Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 78

 

Wielka Brytania zdolna do prowadzenia ofensywnej wojny w cyberprzestrzeni

Generał Sir Patrick Sanders, który kieruje dowództwem strategicznym Wielkiej Brytanii, ujawnił, że kraj posiada zdolność do „degradacji, zakłócenia i zniszczenia” infrastruktury krytycznej swoich wrogów w przyszłym konflikcie cybernetycznym. Jego oświadczanie to de facto potwierdzenie ofensywnych zdolności wojskowych do hakowania.

Wprawdzie brytyjskie siły zbrojne od 10 lat utrzymują, że mają ofensywne zdolności cybernetyczne, to jednak rzadko było to tematem publicznych oświadczeń. Sanders powiedział, że siły zbrojne ściśle współpracują z wywiadem elektronicznym GCHQ, aby zapewnić sobie „ofensywne zdolności cybernetyczne”.

Oczekuje się, iż wydatki na potencjalną cyberwojnę będą kluczowym elementem zbliżającego się pięcioletniego przeglądu zintegrowanej obrony, który ma się zakończyć w listopadzie 2020 r. Możliwe jest, iż premier ogłosi formalne utworzenie długo oczekiwanych Narodowych Sił Cybernetycznych, wspólnie kierowanych przez wojsko i GCHQ, choć wcześniej próby takie były torpedowane przez walkę o wpływy między tymi instytucjami.

Brytyjskie operacje cybernetyczne są częściowo prowadzone z centrum walki i kontroli w Bentley Priory, niedaleko Chippenham, historycznego tajnego bunkra atomowego, do którego rząd brytyjski mógłby się przenieść w sytuacji awaryjnej. Według Sandersa każdego dnia brytyjskie wojsko jest średnio celem 60 ataków, wymagających zaangażowania lub interwencji człowieka. Sprawcami są zarówno młodzi hakerzy, jak i wrogie państwa, w tym Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna – szacuje się, że te cztery kraje mają obecnie największe zdolności do prowadzenie cyberwojny.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Wielka Brytania oskarżyła Rosję o próbę kradzieży badań nad koronawirusem z laboratoriów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zaś wywiad brytyjski sugeruje, że Chiny aktywnie angażują się w szeroki zakres szpiegostwa przemysłowego.

Źródło: The Guardian z 25.09.2020 r.

Sąd Apelacyjny USA uznał za bezprawne inwigilacyjne działania NSA

Sąd Apelacyjny USA uznał, że program inwigilacji Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) był niezgodny z prawem, naruszył ustawę o nadzorze nad wywiadem zagranicznym.

Wyrok zapadł w siedem lat po tym, jak program inwigilacji obywateli przez NSA ujawnił Edward Snowden. Informacje o nadzorze wywiadu elektronicznego nad rozmowami telefonicznymi milionów Amerykanów po raz pierwszy ujrzały światło dzienne w 2013 roku.

Reprezentanci NSA publicznie utrzymywali, że agencja nigdy świadomie nie gromadziła danych z prywatnych rejestrów telefonicznych. Argumentowali, że program nadzoru NSA odegrał kluczową rolę w walce z terroryzmem krajowym, w tym przyczynił się do wyroków skazujących Basaaly Saeeda Moalina, Ahmeda Nasira Taalila Mohamuda, Mohameda Mohamuda i Issy Doreha z San Diego. Jednak Sąd orzekł, że szefowie wywiadu publicznie kłamali.

E. Snowden powiedział, że w świetle wyroku uważa swoje działania za całkowicie usprawiedliwione. Dodał: „Nigdy nie wyobrażałem sobie, że dożyję, kiedy nasze sądy potępią działania NSA jako niezgodne z prawem”. Obecnie mieszka na wygnaniu w Moskwie, ale w zeszłym roku wyraził chęć powrotu do Stanów Zjednoczonych. Nadal jednak ciąży na nim zarzut szpiegostwa.

Wyrok Sądu Apelacyjnego nie wpłynie na wyroki skazujące po 2013 roku. American Civil Libertas Union uznała orzeczenie za zwycięstwo prawa obywateli do prywatności.

Źródło: BBC News z 03.09.2020 r.

FBI reorganizuje swoje jednostki ds. zwalczania cyberprzestępczości i cyberszpiegostwa

Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych reorganizuje swoje wydziały ds. cyberprzestępczości i cyberszpiegostwa. Chodzi o usprawnienie dochodzeń w sprawie włamań komputerowych, których dopuszczają się zorganizowani cyberprzestępcy, a także obce państwa, które wykradają tajemnice rządowe i korporacyjne.

Według agencji Reutera, FBI podjęło decyzję o reorganizacji swoich działów cybernetycznych po tym, jak przestępstwa internetowe i przypadki szpiegostwa wzrosły w 2019 roku do bezprecedensowego poziomu. Częściowo wynikało to z epidemii COVID-19. Oprócz szkód wyrządzonych bezpieczeństwu narodowemu, odnotowuje się olbrzymie straty finansowe.

W wywiadzie dla agencji Reuters Matt Gorham, zastępca dyrektora Wydziału Cyberprzestępczości FBI (założonego w 2002 r.), powiedział, że reorganizacja obejmuje zarówno Biura ds. Cyberprzestępczości, jak i jednostkę zwalczającą zagraniczne szpiegostwo w cyberprzestrzeni. Większa rola zostanie nadana Narodowej Wspólnej Grupie Roboczej ds. Cyberprzestępczości (NCIJTF), będącej forum specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z ponad 30 agencji federalnych USA, w tym Secret Service, Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego i Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

W nowym systemie NCIJTF będzie służyć jako organ koordynujący wysiłki rządu USA w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ponadto FBI tworzy „centra misji” zlokalizowane w różnych jednostkach cybernetycznych, które będą skupiać się na konkretnych aktorach cyberszpiegostwa, takich jak Iran, Korea Północna, Chiny czy Rosja. Wreszcie zrestrukturyzowany NCIJTF zintensyfikuje kontakty z krajowymi i zagranicznymi organami ścigania, takimi jak Australijska Policja Federalna, a także z dostawcami usług telekomunikacyjnych, którzy stanowią pierwszą linię walki z cyberprzestępczością i szpiegostwem internetowym.

Decyzja zapadła po roku, w którym amerykańskie centrum skarg internetowych otrzymało łącznie 467 361 zgłoszeń o przypadkach włamań i kradzieży, co spowodowało straty w wysokości ponad 3,5 miliarda dolarów (2,7 miliarda funtów) dla osób fizycznych i firm.

Źródło: Reuters News z 01.10.2020 r.

COVID-19 wymusza zmianę misji służb specjalnych

Według „The New York Times”, światowa rywalizacja o wynalezienie szczepionki przeciw COVID-19 spowodowała zmianę misji głównych agencji wywiadowczych na całym świecie, co „przypomina wyścig kosmiczny”. To zmiana – według przytaczanych ekspertów – która należy do najszybszych w historii.

W opinii dziennika każda większa służba szpiegowska na świecie próbuje dowiedzieć się, co robią inni w badaniach nad koronawirusem i wykraść informacje o tych badaniach. Duża część tego biomedycznego szpiegostwa ma miejsce w instytucjach międzynarodowych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), gdzie szpiedzy próbują uzyskać dostęp do przydatnych danych z rywalizujących krajów. Centralna Agencja Wywiadowcza i inne zachodnie agencje szpiegowskie uważnie obserwują swoich rywali, w tym chińskich i rosyjskich agentów, wewnątrz WHO.

Federalne Biuro Śledcze podjęło się ochrony amerykańskich uniwersytetów i korporacji, wykonujących najbardziej zaawansowane prace nad wirusem, w tym Uniwersytetu Północnej Karoliny (UNC). Według źródeł gazety, Departament Epidemiologii UNC został ostatnio poddany ciągłemu atakowi ze strony zagranicznych hakerów, podobnie jak główne amerykańskie firmy farmaceutyczne, w tym Gilead Sciences, Novavax i Moderna. W niektórych przypadkach szpiedzy próbowali uzyskać bezpośredni kontakt z naukowcami biomedycznymi.

Jednym z powodów, dla których administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zdecydowała o zamknięciu chińskiego konsulatu w Houston w lipcu 2020 r. było – zdaniem gazety – przekonanie, że chińscy szpiedzy wykorzystali go jako bazę, z której nawiązywano kontakty z amerykańskimi naukowcami.

Pomimo, że oficjalnie stanowisko USA w sprawie wyścigu szpiegowskiego dotyczącego koronawirusa jest czysto obronne, to jednak amerykańskie agencje wywiadowcze również próbują dowiedzieć się, jaką wiedzę posiadają rosyjscy, chińscy i irańscy naukowcy.

Źródło: The New York Times z 05.09.2020 r.

Służby irańskie planowały zamach na ambasador USA w RPA

Według portalu informacyjnego Politico, amerykańskie agencje wywiadowcze zapobiegły irańskiemu zamachowi na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Afryce Południowej. Źródła portalu utrzymują, że Teheran nadal stara się pomścić zabójstwo generała Qassema Soleimaniego, do którego doszło w styczniu 2020 r. Szef Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, elitarnych sił paramilitarnych Iranu, został zabity przez amerykański atak dronów podczas wizyty w stolicy Iraku, Bagdadzie, co wywołało poważne napięcie w stosunkach irańsko-amerykańskich.

Według Politico irański rząd zatwierdził plan zabicia Lany Marks, urodzonej w RPA amerykańskiej projektantki torebek, która jest wieloletnią przyjaciółką prezydenta USA Donalda Trumpa. 66-letnia Marks objęła stanowisko w październiku 2019 roku. Powołując się na „urzędnika administracji USA” Politico ujawnił, że Marks została „poinformowana o zagrożeniu”. W zamachu na Marks mieli brać udział agenci z ambasady Iranu w Pretorii.

Amerykańskie agencje wywiadowcze ujawniły spisek kilka miesięcy temu. Jednak wówczas poziom wiarygodności informacji był niski. W ostatnich tygodniach zagrożenie stało się bardziej realne. W opinii Politico, amerykańskie agencje wywiadowcze uważają, że Teheran rozważa „kilka opcji” pomszczenia śmierci Soleimaniego, w tym zabójstwo amerykańskich dyplomatów za granicą, a także wyższych dowódców wojskowych.

Prezydent Trump ostrzegł Iran na Twitterze, że „Jakikolwiek atak […], w jakiejkolwiek formie, na Stany Zjednoczone spotka się z atakiem na Iran, który będzie tysiąc razy większy!”.

Źródło: Portal Politico z 13.09.2020


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://