Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY MARZEC 2015

CIA aktywnie współpracuje ze służbami Rosji

Według dyrektora CIA Johna Brennana pomimo agresywnej postawy Rosji wobec Stanów Zjednoczonych współpraca przeciwko terroryzmowi pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem jest wysoce aktywna. Brennan w wywiadzie dla publicznego radia w Waszyngtonie stwierdził, iż Rosja traci grunt na Ukrainie, ponieważ prowadzona przez nią wojna hybrydowa nie przebiega zgodnie z planem. W. Putin, według niego, nie tylko nie realizuje celów na Ukrainie, ale szersza konfrontacja geopolityczna z Zachodem wprowadziła "chłód, nawet w kanałach wywiadowczych". Pomimo to CIA kontynuuje bliską współpracę z Rosją w operacjach kontrwywiadowczych i wywiadowczych wymierzonych w ekstremistów islamskich.

Dyrektor CIA opisał te relacje, jako "bardzo rzeczową wymianę informacyjną". Jeśli CIA pozyskuje informacje o zagrożeniach dla obywateli i dyplomatów rosyjskich dzieli się nią z partnerami z Moskwy, w zamian uzyskując to samo. Jako przykład podał ścisłą współpracę antyterrorystyczną służb obu państw w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r.

Źródło: Portal intelNews.org  z 26.02.2016 r.

Eksperci zbadają rzeczywiste przyczyny śmierci chilijskiego noblisty Pablo Nerudy

Dwa międzynarodowe zespoły ekspertów dokonają badań ekshumowanych zwłok chilijskiego poety, laureata nagrody Nobla, Pablo Nerudy. Przyczyną badań są podejrzenia, iż poeta mógł zostać otruty przez tajne służby na rozkaz Augusto Pinocheta, w dwa tygodnie po zamachu dokonanym w Chile przez juntę wojskową w 1973 roku.

Oficjalną przyczyną śmierci 69-letniego wówczas Nerudy był rak prostaty. Jednak wznowione w 2013 roku śledztwo, oparte na zeznaniach kierowcy poety, przyjęło możliwość morderstwa za pomocą trucizny w klinice Santa Maria w Santiago.

Augusto Pinochet rozkazał rzekomo zamordować poetę bezpośrednio po tym, jak powziął informację, iż Neruda podjął starania o azyl polityczny w Meksyku. W ubiegłym roku hiszpański "El Pais" uzyskał dostęp do raportu ministerstwa spraw wewnętrznych Chile, w którym śmierć Nerudy z powodu raka prostaty określono, jako mało prawdopodobną.

Obecnie badaniem przyczyn śmierci poety zajmą się zespoły specjalistów z Danii i Kanady.

Źródło: portal intelNews.org z 25.02.2016 r.

Przywódcy Państwa Islamskiego stacjonują w Libii

Według danych wywiadu ugrupowania Libijski Świt, który toczy walki z Państwem Islamskim, przywódcy Państwa Islamskiego przenieśli sie z Syrii i Iraku do Libii. Szef tego wywiadu, Ismail Shukri, powiedział BBC, że w ostatnich miesiącach rejestruje napływ islamskich bojowników z Syrii i Iraku, którzy lokują sie głównie w Syrcie - libijskim mieście na północnym terytorium. Są to głównie wysocy przedstawiciele ISIS - wojskowi i cywilni.

Przywódcy Państwa Islamskiego postrzegają obecnie Północną Afrykę, jako "bezpieczny raj" i lokują się tu chcąc uciec z terytoriów objętych międzynarodowymi atakami.

Ismail Shukri powiedział, iż prawie 3/4 członków Państw Islamskiego w Syrcie wywodzi się z Tunezji, a ponadto z Egiptu, Algierii i Sudanu

Źródło: BBC z 03.02.2016 r.

CIA wysyłała w 2013 roku samolot do przewiezienia E. Snowdena

Według dokumentów ujawnionych w Danii, w ramach przepisów o dostępie do informacji publicznej, w 2013 roku USA wysłały samolot, który był wcześniej używany do transportu terrorystów, po to, aby przewiózł Edwarda Snowdena po jego ewentualnym schwytaniu przez amerykańskie służby. Sprawa miała miejsce w czerwcu 2013 roku po początkowej ucieczce Snowdena do Hongkongu z tysiącami klasyfikowanych dokumentów.

Informacje opublikowane na duńskiej stronie Denfri.dk. wskazują, iż taki samolot Gulfstream V o numerze N977GA lądował w Kopenhadze z Wysp Brytyjskich. Lot miał miejsce, kiedy Snowden ubiegał się o azyl polityczny w Rosji.

Dokumenty uzyskane od rządu duńskiego obejmują maile wymieniane pomiędzy wysokimi przedstawicielami ministerstw sprawiedliwości i spraw zagranicznych Danii i USA, również pomiędzy policjami i wojskiem. Między nimi był duński przedstawiciel rządu Herping Nielsen, specjalizujący się w ekstradycji zatrzymanych za granicą przestępców.

Duńskie Ministerstwo Sprawiedliwości pytane o głębokie utajnienie dokumentów w tej sprawie, odparło, iż czyniono tak w obawie przed poważnym zakłóceniem stosunków duńsko-amerykańskich.

Źródło: strona www.Denfri.dk z  08.02.2016 r.

CIA potrzebuje więcej agentów w Syrii

Zdaniem zastępcy szefa CIA Davida Cohena USA potrzebują więcej agentów na terenie Syrii, aby zrekompensowali brak amerykańskich wojsk. Według niego gromadzenie informacji wywiadowczych w strefie, gdzie USA nie ma lub ma znikome ilości żołnierzy, jest prawdziwym wyzwaniem. Stąd celem CIA jest pozyskiwanie na tym terenie agentów, którzy mogą zbierać lub kupować informację. Cohen podkreślił jednocześnie, że wywiad ze źródeł osobowych uległ znaczącej poprawie odkąd Państwo Islamskie jest coraz bardziej paranoiczne, a jego kontrolowane obszary się kurczą.  Państwo Islamskie mając ambicje przekształcania się w "normalne" państwo jest - zdaniem zastępcy szefa CIA - bardziej podatne na tradycyjne szpiegostwo.

Ustosunkowując się do innych zagrożeń stwierdził, iż CIA stoi wobec coraz bardziej kompleksowych wyzwań, które pojawiają się nagle i są dynamiczne. Zaliczył do nich rosyjską interwencję na Ukrainie, chińską militaryzację Morza Południowochińskiego i rozwój broni nuklearnej przez Koreę Północną.

Źródło: portal GlobalSecurity.org z 22.02.2016

Wojskowy wywiad USA potrzebuje 16.8 mld USD w 2017 roku

Departament Obrony USA ujawnił swoje potrzeby finansowe w zakresie prowadzenia wywiadu wojskowego w 2017 roku. Sięgają one kwoty 16.8 mld dolarów, która obejmuje wydatki podstawowe, jak i operacje zagraniczne. Według Departamentu Obrony tylko taka suma nie zagraża bezpieczeństwu planowanych operacji wywiadowczych. Oświadczono jednocześnie, iż żadne inne dane budżetowe nie będą ujawniane ze względów bezpieczeństwa.

Źródło: portal GlobalSecurity.org z 09.02.2016


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://