Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY CZERWIEC 2015

Szwajcarski gigant telekomunikacyjny inwigilowany przez służby Niemiec i USA

Biuro prokuratora generalnego Szwajcarii wszczęło postępowanie w sprawie szpiegowskiej działalności służb Niemiec i USA przeciwko największemu telekomunikacyjnemu operatorowi na rynku Swisscom AG. Inwigilacja miała być wynikiem tajnej operacji niemieckiego BND i amerykańskiej NSA. Projekt nosił kryptonim EIKONAL i był prowadzony w latach 2005-2008. Rewelacje takie ogłosił polityk austriacki Peter Pilz na konferencji w Bernie, dodając iż projektem objęto wielu operatorów telekomunikacyjnych z Europy. W Swisscom AG rząd Szwajcarii wciąż utrzymuje pakiet większościowy akcji, co czyni firmę niezwykle ważną z punktu widzenia narodowych interesów. W ramach programu EIKONAL BND miało dostęp do danych operatora szwajcarskiego poprzez centrum przechwytywania ruchu telekomunikacyjnego we Frankfurcie, następnie dane transferowano do ośrodka Bad Aibling, do którego systemów miała dostęp NSA.

Prokurator generalny Szwajcarii poinformował, iż toczy się postępowanie w związku z rewelacjami Pilza, a służby specjalne są w kontakcie zarówno ze Swisscom jak i innymi ofiarami szpiegowskich, niemiecko-amerykańskich, działań. Sam Pilz odmówił odpowiedzi skąd uzyskał dokumenty potwierdzające działania szpiegowskie. Swisscom wydało oświadczenie, iż nie ma żadnego porozumienia z NSA, BND czy innymi służbami obcymi, które pozwalałoby im na jakąkolwiek inwigilację firmy.

Źródło: portal intel.News.org z 27.05.2015 r.

Al.-Kaida wciąż większym zagrożeniem dla USA niż państwo islamskie

Według Michaela Morella byłego zastępcy Szefa CIA i dwukrotnie czasowo pełniącego obowiązki dyrektora agencji, Al-Kaida i powiązane z nią ugrupowania stanowią wciąż większe niekonwencjonalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Ameryki, aniżeli rosnące w siłę Państwo Islamskie (ISIS). Nie zaprzeczył wszakże, że to ostatnie również niesie niebezpieczeństwa dla USA, ale nie dzisiaj i nie dla terytorium kraju.

Na promocji swoje książki Morell oświadczył, że poważne zagrożenia dla USA wywodzą się z trzech odłamów Al-Kaidy: „centrali" umieszczonej w Afganistanie i Pakistanie, oddziału syryjskiego zwanego Grupą Khorasan i jemeńskiej gałęzi Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP - Al-Qaida Arabian Peninsula). Zwrócił uwagę, że trzy ostanie poważne uderzenia w USA, skutkujące ofiarami, były dziełem tego ostatniego odłamu.

Jego zdaniem Państwo Islamskie w odróżnieniu do Al-Kaidy nie ma zdolności do „uprowadzenia samolotu jutro i sprowadzenia go na terytorium USA". Natomiast Al-Kaida przejawia tendencje do zmierzenia się z USA na ziemi amerykańskiej.

Jego argumentacja współbrzmi z opinią wypowiedzianą rok wcześniej przez Matthew Olsena, dyrektora Narodowego Centrum Kontrwywiadu, który odchodząc na emeryturę stwierdził, iż Państwo Islamskie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa USA, a ryzyko uderzenia przez nie w stylu Al-Kaidy z 11 września jest mało prawdopodobne.

Źródło: portal intel.News. org z 17.05.2015

Niemieccy agenci pomogli Amerykanom odnaleźć Osamę bin –Ladena

Według "Bild am Sontag" wywiad niemiecki walnie przyczynił sie do ujęcia i likwidacji przez Amerykanów Osamy Bin-Ladena, dając im "wskazówkę o fundamentalnym znaczeniu", która pozwoliła zlokalizować jego miejsce pobytu w Pakistanie. Tabloid, powołując się na anonimowe źródło w BND, podał, że taka właśnie informacja pozwoliła Amerykanom oddzielić dane prawdziwe od niepewnych. Pochodziła ona od niemieckiego agenta uplasowanego w strukturach pakistańskiej służby wywiadu (ISI). Agent, pakistański oficer, od lat pracował dla BND.

Według niemieckiej gazety Amerykanie mieli już wiedzę, iż Saudyjczyk przebywa w miejscowości Abbottab, ale informacje niemieckie upewniły ich co do tego w zupełności. Co więcej według niemieckiego źródła z ISIS Osama bin-Laden był pod opieką służb pakistańskich i przebywał w swoistym areszcie domowym. Ponadto wywiad niemiecki miał prowadzić nasłuch komunikacji rządowej Pakistanu w swoim centrum Bad Aibling, co upewniło ich, iż Islamabad nie ma pojęcia o planowanym ataku amerykańskim.

Z kolei niemiecki "Der Spiegel" kwestionuje rewelacje "Bild am Sontag" stawiając pytanie, dlaczego pakistański agent miałby przekazywać informacje Niemcom, a nie bezpośrednio Amerykanom, od których mógłby się spodziewać ogromnej nagrody deklarowanej przez Departament Stanu.

Źródło: Bild am Sontag, Der Spiegel z 17.05.2015

Australia poważnie zwiększa wydatki wywiadowcze

Australia wyda dodatkowe 1,2 mld USD w latach 2015-2016 na walkę z Państwem Islamskim w Iraku, poszerzając swoją obecność na Bliskim Wschodzie i wzmacniając zdolności do gromadzenia informacji wywiadowczych. Koszt zaangażowania Australii w Iraku w walce z ISIS szacuje się na 403 mln USD w ciągu czterech lat, przy czym 250 mln USD zostanie przeznaczone na „nowe środki wywiadowcze" dla australijskich służb specjalnych. Dalsze 350 mln USD Australia przeznaczy na operacje w Afganistanie i Bliskim Wschodzie. Okole 296 mln USD przeznaczone zostanie na poprawę technologii informatycznych gromadzących informacje wywiadowcze, a 131 mln na pomoc dla korporacji telekomunikacyjnych w unowocześnieniu ich systemów do utrzymania i ochrony metadanych. w okresie 2 lat. Te 131 mln to tylko połowa tego, co sektor telekomunikacyjny musi sam wydać na unowocześnienie systemów bezpieczeństwa.

Dalsze 22 mln USD otrzyma urząd prokuratora generalnego i Australijska Komisja ds. Przestępstw, następne 22 mln USD przeznaczy się na walkę z propagandą terrorystyczną i przeciwdziałaniu przemocy ekstremistów.

Australijska misja w Iraku zwana operacją Okra jest częścią międzynarodowej koalicji mającej na celu zniszczenie zagrożenia płynącego od Państwa Islamskiego. Obejmuje grupy zadaniowe uderzeń powietrznych oraz wsparcie operacji prowadzonych przez irackie siły specjalne przeciwko ISIS. Nie zakreślono granicy czasowej australijskiego zaangażowania w Iraku, ale premier Tony Abbot podkreślił, iż to potrwa wiele miesięcy, a misja jest „fundamentalnie humanitarna” i prowadzona w nadziei, iż uda się wyprzeć siły ISIS z terytorium Iraku.

Źródło: The Guardian 12.05.2015 r

BND drastycznie ogranicza współpracę z amerykańskim wywiadem

Według „Süddeutsche Zeitung” niemiecki wywiad poważnie ograniczył współpracę z amerykańską NSA w odpowiedzi na rosnącą krytykę nielegalnych połączonych działań szpiegowskich, jakie prowadził w stosunku do ważnych osobistości i firm w całej Europie. Okazało się, iż ich stacja nasłuchowa zlokalizowana w Bad Aibling w Bawarii wykonywała zlecenia dla NSA, co zaowocowało wielkim politycznym skandalem.

Koniec wspólnych operacji został potwierdzony przez źródła z niemieckiej komisji Bundestagu, prowadzącej dochodzenie w tej sprawie.

Decyzja został podjęta po tym jak NSA odmówiła pokazania jasnych przesłanek dla których prowadziła inwigilacje określonych osób i organizacji. Takie żądanie postawiło zarówno BND jak i biuro kanclerz Merkel. Co więcej szef BND poinformował kanclerz, iż są „poważne wątpliwości” co do zasadności prowadzenia wspólnych działań inwigilacyjnych przez okres całej dekady.

Członkowie rządzącej partii dostarczyli wspólna listę 44 tysięcy wyselekcjonowanych adresów IP, które BND kontrolowała dla potrzeb NSA. Zdaniem szefa BND nie było tam firm, ale raczej wysocy przedstawiciele z UE, organizacji europejskich i instytucji oraz inni politycy. Na razie, w obliczu toczącego się dochodzenie, nie ujawnia się zawartości tej listy.

Indagowani członkowie parlamentu niemieckiego nie kwestionują potrzeby współpracy służb, ale żądają zakreślenia ram prawnych takiej współpracy.

Źródło: Süddeutsche Zeitung , The Guardian z 7 .05.2015 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://