagi na poufność działań służb wywiadowczych, nie udzielono szerszych informacji opinii publicznej, ale uważa się, że kontrowersje dotyczą systemu masowej inwigilacji duńskich sieci telekomunikacyjnych i gromadzenia informacji wymienianych zarówno między obywatelami Danii, jak i między nimi a cudzoziemcami. Wywiad nie posiada tego rodzaju uprawnień. Oprócz dyrektora wywiadu zwolniono jeszcze dwóch wyższych rangą funkcjonariuszy DDIS, ale nie ujawniono ich tożsamości ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

Źródło: portal intelNews.org z 26.08.2020 r.

Byli republikańscy szefowie służb deklarują poparcie demokraty Joe Bidena

Grupa byłych wyższych urzędników wywiadu i bezpieczeństwa narodowego USA, którzy pełnili swoje funkcje w administracjach republikańskich, zainicjowała kampanię przeciw kandydaturze Donalda Trumpa na drugą kadencję prezydenta, zapowiadając jednocześnie poparcie jego kontrkandydata Joe Bidena. Swoje stanowisko wyjaśnili w oświadczeniu opublikowanym w dzienniku biznesowym „The Wall Street Journal”. Podpisało się pod nim 73 byłych urzędników administracji i zwolenników Partii Republikańskiej, którzy pełnili funkcje za prezydentów Donalda Trumpa, George'a W. Busha, George'a H.W. Busha i Ronalda Reagana. Lista sygnatariuszy obejmuje m.in. byłego sekretarza sił powietrznych Mike’a Donleya, byłego dyrektora Narodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu Michaela Leitera, byłego dyrektora Wywiadu Narodowego John Negroponte, byłego szefa CIA Michaela Haydena, Williama Webstera, który był dyrektorem FBI i CIA oraz Elizabeth Neumann, byłą asystentkę sekretarza ds. bezpieczeństwa wewnętrznego.

Sygnatariusze zarzucają prezydentowi USA korupcję, brak „charakteru i kompetencji do przewodzenia narodowi” w czasach kryzysu. Uważają, że Trump „nie nadaje się do pełnienia funkcji prezydenta”, ponieważ „zabiegał o zagraniczne wpływy”, „zdyskredytował siły zbrojne, agencje wywiadowcze i dyplomatów” oraz „zagroził bezpieczeństwu Ameryki”. W rezultacie Trump „pokazał, że jest niebezpiecznie niezdolny do objęcia drugiej kadencji”.

Wystąpienie wyższych urzędników uwydatnia kontrowersyjne, a nawet antagonistyczne stosunki, które istniały między Białym Domem a częścią amerykańskiej społeczności wywiadowczej podczas prezydentury D. Trumpa. Zdaniem obserwatorów, tak głośne wystąpienie przeciw prezydentowi USA może zostać wykorzystane w kampanii Trumpa jako dowód zaplanowanej krucjaty przeciwko niemu oraz na istnienie tzw. „ukrytego państwa” (deep state), czyli rzekomej sieci powiązań i interesów, która opiera się wysiłkom prezydenta w realizacji jego programu politycznego.

Źródło: The New York Times z 20.08.2020 r., The Wall Street Journal z 19.08.2020

Izraelski minister wywiadu przewiduje nawiązanie stosunków dyplomatycznych Izraela z Omanem i Bahrajnem

Minister wywiadu Izraela Eli Cohen, w wypowiedzi dla izraelskiego radia wojskowego (ang. Israel Army Radio) ujawnił, że Bahrajn i Oman mogą pójść śladem Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i również nawiązać stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Wcześniejsze porozumienie z ZEA, w zamian za zobowiązanie Izraela do anulowania planowanej aneksji części Zachodniego Brzegu, wspierane przez Waszyngton, było dopiero trzecim tego rodzaju traktatem z krajem arabskim. Dotychczas formalne stosunki dyplomatyczne Izrael miał z Egiptem (1979) i Jordanią (1994).

Porozumienie z ZEA zostało przez obserwatorów przyjęte zarówno z entuzjazmem, jak i sceptycyzmem. Jedni uważają, że może zmienić politykę na Bliskim Wschodzie, a inni ostrzegają, że może przybliżyć frakcje palestyńskie do Iranu.

Zarówno Bahrajn i Oman, kraje Zatoki Perskiej, są bliskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej, która jest jednym z najsilniejszych regionalnych rywali Iranu. W oficjalnych oświadczeniach władze Bahrajnu i Omanu poparły normalizację stosunków między ZEA a Izraelem, chociaż nie ujawniły czy rozważają pójście w ślady ZEA. Tymczasem rząd Kuwejtu oświadczył oficjalnie, że jego stanowisko wobec Izraela pozostało niezmienione.

Eli Cohen dodatkowo poinformował, że jest szansa, aby w nadchodzącym roku Izrael zawarł podobne umowy z krajami muzułmańskimi w Afryce; główny kandydat to Sudan. W ostatnich latach izraelski premier Benjamin Netanjahu spotykał się z przywódcami Omanu i Sudanu. W sierpniu 2020 r. wyraził przekonanie, że „więcej krajów dołączy do nas w kręgu pokojowym”, dodając, że porozumienie Izrael-Zjednoczone Emiraty Arabskie sygnalizuje „historyczną zmianę, która przyspiesza pokój ze światem arabskim i ostatecznie przyspieszy prawdziwy, trzeźwy pokój z Palestyńczykami”.

Źródło: Israel Army Radio z 13.08.2020 r.

Słowacja wydala trzech rosyjskich dyplomatów w związku z morderstwem w Berlinie

MSZ Słowacji potwierdziło wcześniejsze doniesienia mediów, że trzech rosyjskich dyplomatów, pracujących w ambasadzie w Bratysławie, zostało uznanych za „osoby niepożądane” i nakazano im opuszczenie kraju. W opinii mediów są to oficerowie wywiadu pracujący pod „przykryciem” dyplomatycznym; wydalenie ma związek z zabójstwem w Niemczech w sierpniu 2019 roku byłego separatysty czeczeńskiego Zelimchana Changoszwilego, prawdopodobnie zleconego przez Moskwę.

Rzecznik słowackiego MSZ oświadczył, powołując się na „informacje ze słowackich służb wywiadowczych”, że trzech Rosjan prowadziło „działania sprzeczne z wiedeńską konwencją o stosunkach dyplomatycznych”, popełniając poważne przestępstwo na terytorium państwa członkowskiego UE i NATO. Nie sprecyzował na czym polega przestępstwo, ale według spekulacji medialnych odnosi się do zabójstwa Zelimchana Changoszwilego, czołowej postaci drugiej wojny czeczeńskiej 1999-2009.

Changoszwili, muzułmanin urodzony w Gruzji, był ochroniarzem Asłana Maschadowa, samozwańczego przywódcy muzułmańskich separatystów na Północnym Kaukazie. W 2015 roku starał się o azyl polityczny w Niemczech. Władze niemieckie początkowo umieściły go na liście obserwacyjnej, ale usunęły, gdy zaczął współpracować z niemieckimi agencjami antyterrorystycznymi i brał udział w programach mających na celu de-radykalizację młodzieży muzułmańskiej. Został zastrzelony w Berlinie przez mężczyznę w peruce z pistoletem wyposażonym w tłumik. Według berlińskiej prokuratury istniały przesłanki wskazujące, że czyn był z góry zaplanowany i miał motywy polityczne.

Uważa się, że co najmniej jeden z mężczyzn podejrzanych o udział w planowaniu zabójstwa Changoszwilego przyjechał z Rosji do Unii Europejskiej na podstawie wizy wydanej przez konsulat Słowacji w St. Petersburgu.

Ambasada Rosji w Bratysławie zapowiedziała, że nie będzie komentować wydaleń. Władze Kremla stanowczo zaprzeczyły, jakoby rosyjski rząd miał jakiekolwiek powiązania z zabójstwem Changoszwilego. Zapowiedziały, w ramach retorsji, wydalenie tej samej liczby słowackich dyplomatów ze stolicy Rosji.

Źródło: Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Słowacji z dnia 08.08.2020 [za:] intelNews.org z 11.08.2020


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://