Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 71

 

Globalna szwajcarska firma kryptograficzna kontrolowana przez CIA

Według „ The Washington Post” i niemieckiej stacji ZDF, firma Crypto AG, wiodący szwajcarski producent sprzętu kryptologicznego, od lat 50. stanowiła własność Centralnej Agencji Wywiadowczej, co było skrzętnie skrywane. Podczas zimnej wojny Crypto AG było czołowym dostarczycielem sprzętu kryptologicznego, a jej klientami pozostawało ponad 120 państw na całym świecie. Potwierdziły się krążące od lat 80. plotki, że Crypto AG było przykrywką amerykańskiego wywiadu.

Początkowo sądzono, że w 1955 roku doszło do „dżentelmeńskiej umowy”, na podstawie której szwajcarska firma pozwoliła Amerykanom odczytywać tajne wiadomości płynące z dziesiątek państw, które zakupiły sprzęt do kodowania od Crypto AG. W 2015 r. dochodzenie BBC ujawniła dowody tej „umowy dżentelmeńskiej”, zawartej między NSA a Borisem Hagelinem, założycielem i właścicielem Crypto AG.

Jednak obecne doniesienia okazały się bardzie szokujące. CIA i służba wywiadowcza Niemiec Zachodnich (BND) kupiły szwajcarską firmę w latach 50. i opłaciły milczenie jej wyższej kadry kierowniczej. Tajna umowa, nazwana Operacją RUBICON, rzekomo pozwoliła USA i Niemcom Zachodnim szpiegować tajną łączność rządową kilku ich przeciwników, ale także sojuszników, w tym Austrii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Co więcej, tajne partnerstwo CIA/BND z Crypto AG było znane wywiadom brytyjskiemu i izraelskiemu, które były beneficjentami tego porozumienia. O przejęciu firmy wiedziały również służby w Szwajcarii, a nawet Szwecji, ale zachowywały dyskrecję.

Ujawnienie tego porozumienia wstrząsnęło szwajcarską opinią publiczną. Podważa reputację neutralnego państwa, za jakie zawsze chciała uchodzić Szwajcaria. Departament Finansów, który zezwala na eksport wrażliwego oprogramowania lub sprzętu, był oszukiwany co do statusu firmy. Nie wiedział o jej porozumieniu z CIA i BND, które naruszało szwajcarskie prawo federalne regulujące eksport.

Dochodzenie w sprawie rzekomego porozumienia Crypto AG-CIA-BND zostało przez rząd szwajcarski zainicjowane już w styczniu i ma się zakończyć w czerwcu 2020 r. Szwajcarskie Zgromadzenie Federalne (parlament kraju) zamierza rozpocząć własne dochodzenie w tej sprawie. Władze amerykańskie i niemieckie nie skomentowały tych rewelacji.

Źródło: The Washington Post i niemiecka stacja ZDF z 11.02.2020 r.

Wywiad amerykański w szerokim zakresie monitoruje koronawirusa

Według Yahoo News, amerykańskie agencje wywiadowcze wykorzystują „szeroką gamę” narzędzi – źródła otwarte, wywiad techniczny i wywiad osobowy – do zbierania potrzebnych danych na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według dziennikarki Jenny McLaughlin, najbardziej wiarygodne dane o rozprzestrzenianiu się wirusa, znanego jako COVID-19, pochodziły z wojskowych kanałów informacji.

Przytaczając „dwa źródła zaznajomione ze sprawą”, podała że Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego i Centrum Misji Globalnych CIA gromadzą i analizują dane na temat koronowirusa w czasie rzeczywistym. Ponadto podobne działania podejmuje Narodowe Centrum Wywiadu Medycznego, które ocenia wpływ epidemii na amerykański i zagraniczny personel wojskowy. Dane wywiadowcze generowane przez te agencje są kierowane do Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, które kierują Grupą Zadaniową Białego Domu ds. COVID-19.

Głównym problemem społeczności wywiadowczej USA jest to, że rządy Chin, Iranu i innych państw na całym świecie mogą nie udostępniać wyczerpujących danych na temat rozwoju wirusa. Amerykańskie agencje wywiadowcze próbują odpowiedzieć na pytanie, czy władze Chin oraz Iranu dysponują skutecznymi „planami ciągłości” na wypadek poważnej katastrofy epidemiologicznej.

Wśród ekspertów amerykańskiego wywiadu panuje pesymizm co do zdolności krajów rozwijających się do reagowania na masową epidemię COVID-19. Jednym z przykładów są Indie, których gęsta populacja i stan infrastruktury zdrowia publicznego budzą poważne obawy co do zdolności rządu do ochrony kraju przed poważną pandemią. W kręgach rządowych USA – według doniesień Yahoo News – panuje „głębokie zaniepokojenie” tym, iż Iran może ukrywać szczegóły dotyczące rozprzestrzeniania się COVID-19.

Źródło: Yahoo News z 28.02.2020 r.

Chiny wykradają amerykańskie technologie warte nawet 600 mld dolarów

Dyrektor FBI, Christopher Wray, oświadczył na konferencji w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), w dniu 6 lutego 2020 r., że Chiny, starające się pozyskiwać amerykańską technologię „wszelkimi możliwymi środkami”, stanowią największe zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Obecnie w FBI i jej 56 biurach regionalnych podjętych zostało około 1000 dochodzeń w sprawie kradzieży technologii. Szef kontrwywiadu FBI, John Brown, ujawnił że w 2019 r. Biuro aresztowało w tych sprawach 24 osoby związane z Chinami, a w 2020 r. aresztowało już 19 osób.

Zdaniem Wray’a zagrożeniom należy się przeciwstawić skoordynowanymi działaniami całego rządu USA. Chiny agresywnie wykorzystują otwartość akademicką USA do kradzieży technologii, używając „serwerów proxy” i zakładając „instytuty na kampusach”.

William Evanina, dyrektor Centrum Narodowego Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa, na tej samej konferencji stwierdził, że Chiny przywiązują szczególną wagę do kradzieży amerykańskich samolotów i technologii pojazdów elektrycznych. Oszacował, że kradzież amerykańskich tajemnic handlowych przez Chiny kosztuje USA od 300 do 600 mld dolarów rocznie.

FBI uważa, że ostatnie bezkompromisowe działania władz USA zaskoczyło rosnącą w Ameryce grupę chińskich urzędników państwowych, biznesmenów i naukowców. Tylko w 2019 r. aresztowano i wydalono dwóch chińskich dyplomatów. Uwięziono byłego oficera CIA i wywiadu wojskowego DIA za szpiegostwo na rzecz Chin.

Według CSIS, spośród 137 publicznie ujawnionych przypadków szpiegostwa na rzecz Chin od 2000 r. 73% miało miejsce w ostatniej dekadzie. Najczęstszymi celami kradzieży są technologie wojskowe i komercyjne. Zdaniem ekspertów, jednym z głównych powodów chińskiego szpiegostwa, w tym szeroko zakrojonego hakowania w cyberprzestrzeni, jest uzależnienie tego kraju od zachodniej technologii. Ponieważ legalne drogi ich pozyskiwania są zamknięte, pozostaje szpiegostwo.

Źródło: The Guardian z 06.02.2020 r.

Rosja może wspierać D. Trumpa i B. Sandersa w wyścigu do Białego Domu

W dniu 13 lutego 2020 r. przedstawiciele wywiadu amerykańskiego na zamkniętym spotkaniu poinformowali Komitet ds. Wywiadu Kongresu, że istnieją przesłanki aby sądzić, że Rosja próbuje ingerować w przebieg wyborów w 2020 roku, mając na względzie pomoc D. Trumpowi – tak jak miało to miejsce w 2016 roku.

W reakcji prezydent Trump w dniu 21 lutego oświadczył, że rewelacje wywiadu na temat możliwej ingerencji Rosji w wybory są kolejnym atakiem na jego osobę: „W Kongresie Demokraci rozpoczynają kolejną kampanię dezinformacji, twierdząc, że Rosja woli mnie od któregokolwiek z kandydatów Demokratów” – napisał Trump na Twitterze.

Republikanie w komisji zakwestionowali wnioski wywiadu, a prezydent Trump skrytykował Josepha Maguire'a, pełniącego obowiązki dyrektora wywiadu narodowego, za dopuszczenie do takiego spotkania. Interesujące jest również to, że zdaniem przedstawicieli wywiadu Rosjanie starają się pomóc senatorowi Berniemu Sandersowi w prawyborach Demokratów.

Na pozór wydaje się to sprzeczne, ale dla analityków wywiadu i ekspertów zewnętrznych, którzy przez ostatnie trzy lata śledzili rosyjskie zaangażowanie w wyborach w 2016 r., takie działanie ma sens. Zarówno Trump, jak i Sanders reprezentują najbardziej rozbieżne cele swoich partii i obaj są wspierani przez radykalne skrzydła, co czyni ich podatnymi na ataki rosyjskich trolli, specjalistów od dezinformacji i hakerów, zainteresowanych poszerzaniem podziałów w społeczeństwie amerykańskim. Putin, zdaniem analityków, dąży do „zdjęcia połysku” z amerykańskich wyborów i udowodnienia, że nie są one bardziej wiarygodne niż jego własne.

Ponadto Trump i Sanders, nie zgadzając się z sobą niemal we wszystkim, podzielają opinię, że Stany Zjednoczone są nadmiernie zaangażowane za granicą. To odpowiada planom Putina, który chce przywrócenia wpływów Moskwy na całym świecie. Victoria Nuland, wieloletnia dyplomatka i ofiara podsłuchów rosyjskich stwierdziła, że dla Rosji Putina dobrzy są kandydaci, którzy radykalizują politykę i szkodzą jedności Stanów Zjednoczonych.

Sam Trump, podczas czterodniowego objazdu amerykańskiego Zachodu zasugerował, że prezydent Rosji Władimir Putin wolałby Berniego Sandersa jako prezydenta. Dodał, że Sanders „spędził miesiąc miodowy w Moskwie”, co mijało się z prawdą. Istotnie, dzień po ślubie Sanders odwiedził miasto Jarosław jeszcze w ZSRR w 1988 r., ale w celu wypracowania relacji partnerskich między Jarosławiem a Burlington, gdzie był wówczas burmistrzem.

Źródło: The New York Times z 21 i 22.02.2020 r.

Departament Obrony USA nie może rozliczyć broni przekazanej syryjskim rebeliantom

Według konkluzji audytu, przeprowadzonego przez Inspektora Generalnego Departamentu Obrony USA, nie można rozliczyć prawie 716 mln dolarów wydanych na broń dla różnych grup bojowników syryjskich podczas wojny z Państwem Islamskim. Broń została zakupiona w ramach programu CTEF (ang. Counter Islamic State of Iraq and Syria Train and Equip Funds), zarządzanego przez amerykański Pentagon w latach 2017-2018 r. Program CTEF kosztował amerykańskiego podatnika 930 mln dolarów.

Według raportu pokontrolnego nie można zweryfikować większości miejsc i adresatów, do których broń została przekazana. Powód jest taki, że przedstawiciele Grupy Zadaniowej Operacji Specjalnych nie prowadzili szczegółowej listy całego sprzętu wojskowego przekazanego sojusznikom w Syrii. Ponadto nie zorganizowano scentralizowanego depozytu do wydawania sprzętu i nie przechowywano żadnej dokumentacji. W rezultacie tysiące sztuk broni, części broni i innego sprzętu wojskowego były narażone na „utratę i kradzież”.

W raporcie nie ma spekulacji na temat tego, gdzie trafiła zaginiona broń, ani sugestii, że wpadła ona w ręce rządu syryjskiego, państwa islamskiego lub wspieranych przez Iran paramilitarnych bojówek szyickich w tym regionie. Stwierdzono jednak, iż Syria jest zalana bronią wyprodukowaną w Ameryce, a jej znaczna część – zdaniem ekspertów – mogła trafić w ręce prosyryjskich bojówek rządowych lub państwa islamskiego.

Źródło: portal intelNews.org z 21.02.2020 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://