Publikacje

Przegląd Wywiadowczy nr 72

 

Izrael angażuje cały wywiad w walkę z COVID-19

Izraelskie agencje wywiadowcze odgrywają coraz większą rolę w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa. Chociaż słyną z tajności, to tym razem rząd robi wszystko, aby zareklamować ich udział w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa.

31 marca 2020 r. izraelska stacja telewizyjna przeprowadziła wywiad z osobą z zakrytą twarzą, a którą przedstawiono jako dyrektora ds. technologii w izraelskim Mossadzie. Rozmówca ujawnił, iż wywiadowi udało się zabezpieczyć 100 000 zestawów testowych koronawirusa, 25 000 masek N-95 i 100 respiratorów. Materiały zostały zdobyte przez oficerów Mossadu w krajach, których nazw nie ujawniono. Pozyskano je w „zagranicznych zakładach” wykorzystując do zamówień inne kraje. Mossad zabezpieczył również środki transportu lotniczego, aby materiały medyczne mogły zostać przewiezione do Izraela.

Biuro premiera ujawniło również, że Izraelski Instytut Badań Biologicznych, który ściśle współpracuje z Mossadem i innymi izraelskimi służbami specjalnymi, poczynił „znaczne postępy” w opracowaniu szczepionki przeciwko COVID-19. Jedną z misji instytutu jest opracowywanie i wytwarzanie środków obrony przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi. Twierdzi się jednak, że Instytut produkuje także broń chemiczną i biologiczną, trucizny i antidotum na użytek Mossadu.

Ponadto kilka jednostek izraelskich Sił Obronnych pomaga w modernizacji urządzeń CPAP i BiPAP, które mają na celu leczenie bezdechu sennego, tak aby można je stosować jako respiratory. Należy do nich Jednostka 81 – jednostka technologiczna izraelskiego wywiadu wojskowego (AMAN). Ponadto państwowi kontrahenci przemysłu obronnego, jak Israel Aerospace Industries, przestawiają linie produkcyjne systemów uzbrojenia na produkcję respiratorów.

Źródło: portal intelNews.org z 03.04.2020 r.

Wywiad USA oskarża Chiny o fałszowanie danych dotyczących koronawirusa

Według agencji prasowej Bloomberg z 1.04.2020 r., Społeczność Wywiadowcza USA ocenia, że rząd chiński celowo ukrył, a nawet sfabrykował kluczowe dane dotyczące zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. Oficjalne statystki dotyczące epidemii w Chinach rzekomo znacznie zaniżają zarówno ogólną liczby przypadków zakażeń, jak i liczbę zgonów. Agencja informacyjna powołując się na „trzech anonimowych urzędników amerykańskich” stwierdziła, że niejawny raport z dowodami przeciwko Chinom został przekazany Białemu Domowi. Podano w nim m.in., że oficjalne chińskie liczby dotyczące COVID-19 są „celowo niekompletne”.

Według raportu, rząd chiński wielokrotnie zmieniał metodologię stosowaną do rejestrowania i śledzenia przypadków – na przykład poprzez wykluczenie na kilka miesięcy ze statystyk bezobjawowych nosicieli COVID-19. Istnieją przypuszczenia, że liczba zgonów spowodowanych wirusem może być znacznie wyższa niż pokazują oficjalne statystyki, zwłaszcza w mieście Wuhan, prawdopodobnym ognisku zarazy.

Zarówno ambasada Chin w Waszyngtonie, jak i Biały Dom, nie odpowiedziały na pytania dziennikarzy Bloomberga. Jednak wiele prorządowych mediów w Chinach wyraziło zaniepokojenie raportem twierdząc, że Biały Dom będzie próbował wykorzystać raport Bloomberga dla „odwrócenia uwagi” od własnych niepowodzeń w zapobieganiu wzrostowi COVID-19. Według nich Chiny zmobilizowały o wiele skuteczniej swój sektor opieki zdrowotnej aniżeli Stany Zjednoczone.

Źródło: Agencja Bloomberg z 01.04.2020 r.

Angielski kontrwywiad MI5 ma nowego szefa

Ken McCallum, dotychczasowy zastępca szefa MI5, objął od kwietnia stanowiska szefa kontrwywiadu brytyjskiego, zapowiadając koncentrację na szpiegowskiej działalności Chin i bliższą współpracę z sektorem prywatnym w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do walki z wrogimi państwami i terroryzmem. Jest długoletnim oficerem kontrwywiadu, który od kwietnia 2017 roku pełnił funkcję zastępcy szefa. Agencja szczyci się tradycją wyznaczania na stanowiska kierownicze ludzi z wewnątrz.

McCallum, najmłodszy w historii szef MI5, zastąpił Sir Andrew Parkera, który zrezygnował w kwietniu po siedmiu latach sprawowania urzędu. Źródła w kontrwywiadzie utrzymują, że McCallum chce skoncentrować się na zagrożeniu, jakie stwarzają Chiny – szczególnie w zakresie szpiegostwa przemysłowego i cyberszpiegostwa – w przekonaniu, że aktywność chińska nie była należycie doceniana. MI5 dostrzega jednak fakt, iż Chiny są ważnym partnerem gospodarczym Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że MI5 będzie nadal wspierać decyzję zezwalającą Huawei na dostarczanie sprzętu do telefonii komórkowej 5G.

W swojej karierze McCallum był odpowiedzialny m.in. za cyberdziałania MI5, kiedy temat był mało znany w kręgach wywiadowczych. Jako zastępca dyrektora generalnego kierował pracą operacyjną w okresie, w którym miały miejsce ataki terrorystyczne w Manchesterze i Londynie oraz nadzorował działania MI5 w związku z próbą zabójstwa Siergieja Skripala przez Rosjan. Legitymuje się 25-letnim doświadczeniem w MI5, pierwsze 10 lat swojej kariery spędził w Irlandii Północnej, koncentrując się na terroryzmie i rozwoju procesu pokojowego.

McCallum zostanie 18. dyrektorem generalnym MI5 od momentu jego założenia w 1909 r. Nazwiska szefów kontrwywiadu zaczęto upubliczniać dopiero od 1993 r. Obecni szefowie pełnią funkcje kadencyjnie, co ma uniemożliwić im „ugruntowanie” pozycji na szczycie agencji, którą zarządzają.

Źródło: The Guardian z 30.03.2020 r.

Administracja D. Trumpa rozważa masowe wydalenia za szpiegostwo na rzecz Chin

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa możliwość wydalenia z kraju dziesiątek chińskich dyplomatów, dziennikarzy i innych osób, które uważa za tajnych szpiegów. Wydalenia mają związek z wojną informacyjną między Waszyngtonem a Pekinem, która wybuchła w ostatnich tygodniach na tle pandemii COVID-19.

Na początku marca 2020 r. chiński rząd ogłosił, że wydalił 13 amerykańskich dziennikarzy z trzech głównych gazet: „The Wall Street Journal”, „The New York Times” i „The Washington Post”. Zastrzegł również, że wszystkie amerykańskie podmioty informacyjne, działające w Chinach, będą musiały przekazać szczegółowe dane na temat swoich aktywów finansowych, struktury i inne szczegóły organizacyjne. Natomiast dziennikarze utrzymują, że zostali wydaleni za informowanie o rzeczywistym stanie pandemii COVID-19 w Chinach.

Prezydent Trump i wyżsi urzędnicy jego administracji, w tym sekretarz stanu Mike Pompeo, mniej więcej w tym samym czasie, zaczęli określać koronawirusa jako „chiński wirus” lub „wirus Wuhan”. Ma to być odpowiedź na bezpodstawne enuncjacje urzędników w Pekinie, jakoby nowy koronawirus został sprowadzony do Chin przez amerykańskie wojska.

„The New York Times” poinformował 26 marca, że administracja Trumpa rozważa wydalenie z USA dużej liczby chińskich obywateli, którzy pracują jako dyplomaci lub dziennikarze. W niektórych przypadkach chodzi o zamknięcie biur chińskich mediów. Według nieoficjalnych doniesień wielu chińskich dziennikarzy, pracujących w USA, to w rzeczywistości tajni oficerowie wywiadu, którzy regularnie ślą meldunki do Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa – głównej agencji wywiadowczej Chin. Niektórzy z nich mają być zatrudnieni w China Global Television Network, zagranicznej filii państwowej agencji China Central Television (CCTV).

2 marca 2020 r, administracja Trumpa niespodziewanie zredukowała liczbę cudzoziemców, pracujących dla chińskich organizacji medialnych w USA. Chińskie media zastosowały się do wymogów, odwołując do kraju ponad 60 swoich pracowników. Jednak Biały Dom nadal uważa, że znaczna część z grupy 100 chińskich dziennikarzy, którzy wciąż pracują w USA, to tajni oficerowie wywiadu.

Tymczasem 25 marca anglojęzyczna chińska gazeta rządowa „The Global Times” podniosła zarzut, że nowy koronawirus został sprowadzony do Chin przez amerykańskiego rowerzystę, który odwiedził Wuhan w październiku 2019 r., aby wziąć udział w światowych igrzyskach wojskowych. Oskarżenie to szybko zyskało popularność na chińskich platformach społecznościowych.

Źródło: The New York Times z 26.03.2020 r.

Nowa dyrektor Narodowego Centrum Antyterrorystycznego USA

Lora Shiao, zawodowy oficer wywiadu, została z dniem 3 kwietnia 2020 r. wyznaczona na pełniącą obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu. Shiao, dotychczasowy członek kierownictwa Centrum, zastąpiła Russella Traversa, który stał się ofiarą cięć nowego dyrektora wywiadu narodowego Richarda Grenella.

Na stałego dyrektora Centrum Prezydent Trump wyznaczył Christophera C. Millera, byłego doradcę w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, pracującego obecnie w Pentagonie, ale Senat może jego kandydaturę zatwierdzić po miesiącach.

Richard Grenell, który objął funkcję dyrektora wywiadu narodowego w ostatnich tygodniach, zapowiedział, że planuje „remont” struktur, co w sytuacji konfrontacji z pandemią koronawirusa, wzbudziło obawy, że administracja Trumpa zamierza dokonać czystki w Społeczności Wywiadowczej. Faktem jest jednak, iż biuro Grenella, któremu podlega Centrum Zwalczania Terroryzmu, stało się zbyt ociężałe i nieefektywne. Centrum Antyterrorystyczne, zatrudniające około 1 000 pracowników, jest zdecydowanie największą częścią krajowego biura wywiadu.

Wybór Lory Shiao zyskał uznanie pracowników wywiadu i antyterrorystów, którzy obawiali się, że na to stanowisko zostanie powołany polityczny nominat z niewielkim doświadczeniem w terenie. W przyszłości Shiao będzie pełnić funkcję stałego zastępcy dyrektora centrum. Shiao zajmowała kierownicze stanowiska w Centrum od marca 2019 r. Według jej oficjalnej biografii koncentrowała swój dotychczasowy wysiłek zawodowy na terroryzmie na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Europie. Służyła w komórkach wywiadowczych w Departamentach Sprawiedliwości i Obrony.

Utworzenie Centrum Antyterrorystycznego było jedną z konsekwencji ataków z 11 września 2001 r. Zbiera ono i koordynuje informacje z różnych agencji. Chociaż terroryzm pozostaje znaczącym zagrożeniem, nie jest już traktowany jako priorytetowy problem, a niektórzy urzędnicy uważają, że centrum można znacznie zredukować.

Źródło: The New York Times z 21.03.2020 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://