Publikacje

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY KWIECIEŃ 2014

Administracja USA ogranicza kontakty medialne służb specjalnych

Dyrektor Biura Narodowego Wywiadu James. R. Clapper wydał dyrektywę dla 17 agencji amerykańskich służb specjalnych, która w sposób zasadniczy ogranicza kontakty wyższych funkcjonariuszy i pracowników agencji z mediami bez stosowanego pozwolenia. Zabroniono wszelkich nieupoważnionych rozmów na tematy związane z problematyką wywiadowczą, zaś pracownicy zostali zobowiązani do zgłaszania swoich nieplanowanych kontaktów ze środkami masowego przekazu. Pracownicy, którzy naruszą przepis będą karani dyscyplinarnie, pozbawiani certyfikatów bezpieczeństwa bądź zwalniani ze służby. Dyrektywa zakazuje kontaktów i rozmów dotyczących wywiadowczych źródeł, metod, działań i ocen, niezależnie od tego czy dotyczy to informacji klasyfikowanych, czy nieklasyfikowanych.

Dyrektywa została wydana w dniu 20 marca, ale dopiero w połowie kwietnia w sposób dyskretny została doprowadzona do wiadomości poszczególnych agencji. W tym samym dniu J. Clapper określił zasady chroniące whistleblowerów, którzy poprzez oficjalne kanały służbowe, a nie za pośrednictwem mediów, zgłoszą informację o szkodach, kradzieżach i nadużyciach w służbie. Zasady te, będące wynikiem prezydenckiego rozkazu, nie obejmują ludzi pracujących dla wywiadu na zasadzie kontraktów, czyli osób pokroju Snowdena, który pracował w firmie świadczącej usługi dla NSA.

Źródło: The New York Times 21.04.2014.

Nowy szef brytyjskiej służby GCHQ

Robert Hannigan stanie na czele brytyjskiej służby specjalnej GCHQ (Government Communications Headquarters - Centrala Łączności Rządowej) zajmującej się zbieraniem, analizą i oceną informacji pochodzących z rozpoznania promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telekomunikacji. GCHQ ostatnio była przez media oskarżana o masową inwigilację obywateli na równi z Narodową Agencją Bezpieczeństwa oraz o współpracę w tym zakresie z amerykańską odpowiedniczką.

49-letni Hanning, który od 2010 roku pełnił funkcję dyrektora generalnego ds. obrony i wywiadu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zastąpi na tym stanowisku Roberta Lobbana. Informację taką ogłosił minister spraw zagranicznych William Hague. Jednocześnie oficjalnie zaprzecza się, że zmiana na stanowisku wiąże się z kontrowersjami wokół bliskich związków GCHQ z NSA w zakresie inwigilacji, co wynikało z dokumentów ujawnianych przez Edwarda Snowdena. Lobban był pierwszym szefem służby, który w listopadzie ubiegłego roku pod presją opinii składał publiczne zeznania na ten temat.

Źródło: The New York Times 15.04.2014 

Rosjanie nasilają działalność szpiegowską w Niemczech

Zdaniem „Die Welt am Sonntag”, opierającej się na informacjach wysokich funkcjonariuszy kontrwywiadu niemieckiego, aktywność rosyjskich szpiegów w Niemczech osiągnęła w ostatnim okresie poziom nie notowany od czasu zimnej wojny. Zdaniem gazety wywiad rosyjski gromadzi informacje o politycznych instytucjach jak i korporacjach niemieckich. Rosyjscy szpiedzy dążą do uzyskania poufnej wiedzy o niemieckiej polityce energetycznej, a także praktykach korporacyjnych. Innym obszarem zainteresowania rosyjskiego wywiadu jest aktywność Niemiec w Unii Europejskiej i NATO. Przytaczając dyrektora w Urzędzie Ochrony Konstytucji (BfV) Hansa-Georga Maassena gazeta stwierdza, iż żaden wywiad zagraniczny nie jest tak aktywny w Niemczech, jak rosyjska służba FSB, dodając przy tym, iż w ocenie niemieckich służb jedna trzecia Rosjan z paszportami dyplomatycznymi to pracownicy wywiadu. Zdaniem Burkharda Evena, kierującego operacjami kontrwywiadowczymi w BfV, czołowym zadaniem wywiadowców rosyjskich jest typowanie osób ze sfer polityki i biznesu, które mogą być interesujące z wywiadowczego punktu widzenia.

Źródło: Die Welt am Sonntag 19.04.2014

Biały Dom potwierdza wizytę szefa CIA na Ukrainie

Biały Dom oficjalnie potwierdził wizytę Szefa CIA na Ukrainie w dniach 12-13 kwietnia br. W ten sposób odniósł się do doniesień prasy rosyjskiej, iż Szef CIA odbywał swoja podróż incognito. Biały Dom przyznał, iż J. Brennan przebywał na Ukrainie w ramach swoich obowiązków służbowych, natomiast pod innym nazwiskiem, aby uniknąć zainteresowania opinii publicznej. Jego wizyta na Ukrainie, zdaniem administracji USA, była częścią szerszej podróży po Europie. Według rzecznika Białego Domu tradycyjnie administracja nie komentuje podróży szefa CIA, natomiast czyni to tym razem z uwagi na „nadzwyczajne okoliczności”, a zwłaszcza nieprawdziwe domysły rosyjskich mediów. Rzecznik dodał, iż nie ma niczego nadzwyczajnego w wizycie wysokich przedstawicieli wywiadu w innych państwach, są one bowiem standardowym środkiem wzmacniającym dwustronną współpracę w zakresie bezpieczeństwa.

Źródło: Portal IntelNews.org April 15.04.2014

Szef MI6 ostrzega przed zachodnią akcją militarną na Ukrainie

Według informacji zebranych przez gazetę Szef MI6 Sir John Sawers ostrzegał rząd brytyjski, iż mieszanie się militarne państw zachodnich w konflikt na Ukrainie wywoła gwałtowną reakcję Rosji, z otwartą wojną włącznie. Według dziennika Szef MI6 w rozmowie z premierem Cameronem miał powiedzieć, iż rząd rosyjski nie będzie się przyglądał bezczynnie, jeśli jacyś zachodni żołnierze przybędą na Ukrainę. „Wysoko ulokowane źródło” w MI6 poinformowało „The People”, że przesłanie jakie wywiad przekazał rządowi brytyjskiemu brzmiało „nie warto rozpoczynać III wojny z powodu Ukrainy”.

Źródło: The Sunday People 19.04.2014 r

Amerykanie intensyfikują operacje wywiadowcze w Iraku

Według agencji Reuters, USA w sposób skryty rozszerzają zakres swoich operacji wywiadowczych na terenie Iraku. Według źródeł rządowych amerykańscy przedstawiciele wywiadu odbyli serię „pilnych spotkań” ze swoimi irackimi odpowiednikami w Waszyngtonie i Bagdadzie. Celem tych spotkań było znalezienie sposobów powstrzymania destabilizacji sytuacji w Iraku, okupowanym przez USA w latach 2003-2011. Agencja cytuje dwóch obecnych oraz jedno byłego pracownika administracji, iż został powołany specjalny zespół złożony z przedstawicieli wysokiego szczebla, który prowadzi systematyczne konsultacje z iracką armią i wywiadem. Większość tych rozmów dotyczy działań dwóch organizacji: Islamskiego Państwa Iraku i Levantu (ISIL), sunnickich grup zbrojnych, które są uważane za ideologicznie powiązane z Al-Kaidą. Według źródeł agencji presja na większe zaangażowanie USA w pogarszającą się sytuację w Iraku wychodzi z Pentagonu, ale nie jest pewnym, czy administracja Obamy zwiększy swoją aktywność w sposób widoczny. Pewnym jest natomiast, iż działania wywiadu USA są większe niż dotychczas.

Źródło: Reuters 29.04.2014 r.


telefon
kontaktowy

W przypadku pytań serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami drogą telefoniczną.
napisz
do nas wiadomość

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą poczty elektronicznej.
ZOBACZ JAK DOJACHAĆ DO NASZEGO BIURA SPRAWDŹ TUTAJ
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
www.bcc.org.pl
www.gazetafinansowa.pl
www.homemarket.com.pl
www.bookoflists.pl
www.spyshop.pl
www.vismagna.pl
wiarygodnafirma.pl
http://